Sok, de mégis kevés. A román védelmi tárca költségtevésének csupán mintegy 20 százalékát költik a hadsereg felszerelésére
Fotó: Román védelmi minisztérium
Románia védelmi költségvetésének csupán 20 százalékát fordítják a hadsereg felszerelésére – közölte a bukaresti védelmi minisztérium egy képviselőházi interpellációra adott válaszában.
2025. január 14., 18:312025. január 14., 18:31
A hadsereg felszerelésére szánt összegekről közzétett adatok szerint Románia 2024-ben több mint 13 milliárd lejt – mintegy 2,6 milliárd eurónak megfelelő összeget – költött „állóeszközök és katonai technológia” beszerzésére. Románia becsült bruttó hazai terméke 2024-ben 350 milliárd euró volt.
„Románia továbbra is teljes mértékben elkötelezett a védelem korszerűsítése mellett, az erre elkülönített költségvetési összeg, amely a bruttó hazai termék több mint 2 százalékát teszi ki, és amelynek 20 százalékát felszerelésre fordítják, tükrözi a NATO védelmi beruházási vállalását” – áll a védelmi tárca válaszában.
Angel Tîlvăr védelmi miniszter azt mondta, elégedett a tavalyi költségvetés végrehajtásával, amely közel 100 százalékos. A miniszter szerint a tárca a GDP 2,28 százalékának megfelelő előirányzatot kapott, és 2,26 százalékot költött el.
„A tavalyi költségvetés végrehajtása közel 100 százalékos lesz, mert a minisztérium megtette azokat a dolgokat, amelyek lehetővé teszik a 2023-as költségvetésnél magasabb szintű végrehajtását, és szerintem ez jó dolog, mert így a hadsereg által elvárt, általunk kívánt dolgokat a magunk által meghatározott ütemben tudtuk elvégezni” – mondta Angel Tîlvăr.
„A biztonsági kihívások, a biztonsági környezet miatt késések vannak a katonai felszerelések szállítása tekintetében, egy nagyon egyszerű okból: a kereslet exponenciálisan megnőtt” – mondta Tîlvăr.
Mint ismeretes, a NATO alapszerződése értelmében a tagállamoknak a bruttó hazai termék 2 százalékát kell védelmi célokra küldeniük, azonban Donald Trump megválasztott amerikai elnök múlt héten felvetette, hogy ezt az arányt 5 százalékre kellene növelni.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
A bukaresti kormány lehetővé tette, hogy útlevélként is használható elektronikus útlevelet kapjanak a külföldi állandó lakhelyre költözött román állampolgárok.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kormánya támogatásáról biztosította Moldova európai integrációs törekvéseit, és felköszöntötte a Prut határfolyón túl élő románokat Besszarábia és a Román Királyság 1918-as egyesülésének évfordulója alkalmából.
A bukaresti parlament előtti Constituției (Alkotmány) téren tartott szerdai tüntetés nyomán egy büntetőfeljelentést tettek és hat bírságot róttak ki a csendőrök.
Nem romlott meg a Románia és az Egyesült Államok közötti viszony – állítja Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Éles pengeváltás alakult ki az RMDSZ és Victor Ponta között azután, hogy az államelnöki tisztségre pályázó exminiszterelnök szerint ő soha nem bízta volna a pénzügyminisztérium irányítását a magyar alakulatra.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
szóljon hozzá!