Alig csurran-cseppen. A román anyaország kis támogatást nyújt a hazatérni kívánó állampolgárai számára
Fotó: Haáz Vince
Új támogatási programot indított nemrég a bukaresti kormány a külföldről hazatérni kívánók számára: a legalább három éve más európai uniós tagországban tartózkodási engedéllyel élők 12 500 lejes támogatást kapnak, ha itthon munkát vállalnak. Bár a 2500 eurónak megfelelő összeg itthon sok pénznek számít, a munkaügyi államtitkár elismerte, a nyugati fizetésekhez képest ez nem vonzó. Ami Cristian Vasilcoiu szerint rendben is van, mert másképp „túl sokan pályáznának rá”.
2023. október 07., 19:242023. október 07., 19:24
A támogatási programot – melynek célja a külföldre távozott állampolgárok hazacsábítása – európai uniós forrásokból finanszírozzák, lebonyolítója a munkaügyi minisztériumhoz tartozó Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM).
Az összeg egyszeri juttatás, melyet két részletben utalnak: az első felét, amikor az igénylő aláírta romániai munkaszerződését, a másik felét pedig egyéves munkaviszonya után. Mindennek feltétele az is, hogy ezt megelőzően az igénylő legalább három évet egy másik uniós tagországban töltött, és oda szólt az állandó lakcíme. A pénz mellett az ANOFM igény szerint álláskeresési-munkavállalási, illetve cégalapítási tanácsadást is nyújt.
A program „szószólója” Cristian Vasilcoiu munkaügyi államtitkár, aki egy szakmai konferencián elismerte, a pénzösszeg nem túl vonzó. „Az itthon élőknek talán úgy tűnhet, hogy 2500 euró jó kis pénz, de a külföldön élők számára nem számít túl különösnek. Az összeg nemigen csábító, emiatt nincs túl sok jelentkező rá, néhány százról lehet szó, ami a romániai munkaerőpiacot tekintve irreleváns, jelentéktelen.
nyilatkozta a Wallstreet.ro szerint Cristian Vasilcoiu a humánerőforrás-szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások szövetsége (ASFRU) által szervezett konferencián.
Mint ismeretes, Románia súlyos demográfiai problémákkal küzd, amelyek egyik fő oka az elvándorlás. Míg a korábbi évtizedekben inkább a kétkezi munkások özönlötték el Nyugat-Európát, ma már az „agyelszívás” legalább olyan súlyos méreteket ölt: bizonyos felmérések szerint az egyetemet végzettek több mint negyede, az orvosi oklevelet szerzők egyharmada külföldre távozott-távozik.
Bukarest hosszú évek óta „erősen gondolkodik” azon, hogyan tarthatná itthon, illetve miként csábíthatná haza állampolgárait, ám nagyrészt csak hangzatos nyilatkozatok múlják felül egymást, gyakorlati megvalósítások terén nemigen történt előrelépés.
Miközben az említett főosztály hosszú ideje dolgozik a határon túli románokra vonatkozó 2023–2026-os nemzeti stratégián, és papíron számos minisztériumi és tárcaközi bizottság tesz-vesz – az évente több milliárd eurót hazaküldő – külhoni románokért, az elmúlt évek talán egyetlen korábbi hazacsalogató konkrétuma, hogy legtöbb 200 ezer lejes, azaz 40 ezer eurós támogatást hirdettek meg külön azon román állampolgárok számára, akik külföldről hazatérve itthon céget alapítanak.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a legfrissebb, 2021-es népszámlálási adatok szerint – melyek egy évtized elteltével 1,1 millió fős népességcsökkenést tükröznek – több mint 440 ezer állampolgár esetében a korábbi külföldi tartózkodási hely itthoni állandó lakcímre változott. Ám a változtatásnak számos oka lehet, ebből nem lehet mindjárt azt a következtetést levonni, hogy ennyien valóban haza is költöztek – erre vonatkozó hivatalos adatokkal nem rendelkeznek a román hatóságok.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!