Fotó: Facebook
Többszörösen titkosítottak a román állami vezetők hivatalos útjainak költségei: mint kiderült, nem csupán az számít minősített információnak, mennyiért béreltek például ki egy repülőgépet, hanem az is, hogy ezt milyen jogszabály alapján titkosították.
2023. március 16., 16:012023. március 16., 16:01
Magyarán: maguk a hivatalos utakkal kapcsolatos információkat államtitokká minősítő rendeletek is titkosak.
A témát az tette aktuálissá, hogy – mint arról mi is beszámoltunk – kiderült: Klaus Iohannis államfő egy bérelt luxusrepülővel utazott távol-keleti, Japánt és Szingapúrt érintő hivatalos látogatásra.
A repülőgépbérlés költségeit firtató kérdésekre az elnöki hivatal szűkszavúan csupán annyit válaszolt: a hivatalos utak részleteire – így a költségekre – vonatkozó adatok minősítettek, így nem tartoznak elszámolással a nyilvánosság előtt.
A közleményben a 755/1998-as kormányrendeletre hivatkoznak.
A Hotnews szerint az említett rendelet a hivatalos repülőutak megszervezésének, előkészítésének és lebonyolításának mikéntjét rögzíti.
Kormányzati források szerint még az Emil Boc jelenlegi kolozsvári polgármester vezette kormány titkosította 2010-ben.
És nem Iohannis az első állami vezető, aki erre hivatkozott, amikor megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza külföldi repülésének költségeit:
2018-ban Viorica Dăncilă akkori miniszterelnök izraeli útjáról nem közöltek részleteket a jogszabály alapján, amelyhez még az 585/2002-es és a 781/2002-es, a szolgálati titoknak minősülő információk védelméről szóló rendeleteket is hozzásorolták.
A 755/1998-as rendelethez hasonlóan utóbbi kettő is titkos – vagyis többszörösen is bebiztosították, hogy a nyilvánosság ne férhessen hozzá az állami vezetők utazásainak költségeiről szóló információkhoz.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.
Nicușor Dan megválasztott államfő a képviselőház és a szenátus hétfőn délben kezdődő együttes ülésén teszi le a hivatali esküt – döntötte el csütörtökön a parlament összevont házbizottsága.
Nicușor Dan megválasztott államelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt állítja, hogy az Egyesült Államok új romániai nagykövete, Darryl Nirenberg a szuverenisták szövetségese, és hogy az AUR közvetlen kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztériummal.
Nicușor Dan megválasztott államelnök az elnökválasztás eredményét érvényesítő alkotmánybírósági ülés után úgy nyilatkozott, hogy mandátuma átvételét követően azonnal megkezdi a kormányalakítást előkészítő tárgyalásokat.
Konzervatív Akció néven új pártot alapít Claudiu Târziu, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi második embere.
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
Elutasította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.
Informális keretek között találkozott szerda este Nicușor Dan megválasztott államfő Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfőt jelöli miniszterelnöknek a leendő koalíciós tárgyalásokon – erről döntött szerdán este a párt vezetősége.
szóljon hozzá!