Fotó: Facebook
Többszörösen titkosítottak a román állami vezetők hivatalos útjainak költségei: mint kiderült, nem csupán az számít minősített információnak, mennyiért béreltek például ki egy repülőgépet, hanem az is, hogy ezt milyen jogszabály alapján titkosították.
2023. március 16., 16:012023. március 16., 16:01
Magyarán: maguk a hivatalos utakkal kapcsolatos információkat államtitokká minősítő rendeletek is titkosak.
A témát az tette aktuálissá, hogy – mint arról mi is beszámoltunk – kiderült: Klaus Iohannis államfő egy bérelt luxusrepülővel utazott távol-keleti, Japánt és Szingapúrt érintő hivatalos látogatásra.
A repülőgépbérlés költségeit firtató kérdésekre az elnöki hivatal szűkszavúan csupán annyit válaszolt: a hivatalos utak részleteire – így a költségekre – vonatkozó adatok minősítettek, így nem tartoznak elszámolással a nyilvánosság előtt.
A közleményben a 755/1998-as kormányrendeletre hivatkoznak.
A Hotnews szerint az említett rendelet a hivatalos repülőutak megszervezésének, előkészítésének és lebonyolításának mikéntjét rögzíti.
Kormányzati források szerint még az Emil Boc jelenlegi kolozsvári polgármester vezette kormány titkosította 2010-ben.
És nem Iohannis az első állami vezető, aki erre hivatkozott, amikor megtagadta, hogy nyilvánosságra hozza külföldi repülésének költségeit:
2018-ban Viorica Dăncilă akkori miniszterelnök izraeli útjáról nem közöltek részleteket a jogszabály alapján, amelyhez még az 585/2002-es és a 781/2002-es, a szolgálati titoknak minősülő információk védelméről szóló rendeleteket is hozzásorolták.
A 755/1998-as rendelethez hasonlóan utóbbi kettő is titkos – vagyis többszörösen is bebiztosították, hogy a nyilvánosság ne férhessen hozzá az állami vezetők utazásainak költségeiről szóló információkhoz.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!