Fotó: Ccr.ro
A romániai magyar közösség elleni újabb támadásként értékeli az RMDSZ azt, hogy a jobbközép ellenzéki pártok ötven törvényhozója alkotmányossági óvást emelt a kisebbségi anyanyelvhasználatot is szabályozó, a képviselőház hétfői ülésén megszavazott közigazgatási törvénykönyv ellen.
2018. július 12., 23:042018. július 12., 23:04
2018. július 12., 23:182018. július 12., 23:18
Az RMDSZ csütörtöki hírlevele Cseke Attila szenátusi frakcióvezetőt, a kódexet kidolgozó parlamenti különbizottság RMDSZ-es tagját idézte, aki úgy értékelte:
Meggyőződésünk, hogy Románia előmenetelét nem a kisebbségek jogainak bővítése gátolja, hanem pont az ellenzék effajta megnyilvánulása, amely megpróbálja elterelni a figyelmet az ország valós problémáiról” – hangoztatta Cseke Attila.
Megtámadta az alkotmánybíróságon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és a Népi Mozgalom Párt (PMP) a bukaresti képviselőház által hétfőn elfogadott közigazgatási törvénykönyvet.
Rámutatott:
a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Népi Mozgalom Pártja (PMP) pedig a szakbizottsági vita során is magyarellenes hozzáállást tanúsított. Megállapította: az ellenzék nem az RMDSZ-t, hanem a magyar közösséget támadja, amikor a Románia által nemzetközi egyezményekben ratifikált és a közigazgatási kódexbe átültetett kötelezettségvállalásainak alkotmányosságát kérdőjelezi meg.
Olyan törvénycikkekről van szó, amelyek lehetővé tennék, hogy magyarok anyanyelvükön fordulhassanak a prefektusi hivatalokhoz, a közszállítási vagy közműszolgáltatókhoz, ahol számarányuk eléri a húsz százalékot – részletezte.
„Az ellenzék nem érti, hogy a magyar közösség igényei és elvárásai nem vesznek el semmit a többség jogaitól, még akkor sem, ha használjuk szimbólumainkat, vagy éppen magyar nyelvű formanyomtatványokat töltünk ki” – idézte a hírlevél a frakcióvezetőt, aki szerint egyértelmű, hogy ez az ellenzék, bár magyar szavazatokra pályázik a választásokon, nem kezeli egyenrangú polgárokként a magyar közösség tagjait.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
2 hozzászólás