Fotó: A Nagy Imre Általános Iskola diákjainak gyűjtése
Riasztóan magas a kommunizmus iránti nosztalgia Romániában – derül ki a legfrissebb felmérésből.
2023. december 13., 10:482023. december 13., 10:48
2023. december 13., 10:512023. december 13., 10:51
Az INSCOP közvélemény-kutató cég által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés szerdán ismertetett eredményei szerint
ami növekedés a 2013-ban mért 45,5 százalékhoz képest.
Most a megkérdezettek 42,3 százaléka mondta azt, hogy szerinte a kommunizmus rosszat tett az országnak, míg 9,7 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A kommunista diktatúra 33 év utáni jobb megítéléséhez hozzátartozik az is, hogy a válaszadók nagy része úgy véli: akkor jobban éltek az emberek, mint ma.
Azok aránya, akik szerint a kommunizmus idején rosszabbul értek az emberek, csupán 34,2 százalék, 13,7 százalék mondja azt, hogy ugyanolyan az életszínvonal, mint akkor, míg 5,7 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.
A felmérés november 20. és 27. között készült 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
Remus Ștefureac, az INSCOP Research igazgatója az eredményeket magyarázva rámutatott:
„Van azonban néhány – részben objektív, részben szubjektív – tényező, amely táplálja ezt a heves nosztalgiaérzést. Ezek közé tartoznak: a lakosság erős ciklikus elégedetlensége a jelennel, amelyet az elmúlt években egymást követő válságok jellemeztek, és amely az életszínvonalat súlyosan befolyásoló, vágtató inflációban csúcsosodott ki, a nemzeti vagyon egyenlőtlen eloszlása, amely ma élesen növeli a szakadékot a szegénység által érintett kategóriák és a közepes és magas jövedelmű lakosság között, a lakosság egy részének személyes nosztalgiája fiatalkoruk korszaka iránt, a fiatalok szocializációja és nevelése, akik nosztalgiázóktól tanulják meg annak az időszaknak az illuzórikus előnyeit (biztos munkahelyek, államilag biztosított lakhatás), a kommunista időszak mítoszainak ápolása a politikai tényezők által folytatott agresszív kampányok révén, különösen az interneten. Mindez a kommunizmus előnyeinek mitologizálásához vezetett a lakosság egyre szélesebb rétegei számára, ami ma, a kollektív emlékezet elsorvadása közepette szerencsétlen politikai döntéseket táplál. Ennek a tendenciának az ellensúlyozása az értelmiségi, politikai, gazdasági és médiaelit szélesebb körű felelőssége” – hangsúlyozta Remus Ștefureac.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!