2007. április 19., 00:002007. április 19., 00:00
Mint ismeretes, a taláros testület kedden küldte el részletes véleményezését a parlamentnek Traian Bãsescu alkotmányellenesnek tartott tevékenységéről. A dokumentumban az alkotmánybírák leszögezik: az államfő nem követett el súlyos alkotmánysértést.
Geoanã: zsarolt az államfő
Jóllehet a taláros testület döntése konzultatív jellegű, hiszen Bãsescu menesztéséről a parlamentnek kell szavaznia, az ítéletet hevesen támadta Geoanã, bejelentve: az alkotmánybírákat zsarolták, így döntésük külső nyomás hatására született. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke bemutatott egy dokumentumot, amely szerinte azt bizonyítja, hogy az államfő kérésére a hírszerző szolgálatok az alkotmánybírákat lejárató információkat gyűjtöttek össze. A dokumentum Geoanã szerint Florin Coldeától, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) igazgatóhelyettesétől származik. „A hírszerző szolgálatok politikai célokra való felhasználása hűen tükrözi, hogy az alkotmánybírák mekkora nyomás alatt voltak” – vélekedett Geoanã. A szociáldemokrata pártvezér egyúttal lemondásra szólította fel az államfőt és a SRI vezetőit. A szociáldemokrata politikus kijelentései nem maradtak visszhang nélkül. Az államfői hivatal határozottan elutasította a vádakat, Geoanã kijelentéseit pedig az Alkotmánybíróság döntésének hitelét kétségbe vonó törekvésként értelmezte. A Demokrata Párt (PD) és az RMDSZ hasonló álláspontra helyezkedett, a nagy-romániások és a liberálisok viszont nem zárják ki a lehetőségét annak, hogy Geoanã állításai igazak. „A Richter-skálán 8 fokos földrengésnek felelne meg, ha bebizonyosodna, hogy zsarolni próbálták az alkotmánybírákat” – kommentálta a helyzetet Cãlin Popescu-Tãriceanu miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke. Majd hozzátette: a taláros testület véleményezését ő maga is megrökönyödve olvasta. Radu Stroe, a SRI tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság elnöke azonnal gyűlést hívott össze, majd leszögezte: a Geoanã által bemutatott dokumentum valóban Coldeától származik. A SRI igazgatóhelyettese vi-szont azt állította, a dokumentum egyszerű irodai jegyzet, amely egy belső vizsgálat során készült. George Cristian Maior SRI-elnök szintén határozottan tagadta az intézmény ellen felhozott vádakat. Hasonlóan járt el a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetősége. Az Alkotmánybíróság közleményben szögezte le: a döntés előtt tagjai semmilyen nyomásnak nem voltak kitéve.
Valószínű a menesztés
Az államfő tegnap este bejelentette: nem vesz részt a parlament mai ülésén. Eközben a politikai pártok, a sajtó és az elemzők egyaránt esélylatolgatásba kezdtek, és voksokat számoltak, a parlamenti szavazás eredményét óhajtva előrevetíteni. Bãsescu elmozdításához 234 szavazatra van szükség, míg a PSD–PC–PRM államfőellenes koalíciónak összesen 228 honatyája van. Elvileg tehát hét szavazaton múlik az államfő sorsa. Gyakorlatilag azonban bonyolultabb a helyzet: Bãsescu menesztése ellen ugyanis eddig csak a Demokrata Párt és a Liberális Demokrata Párt (PLD) foglalt állást, a PNL és az RMDSZ azonban honatyái lelkiismeretére bízta a voksot. A Mediafax hírügynökség tegnap arról számolt be, hogy a honatyák többsége, pártállástól függetlenül, biztosra veszi az államfő tisztségéből való felfüggesztését. A felfüggesztési eljárás sikerét nemcsak a szociáldemokrata, nagy-romániás és konzervatív politikusok jósolták, hanem a Bãsescu mellett kitartó Demokrata Párt honatyái is.
„Rendszerváltó a hangulat a román politikai életben” – számolt be a Krónikának Toró T. Tibor RMDSZ-es képviselő a Bukarestben tapasztalható helyzetről. Mint mondta, az államfő lemondással való fenyegetőzése elszántabbakká tette a pártokat, a hivatalos nyilatkozatokon túl pedig egyre több honatya készül a felfüggesztés mellett voksolni. Ez akár kétharmados többséget is eredményezhet a Bãsescu-ellenes koalíció javára – vélte Toró. Az RMDSZ-es politikus ugyanakkor elmondta: a szövetség körében is megerősödött a Bãsescu-ellenes szárny. Jóllehet több érv is elhangzott a menesztés ellen, az RMDSZ-es honatyáknak több mint a fele készül a felfüggesztés mellett voksolni – mondta a politikus. Majd hozzátette: információi szerint Bãsescu elmozdítására a liberális politikusok mintegy háromnegyede voksol majd. Cãlin Popescu-Tãriceanu, a liberálisok elnöke bejelentette: részt vesz a parlamenti vitán, voksolni azonban nem fog. Ugyancsak a felfüggesztési eljárás sikerét jósolta Kelemen Hunor képviselő.
Mintegy bízva az eljárás sikerében, Nicolae Vãcãroiu szociáldemokrata szenátor már az államfői hivatal átszervezésén gondolkodik. A szenátus elnökeként ugyanis neki kellene ideiglenesen ellátnia az államfői teendőket. Mint mondta, ha Bãsescu lemond, az új elnökválasztásokig három-négy hónap is eltelhet, ezért saját csapatát viszi majd a Cotroceni-palotába.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.