Fotó: Alexandru Rafila/Facebook
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter kedden kijelentette, a tárca vizsgálja annak lehetőségét, hogy ideiglenesen korlátozzák bizonyos gyógyszerek, köztük a gyermekeknek szánt antibiotikumok és az onkológiai készítmények exportját.
2022. december 20., 18:432022. december 20., 18:43
2022. december 20., 18:472022. december 20., 18:47
Sajtótájékoztatóján a tárcavezető elmondta, a minisztérium az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS) közösen kidolgozza a gyógyszerek árképzési módszertanát. Ezzel meg akarják előzni, hogy kereskedelmi okokból eltűnjenek a piacról bizonyos készítmények.
– magyarázta Rafila.
Elmondta, hogy egyes gyógyszerek esetében globális szinten problémák vannak az ellátással, nem csupán Románia érintett. Magyarázata szerint a légúti megbetegedések növekvő tendenciája miatt megnőtt a gyógyszerek iránti kereslet, emellett pedig az infláció miatt megemelkedett nyersanyagárak plusznyomást gyakorolnak a termelésre – írja az Agerpres.
Sajtótájékoztatóján Alexandru Rafila emlékeztetett, az új típusú oltóanyag a koronavírus jelenleg terjedő variánsai, többek között a BA4 és a BA5 változat ellen véd. Mindazok a 12 éven felüli személyek, akik már beadattak maguknak két vagy három dózist a régi formulájú oltásból, harmadik vagy negyedik adagként kérhetik az újat. Az oltás nem kötelező, de ajánlott, elsősorban a 65 éven felülieknek és a krónikus betegeknek – nyomatékosította a miniszter.
„Az új formulájú oltóanyag más vakcinákkal együtt is beadható, és itt elsősorban az influenza elleni oltásra gondolok” – tette hozzá Rafila.
Szabadon igényelhető Romániában a koronavírus omikron-alváltozatai ellen kifejlesztett vakcina, az új oltóanyaggal ellátott egészségügyi központok listáját honlapján tette közzé a bukaresti egészségügyi minisztérium.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!