Fotó: Páva Adorján
A Pfizer gyógyszergyártó által több európai ország ellen indított per alááshatja az oltásokba vetett bizalmat a lakosság körében – figyelmeztetett Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
2024. január 29., 09:062024. január 29., 09:06
A tárcavezető szerint ha Románia nem adta volna el a COVID elleni vakcinák egy részét, akkor a Pfizer 700 millió euróra perelte volna be Romániát, nem pedig 550 millióra, ahogyan most áll a dolog.
„Van néhány objektív elem: jelenleg is folyik egy bűnügyi nyomozás, négy személy ellen folyik eljárás, egyikük Cîțu úr (volt liberális párti miniszterelnök – szerk. megj.). A román kormány 2021-ben egy memorandumban 39 millió dózisnyi oltóanyagot kért, két évre, 2022-re és 2023-ra. Az eredetileg megrendelt mennyiségből körülbelül 7 millió dózist értékesítettünk. Ezt csak úgy tudtuk megtenni, hogy aláírtunk egy dokumentumot, amely erre a mennyiségre vonatkozott, de ahhoz, hogy el tudjuk adni Németországnak és Magyarországnak, alá kellett írnunk egy megállapodást Románia kötelezettségvállalása alapján, amely kötelezővé vált. Volt egy ötnapos határidő, amelyen belül a kormány igent vagy nemet mondhatott erre a 39 millió dózisnyi mennyiségre. Ha nem tévedek, 2021 májusában ennek a memorandumnak az alapján Románia gyakorlatilag a következő két évre kötelezetté vált arra, hogy megvásárolja ezt a nagyon nagy mennyiséget. Én úgy gondolom, hogy
– mondta Alexandru Rafila vasárnap este az Antena 3 televízióban.
A miniszter elmondta, hogy Románia „annyit adott el, amennyit csak tudott”, majd megpróbálta eladományozni az oltóanyagokat, de nem akadt olyan ország, amelyik hajlandó lett volna átvenni azokat.
Rafila azt állítja, hogy a DNA rendelkezésére bocsátotta a COVID elleni vakcina vásárlásával kapcsolatos összes dokumentumot. Elárulta, hogy
Hozzátette, hogy Románia egy másik, hasonló helyzetben lévő országgal, Lengyelországgal is tárgyalt egy lehetséges „közös képviseletről” vagy jogi csapatok együttműködéséről a Pfizer és a BioNTech által indított perben.
„Gyanítom, hogy a Pfizer alaposan mérlegelni fogja ezt a pert, mert
tt nem csupán a COVID elleni oltásról beszélek. (...) Sajnálom, hogy rengeteg közpénzt lehet elpazarolni, nincs értelme előre, nagy összegeket költeni valamire, amit nem használnak, vagy nem lehet használni. Ilyenkor olyan reakció születik, ami felerősíti az oltások elutasítását” – szögezte le Alexandru Rafila.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
1 hozzászólás