2012. október 05., 10:372012. október 05., 10:37
A romániai pártok választóinak fantomképét megrajzoló kutatás az Adevărul napilap megrendelésére készült. A kutatásból kiderül, hogy a PSD-re elsősorban a 60 év fölötti, legfeljebb gimnáziumi végzettséggel rendelkező, zömmel vidéken élő polgárok voksolnának, míg a PNL szavazói jórészt 30 és 44 év közöttiek, felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, városon élnek, és jövedelmük is nagyobb.
Az IMAS felmérése szerint szeptemberben az összlakosság 55 százaléka voksolt volna az USL-re. A teljes népességre vetítve ez azt jelenti, hogy az összes választópolgár 16,5 százaléka 60 év feletti USL-szavazó, 14,1 százaléknyi USL-támogató 30 és 44 év közötti, 12,8 százalék 45 és 59 év közötti, míg 11,5 százaléka a teljes népesség USL-szimpatizánsainak 18 és 29 év közötti. Az USL várhatóan a 60 év fölötti, zömmel PSD-szimpatizáns választókra számíthat, mivel ők rendszerint a legaktívabbak.
Az ellenzéki Demokrata-Liberális Párt (PDL) szavazóbázisa hasonlatos a PNL-éhez, itt is jórészt 30 és 44 év közötti, legalább gimnáziumi végzettséggel rendelkező, zömmel városon élő, közepes jövedelmű voksolókra számíthatnak. A párt az IMAS szerint szeptemberben az összes választópolgár 17,8 százalékának voksait szerezte volna meg.
Az RMDSZ a voksok 5,4 százalékára számíthat az IMAS szerint, a szövetség szavazótábora relatív kiegyensúlyozott mind életkor, mind lakóhely, mind jövedelemszint tekintetében. A felmérés érdekessége, hogy aszerint a szövetségre leadott szavazatok 0,6 százaléka románoktól érkezne. A populista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) 15,5 százalékon áll, a párt szavazóinak többsége legfeljebb nyolc osztályt végzett, és jelentős többségük falun él, alacsony jövedelemből.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.