Paul Stănescu (archív felvétel)
Fotó: Psd.ro
Dörgedelmes reakciót váltott ki Paul Stănescuból, a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkárából Orbán Viktor magyar miniszterelnök szombati tusnádfürdői beszéde, illetve a magyarországi politikusok erdélyi látogatása. A román politikus a székelyföldi sportberuházásokat is kitámadta, a bukaresti koalíció elé vinné az ügyet.
2022. július 25., 12:262022. július 25., 12:26
2022. július 25., 13:472022. július 25., 13:47
Stănescu hétfőn a News.ro hírportál szerint egy magyar eredetű mondást idézett: addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér. Csakhogy a PSD főtitkára szerint a rendszeresen Tusnádfürdőre látogató magyarországi politikusok – akik egy másik állam területén vendégeskednek – politikai magatartása „híján volt a mondásból eredő bölcsességnek”.
„Nagyon egyértelmű leszek a magyar vezetők napokban tapasztalt nacionalista politikai kommunikációja kapcsán: Románia nem egy ugródeszka az Európa-ellenes és oroszbarát üzenetek számára, sem Orbán Viktor kormányfő, sem pedig a magyar kormány tagjai részéről.
– közölte Paul Stănescu.
Ionuţ Stroe, a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője szerint rendkívül zavaró, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök Romániát választotta „a Kreml propagandakönyvéből” származó üzeneteinek közvetítési helyszínéül.
Hangsúlyozta: nincs arra szükség, hogy ezek az üzenetek „mérgező módon összevegyüljenek” a romániai közbeszédben az európai projekt melletti román kiállással. „Teljesen felesleges azt mondani, hogy az EU elvesztette a háborút, felületes és hiteltelen, főleg ha egy, az Unióban politikailag elszigetelt állam bonyolult pozíciójából beszélsz. A magyar mondás bölcsessége hasznos lehet, de a politikai kívánnivalót hagy maga után” – idézte a News.ro a PSD egyik vezető politikusát.
A Nyugat harcot folytat Közép-Európa ellen, Brüsszel a Soros-féle csapatokkal kiegészülve „ránk akarja kényszeríteni a bevándorlókat” – állapította meg Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Tusnádfürdőn.
Stănescunak ugyanakkor nem csak Orbán Viktor tusványosi beszédével van baja. Egy másik „kétségbeejtő, elfogadhatatlan jelenségre” is felhívta a figyelmet: szerinte a magyarlakta vidékeken az etnikai alapú autonómia népszerűsítési eszközévé alakítják a sportot. „Ahelyett, hogy a sport a versenyt, az egységet és a magyarok és románok közötti megértést szolgálná, kisiklik bizonyos politikai érdekek felé. Rosszul néz ki, mintha minden áron különböző magyar hivatalosságokat kéne kielégíteni, amikor Romániába jönnek.
– jelentette ki a szociáldemokrata politikus.
Szerinte el kell tűnniük az efféle, valemelyest „kínos és provokatív” megnyilvánulásoknak. „A Románia és Magyarország között épülő hivatalos diplomáciai kapcsolatokat semmiféleképpen nem ronthatják meg különböző politikai provokációk” – szögezte le Paul Stănescu. A PSD főtitkára ugyanakkor emlékeztette azokat, akiknek „bármiféle kétségeik lennének”: az etnikai alapú autonómia „elfogadhatatlan, alkotmányellenes, szent az ország egysége és oszthatatlansága”.
Telt ház előtt avatták fel szombaton este Csíkszeredában a stadion új klubházát és lelátóját. Az anyaországi támogatásból felépített létesítményt átadását gálamérkőzés követte, amelyen az FK Csíkszereda nyert Magyarország korosztályos válogatottja ellen.
Bár csupán szombaton délelőtt tart előadást a Tusnádfürdőn zajló 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor keretében, Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke már csütörtökön délután megérkezett Tusnádfürdőre.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
szóljon hozzá!