Az új szabályozás szerint az alapellátásra szánt keretet a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használják
Fotó: Jakab Mónika
Nemcsak a rendelőkben, hanem a páciens otthonában vagy tartózkodási helyén, munkaidőn kívül is elláthatják betegeiket és nyújthatnak egészségügyi szolgáltatásokat a háziorvosok egy új jogszabály értelmében. A lapcsaládunknak nyilatkozó háziorvos szerint a határozat tulajdonképpen csak porhintés, hiszen a gyakorlatban kivitelezhetetlen.
2022. április 02., 08:012022. április 02., 08:01
Kibővítik az egészségügyi alapellátás palettáját – jelentették be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetői. Az erről rendelkező kormányhatározat az egészségügyi szolgáltatások és orvosi ellátás kereteit szabályozó 2021/696-os határozatot módosítja,
Az új jogszabály szerint a háziorvosok szolgáltatásainak sorát bővítik, újabb diagnosztikai és kezelési lehetőségeket tesznek lehetővé a rendelőkben, a beteg otthonában, illetve ahol a páciens azt igényli.
E szerint az orvosok munkaidő után a beteg otthonában beadhatják az injekciókat, beköthetik az infúziót, ezenkívül az alapellátási csomagba ezentúl beletartozik majd a fizikoterápiás és rehabilitációs szakorvosok által végzett kivizsgálás és kezelés is.
„Az új jogszabály harmonizálja a kifizetéseket, nem lesz diszkrimináció a különböző szakok között az elszámoláskor, így a háziorvosok sem lesznek hátrányban. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy az alapellátásra szánt keretet valóban a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használjuk” – részletezte Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ideiglenes elnöke.
Porhintés az új rendelet, megpróbálják elhitetni a páciensekkel, hogy több szolgáltatásra jogosultak, viszont a valóságban nem jutnak hozzá, mert nem lesz orvos, aki ezt elvégezze – szögezte le a lapcsaládunknak Seres Lucia, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke.
Este volt egy találkozó, másnap reggel megjelent a kormányhatározat, ami nem tartalmazott semmit a javaslatokból – idézte fel Seres Lucia. Hozzátette, egyre kevesebb a szakember az alapellátásban, települések maradtak orvos nélkül, ám a kormány csak újabb és újabb feladatokat ruház rájuk anélkül, hogy megoldaná a rendszer problémáit.
„Jelenleg rengeteg a légúti fertőzéssel küzdő beteg, egymás kezébe adják a rendelő kilincsét a páciensek, túlórázunk, erőfeszítéseket teszünk, hogy őket gyógyítsuk. Fizikailag nem lesz ember, aki a pácienseket az otthonukban is ellátja” – fejtette ki az orvos.
Meglátása szerint akik ezt a döntést meghozták, nem ismerik a valós helyzetet. Egy rendelőben egy orvos és egy egészségügyi asszisztens dolgozik, nem lehet megoldani, hogy hatóránként beadják a betegek otthonában az injekciót, vagy megvárják, amíg lecsepeg a bekötött infúzió.
A jogszabály lehetővé tenné továbbá, hogy a háziorvosok végigkísérjék a kismamák otthoni vajúdását, és eldöntsék, ha sürgősen mentőt kell hívni, ám Seres Lucia szerint ez nemcsak kockázatos, hanem hatalmas felelősség, ha bármilyen baja történik az anyának vagy a babának.
„A keretszerződést így állítják össze, mintha a családorvos »egy a tízben« szakember lenne. Mindez tulajdonképpen porhintés, blöff, hogy a páciensek azt higgyék, teljes körű ellátást kaphatnak akár az otthonukban is, és ha ez nem valósul meg, akkor az orvos a hibás. Közben pedig az történik, hogy amit kitalálnak, a gyakorlatban megvalósíthatatlan” – mondta Seres Lucia.
Ezenkívül a pácienseknek is van szerződésük az egészségbiztosítási pénztárral, és ők is nehezményezhetik, hogy a pénzükért a valóságban alig kapnak ingyen egészségügyi ellátást – jegyezte meg.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!