Az új szabályozás szerint az alapellátásra szánt keretet a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használják
Fotó: Jakab Mónika
Nemcsak a rendelőkben, hanem a páciens otthonában vagy tartózkodási helyén, munkaidőn kívül is elláthatják betegeiket és nyújthatnak egészségügyi szolgáltatásokat a háziorvosok egy új jogszabály értelmében. A lapcsaládunknak nyilatkozó háziorvos szerint a határozat tulajdonképpen csak porhintés, hiszen a gyakorlatban kivitelezhetetlen.
2022. április 02., 08:012022. április 02., 08:01
Kibővítik az egészségügyi alapellátás palettáját – jelentették be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetői. Az erről rendelkező kormányhatározat az egészségügyi szolgáltatások és orvosi ellátás kereteit szabályozó 2021/696-os határozatot módosítja,
Az új jogszabály szerint a háziorvosok szolgáltatásainak sorát bővítik, újabb diagnosztikai és kezelési lehetőségeket tesznek lehetővé a rendelőkben, a beteg otthonában, illetve ahol a páciens azt igényli.
E szerint az orvosok munkaidő után a beteg otthonában beadhatják az injekciókat, beköthetik az infúziót, ezenkívül az alapellátási csomagba ezentúl beletartozik majd a fizikoterápiás és rehabilitációs szakorvosok által végzett kivizsgálás és kezelés is.
„Az új jogszabály harmonizálja a kifizetéseket, nem lesz diszkrimináció a különböző szakok között az elszámoláskor, így a háziorvosok sem lesznek hátrányban. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy az alapellátásra szánt keretet valóban a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használjuk” – részletezte Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ideiglenes elnöke.
Porhintés az új rendelet, megpróbálják elhitetni a páciensekkel, hogy több szolgáltatásra jogosultak, viszont a valóságban nem jutnak hozzá, mert nem lesz orvos, aki ezt elvégezze – szögezte le a lapcsaládunknak Seres Lucia, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke.
Este volt egy találkozó, másnap reggel megjelent a kormányhatározat, ami nem tartalmazott semmit a javaslatokból – idézte fel Seres Lucia. Hozzátette, egyre kevesebb a szakember az alapellátásban, települések maradtak orvos nélkül, ám a kormány csak újabb és újabb feladatokat ruház rájuk anélkül, hogy megoldaná a rendszer problémáit.
„Jelenleg rengeteg a légúti fertőzéssel küzdő beteg, egymás kezébe adják a rendelő kilincsét a páciensek, túlórázunk, erőfeszítéseket teszünk, hogy őket gyógyítsuk. Fizikailag nem lesz ember, aki a pácienseket az otthonukban is ellátja” – fejtette ki az orvos.
Meglátása szerint akik ezt a döntést meghozták, nem ismerik a valós helyzetet. Egy rendelőben egy orvos és egy egészségügyi asszisztens dolgozik, nem lehet megoldani, hogy hatóránként beadják a betegek otthonában az injekciót, vagy megvárják, amíg lecsepeg a bekötött infúzió.
A jogszabály lehetővé tenné továbbá, hogy a háziorvosok végigkísérjék a kismamák otthoni vajúdását, és eldöntsék, ha sürgősen mentőt kell hívni, ám Seres Lucia szerint ez nemcsak kockázatos, hanem hatalmas felelősség, ha bármilyen baja történik az anyának vagy a babának.
„A keretszerződést így állítják össze, mintha a családorvos »egy a tízben« szakember lenne. Mindez tulajdonképpen porhintés, blöff, hogy a páciensek azt higgyék, teljes körű ellátást kaphatnak akár az otthonukban is, és ha ez nem valósul meg, akkor az orvos a hibás. Közben pedig az történik, hogy amit kitalálnak, a gyakorlatban megvalósíthatatlan” – mondta Seres Lucia.
Ezenkívül a pácienseknek is van szerződésük az egészségbiztosítási pénztárral, és ők is nehezményezhetik, hogy a pénzükért a valóságban alig kapnak ingyen egészségügyi ellátást – jegyezte meg.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.
szóljon hozzá!