Az új szabályozás szerint az alapellátásra szánt keretet a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használják
Fotó: Jakab Mónika
Nemcsak a rendelőkben, hanem a páciens otthonában vagy tartózkodási helyén, munkaidőn kívül is elláthatják betegeiket és nyújthatnak egészségügyi szolgáltatásokat a háziorvosok egy új jogszabály értelmében. A lapcsaládunknak nyilatkozó háziorvos szerint a határozat tulajdonképpen csak porhintés, hiszen a gyakorlatban kivitelezhetetlen.
2022. április 02., 08:012022. április 02., 08:01
Kibővítik az egészségügyi alapellátás palettáját – jelentették be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetői. Az erről rendelkező kormányhatározat az egészségügyi szolgáltatások és orvosi ellátás kereteit szabályozó 2021/696-os határozatot módosítja,
Az új jogszabály szerint a háziorvosok szolgáltatásainak sorát bővítik, újabb diagnosztikai és kezelési lehetőségeket tesznek lehetővé a rendelőkben, a beteg otthonában, illetve ahol a páciens azt igényli.
E szerint az orvosok munkaidő után a beteg otthonában beadhatják az injekciókat, beköthetik az infúziót, ezenkívül az alapellátási csomagba ezentúl beletartozik majd a fizikoterápiás és rehabilitációs szakorvosok által végzett kivizsgálás és kezelés is.
„Az új jogszabály harmonizálja a kifizetéseket, nem lesz diszkrimináció a különböző szakok között az elszámoláskor, így a háziorvosok sem lesznek hátrányban. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy az alapellátásra szánt keretet valóban a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használjuk” – részletezte Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ideiglenes elnöke.
Porhintés az új rendelet, megpróbálják elhitetni a páciensekkel, hogy több szolgáltatásra jogosultak, viszont a valóságban nem jutnak hozzá, mert nem lesz orvos, aki ezt elvégezze – szögezte le a lapcsaládunknak Seres Lucia, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke.
Este volt egy találkozó, másnap reggel megjelent a kormányhatározat, ami nem tartalmazott semmit a javaslatokból – idézte fel Seres Lucia. Hozzátette, egyre kevesebb a szakember az alapellátásban, települések maradtak orvos nélkül, ám a kormány csak újabb és újabb feladatokat ruház rájuk anélkül, hogy megoldaná a rendszer problémáit.
„Jelenleg rengeteg a légúti fertőzéssel küzdő beteg, egymás kezébe adják a rendelő kilincsét a páciensek, túlórázunk, erőfeszítéseket teszünk, hogy őket gyógyítsuk. Fizikailag nem lesz ember, aki a pácienseket az otthonukban is ellátja” – fejtette ki az orvos.
Meglátása szerint akik ezt a döntést meghozták, nem ismerik a valós helyzetet. Egy rendelőben egy orvos és egy egészségügyi asszisztens dolgozik, nem lehet megoldani, hogy hatóránként beadják a betegek otthonában az injekciót, vagy megvárják, amíg lecsepeg a bekötött infúzió.
A jogszabály lehetővé tenné továbbá, hogy a háziorvosok végigkísérjék a kismamák otthoni vajúdását, és eldöntsék, ha sürgősen mentőt kell hívni, ám Seres Lucia szerint ez nemcsak kockázatos, hanem hatalmas felelősség, ha bármilyen baja történik az anyának vagy a babának.
„A keretszerződést így állítják össze, mintha a családorvos »egy a tízben« szakember lenne. Mindez tulajdonképpen porhintés, blöff, hogy a páciensek azt higgyék, teljes körű ellátást kaphatnak akár az otthonukban is, és ha ez nem valósul meg, akkor az orvos a hibás. Közben pedig az történik, hogy amit kitalálnak, a gyakorlatban megvalósíthatatlan” – mondta Seres Lucia.
Ezenkívül a pácienseknek is van szerződésük az egészségbiztosítási pénztárral, és ők is nehezményezhetik, hogy a pénzükért a valóságban alig kapnak ingyen egészségügyi ellátást – jegyezte meg.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!