Az új szabályozás szerint az alapellátásra szánt keretet a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használják
Fotó: Jakab Mónika
Nemcsak a rendelőkben, hanem a páciens otthonában vagy tartózkodási helyén, munkaidőn kívül is elláthatják betegeiket és nyújthatnak egészségügyi szolgáltatásokat a háziorvosok egy új jogszabály értelmében. A lapcsaládunknak nyilatkozó háziorvos szerint a határozat tulajdonképpen csak porhintés, hiszen a gyakorlatban kivitelezhetetlen.
2022. április 02., 08:012022. április 02., 08:01
Kibővítik az egészségügyi alapellátás palettáját – jelentették be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezetői. Az erről rendelkező kormányhatározat az egészségügyi szolgáltatások és orvosi ellátás kereteit szabályozó 2021/696-os határozatot módosítja,
Az új jogszabály szerint a háziorvosok szolgáltatásainak sorát bővítik, újabb diagnosztikai és kezelési lehetőségeket tesznek lehetővé a rendelőkben, a beteg otthonában, illetve ahol a páciens azt igényli.
E szerint az orvosok munkaidő után a beteg otthonában beadhatják az injekciókat, beköthetik az infúziót, ezenkívül az alapellátási csomagba ezentúl beletartozik majd a fizikoterápiás és rehabilitációs szakorvosok által végzett kivizsgálás és kezelés is.
„Az új jogszabály harmonizálja a kifizetéseket, nem lesz diszkrimináció a különböző szakok között az elszámoláskor, így a háziorvosok sem lesznek hátrányban. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy az alapellátásra szánt keretet valóban a családorvosok által nyújtott szolgáltatások kifizetésére használjuk” – részletezte Adela Cojan, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár ideiglenes elnöke.
Porhintés az új rendelet, megpróbálják elhitetni a páciensekkel, hogy több szolgáltatásra jogosultak, viszont a valóságban nem jutnak hozzá, mert nem lesz orvos, aki ezt elvégezze – szögezte le a lapcsaládunknak Seres Lucia, a Kovászna Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke.
Este volt egy találkozó, másnap reggel megjelent a kormányhatározat, ami nem tartalmazott semmit a javaslatokból – idézte fel Seres Lucia. Hozzátette, egyre kevesebb a szakember az alapellátásban, települések maradtak orvos nélkül, ám a kormány csak újabb és újabb feladatokat ruház rájuk anélkül, hogy megoldaná a rendszer problémáit.
„Jelenleg rengeteg a légúti fertőzéssel küzdő beteg, egymás kezébe adják a rendelő kilincsét a páciensek, túlórázunk, erőfeszítéseket teszünk, hogy őket gyógyítsuk. Fizikailag nem lesz ember, aki a pácienseket az otthonukban is ellátja” – fejtette ki az orvos.
Meglátása szerint akik ezt a döntést meghozták, nem ismerik a valós helyzetet. Egy rendelőben egy orvos és egy egészségügyi asszisztens dolgozik, nem lehet megoldani, hogy hatóránként beadják a betegek otthonában az injekciót, vagy megvárják, amíg lecsepeg a bekötött infúzió.
A jogszabály lehetővé tenné továbbá, hogy a háziorvosok végigkísérjék a kismamák otthoni vajúdását, és eldöntsék, ha sürgősen mentőt kell hívni, ám Seres Lucia szerint ez nemcsak kockázatos, hanem hatalmas felelősség, ha bármilyen baja történik az anyának vagy a babának.
„A keretszerződést így állítják össze, mintha a családorvos »egy a tízben« szakember lenne. Mindez tulajdonképpen porhintés, blöff, hogy a páciensek azt higgyék, teljes körű ellátást kaphatnak akár az otthonukban is, és ha ez nem valósul meg, akkor az orvos a hibás. Közben pedig az történik, hogy amit kitalálnak, a gyakorlatban megvalósíthatatlan” – mondta Seres Lucia.
Ezenkívül a pácienseknek is van szerződésük az egészségbiztosítási pénztárral, és ők is nehezményezhetik, hogy a pénzükért a valóságban alig kapnak ingyen egészségügyi ellátást – jegyezte meg.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!