2012. november 21., 12:282012. november 21., 12:28
A közigazgatási átszervezés a régiók hivatalossá tételét jelenti, álláspontja szerint azonban csakis a jelenlegi, nyolc fejlesztési régió megtartásával képzelhető el a folyamat.
„A tervezetünk a Franciaországban és Olaszországban alkalmazott modellre épül. Régiókat hozunk létre, amelyekre a központi kormány a lehető legtöbb jogkört ruházza át. Az átmenetet időben kell végrehajtani, és a régiókat kell az uniós kohéziós alapok lehívására vonatkozó főbb jogkörökkel felruházni. Az egyetlen lehetséges és realista lehetőség a jelenlegi fejlesztési régiók megtartása. Fokozatosan kell átadni a központi kormány és a megyék jogköreit, ez azonban nem valósítható meg egy hónap alatt, 2014-ig kell befejezni. Kivitelezhető, mivel minden szükséges dokumentumot kidolgoztunk, azonban elsősorban az alkotmány módosítása szükséges” – mutatott rá a miniszterelnök, azt is kifejtve, hogy az első regionális választásokat már 2014-ben szeretné megrendezni.
Ponta egyúttal azt is leszögezte, hogy az USL-nek esze ágában sincs elfogadni az RMDSZ régiósítási javaslatát, amely a történelmi és kulturális hagyományok tiszteletben tartásával alakítaná ki az új közigazgatási egységeket. „Szó sincs ilyesmiről, a jelenlegi nyolc fejlesztési régióról beszéltem. Az RMDSZ kéréséről, a nemzetállamiságra vonatkozó alkotmánycikkely eltávolításáról pedig nem is tárgyaltunk. Ha tenni akarunk valamit a jövő érdekében Romániában, kevesebbszer nézzünk a múltba, mert ha folyamatosan a bosszún jár az eszünk, sohasem lépünk előre” – mondta Ponta. A kormányfő ugyanakkor jelezte: az alkotmánymódosításról tárgyalni kívánnak mind az RMDSZ-szel, mind az ellenzéki Demokrata-Liberális párttal (PDL).
A miniszterelnök a további alkotmánymódosítási terveiről is beszélt. Így – mint fogalmazott – tisztázni kell az állami intézmények közötti viszonyokat. Bár előrebocsátotta, hogy nem Traian Băsescu államfő ellenében kívánják az alaptörvényt módosítani, az RMDSZ-szel és a PDL-vel folytatandó egyeztetéseken arra is ki kíván térni, a jelenleg az ország európai uniós képviselete kapcsán az államfővel folytatott vita apropóján megjegyezte: azt szeretné elérni, hogy Băsescu távozása után egyetlen köztársasági elnök se mehessen Brüsszelbe azon az alapon, hogy „ti otthon mind ostobák vagytok, hallgassatok, mert tudom, hogy mit teszek.” Rámutatott: álláspontja szerint az államfőt továbbra is közvetlen szavazással kellene megválasztani, ugyanakkor a miniszterelnök a parlamentnek lenne felelős. Vagyis nem az államfőre bízná, hogy kit kér fel kormányalakításra, hanem köteles lenne a legtöbb mandátummal rendelkező erőt megbízni. Egyúttal az alkotmánybíróság működését is újra szabályozná. Ennek keretében legalább 18 éves szakmai tapasztalathoz kötné a testület tagjává válást, a taláros testület ítéleteit pedig a parlament kétharmados többséggel módosíthatná.
Ponta egyúttal azt is kifejtette, hogy a választási rendszert is rendbe kell tenni, mert december 9-én „rossz törvény alapján szavazunk.”
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.
Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej.
Háromnyelvű – magyar, román és romani nyelvű – felhívást tett közzé a magyarországi Roma Parlament (Roma Parliament - Civil Rights Movement of Hungary).
Az év első három hónapjában több mint 240 ember vesztette életét közúti balesetben, és több mint 500-an kerültek kórházba – tájékoztatott csütörtökön a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere nyerheti meg a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulóját a legfrissebb felmérés szerint.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Máramarosban, a Partiumban, a Bánságban, Erdély nagy részén és a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéséből.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.