Viharosnak igérkezik az idei ősz a román parlamentben
Megkezdődött hétfőn a román parlament őszi ülésszaka, amelynek napirendjén olyan, a szociálliberális kormánytöbbség és jobbközép ellenzék között éles politikai feszültséget keltő törvénytervezetek szerepelnek, mint az igazságszolgáltatást átszervező törvénycsomag újratárgyalása vagy a büntetőjog módosítása.
2018. szeptember 03., 16:352018. szeptember 03., 16:35
2018. szeptember 03., 20:222018. szeptember 03., 20:22
A viharosnak ígérkező román politikai ősz egyik fontos tétje a bukaresti kormányoldal számára az igazságszolgáltatás átszervezésének befejezése, amelyre szerintük az ügyészi visszaélések megfékezése, az ártatlanság vélelmének érvényesítése miatt van szükség.
A csomag három törvénye közül eddig egy lépett hatályba, a másik kettő – már a sokadik – alkotmánybírósági normakontrollra vár.
Ugyancsak az alkotmánybíróság döntésétől függ, hogy visszakerül-e a parlament elé az őszi ülésszakban a büntetőjog módosítása: a kormánytöbbség háromhetes rendkívüli ülésszakkal hosszabbította meg júliusban a törvényhozás tavaszi ülésszakát, hogy elfogadhassa a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárás módosítását, a jogszabályok ellen azonban az ellenzék alkotmányossági óvást emelt.
A jobboldali államfő, a parlamenti ellenzék és az ellenzéki civil szervezetek azt hangoztatják, hogy a Szociáldemokrata Párt korrupcióváddal bíróság elé állított, egy korrupciós ügyben már jogerősen elmarasztalt elnökének, Liviu Dragneának akar mentőövet dobni a büntetőjog módosításával. A korrupcióellenes jelszavakkal szervezett sorozatos ellenzéki megmozdulások augusztus 10-én, a román diaszpóra tüntetésén erőszakba torkolltak, még jobban kiélezve a román politikai szereplők közötti feszültséget.
Az őszi ülésszakban kerülhet napirendre a kétkamarás bukaresti parlament szenátusában az az alkotmánymódosító törvényjavaslat is, amely egy férfi és egy nő házasságaként határozná meg a család fogalmát. A polgári kezdeményezésként indult, több mint hárommillió aláíró által támogatott alkotmánymódosításról a kormánypártok tervei szerint október hetedikén rendeznének népszavazást.
Védelmi fejlesztésekre szánt pénzekből építhet autópályákat Románia a NATO azon tervével összhangban, hogy háború esetén gyors folyosókat hozzon létre a páncélos egységek mozgásának megkönnyítésére.
Tavaly több mint 860 biztonsági incidens tette részlegesen elérhetetlenné az internet-, telefon- és televíziós szolgáltatásokat Romániában, ami 70 százalékkal több, mint 2023-ban, amikor 497 üzemzavart regisztráltak.
Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy új vezetőséget nevezett ki az országos adóhatóság (ANAF) élére.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedik az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
szóljon hozzá!