Nicușor Dan rendőrök gyűrűjében
Fotó: Facebook/Nicusor Dan/képernyőmentés
Botrány robbant ki Bukarestben a város egyik legforgalmasabb útkereszteződése, az Unirii, azaz Egyesülés tér helyreállítása körül hétfőn, amikor a baloldali kerületi polgármesterek a jobboldali főpolgármester megkerülésével, egymásnak kiadott építkezési engedély alapján hajnalban építési területté nyilvánították a teret, és nekifogtak a munkálatoknak.
2024. október 14., 19:132024. október 14., 19:13
2024. október 14., 19:202024. október 14., 19:20
Daniel Băluță 4. kerületi szociáldemokrata (PSD) polgármester hétfői sajtóértekezletén szakértői véleményekre hivatkozva azt állította, hogy a föld alatti építményeket befedő, a kommunizmus idején öntött betonszerkezet közveszélyes, bármikor beomolhat, a sürgős beavatkozáshoz pedig – a PSD-ből négy éve kilépett, de annak támogatását továbbra is élvező – Robert Negoiță 3. kerületi polgármestertől szerzett építkezési engedélyt.
Hétfő délben viszont – a négy éve a jobboldali pártok támogatásával Bukarest élére került, júniusban függetlenként újraválasztott – Nicușor Dan főpolgármester
A főpolgármester azt állította, hogy a kerületi polgármesterek nem adhatnak ki építési engedélyt olyan területen, amelynek a főpolgármesteri hivatal a tulajdonosa, a hivatkozott sürgősségi eljárás pedig nem szolgálhat ürügyként arra, hogy olyan munkálatokat kezdjenek el, amelyekhez nem szerezték meg az érintett hatóságok – a vízügy, a metró, stb. – hozzájárulását.
A román hírtelevíziók által élőben közvetített főpolgármesteri sajtónyilatkozatot a negyedik kerületi helyi rendőrség egy egyenruhás képviselője zavarta meg, aki a 112-es sürgősségi számon tett panasszal próbálta megakadályozni, hogy fővároshoz tartozó – szintén egyenruhás – helyi rendőrök „törvénytelenül” eltávolítsák a kerületi városháza építési területének kerítéseit.
Az építkezést rajtaütésszerűen elkezdő kerületi polgármester egyébként nemcsak kerítésekkel vetette körül az Unirii tér közepén lévő parkot.
A Nicolae Ceaușescu kommunista diktátor nagyszabású városrendezési elképzelései alapján 1986-87-ben átalakított Unirii téren naponta több mint százezer jármű halad keresztül. A felszín alatt nemcsak a főváros észak-déli tengelyének forgalmát átvezető aluljáró kapott helyett, hanem két metróvonal is keresztezi egymást.
Mindezen építmények fölött, de még a földfelszín alatt Bukarest folyója, a Dâmbovița vizét is átvezetik egy csatornán a teret befedő – de állítólag máris felújításra szoruló – betonlap alatt.
A tér újrarendezéséhez, és a teret befedő betonlap szerkezeti megerősítéséhez a kormány már tavaly jóváhagyott több mint 760 millió lejt, a téren található építményeket kezelő hatóságok és a különböző politikai táborokhoz tartozó önkormányzatok között azonban jogvita alakult ki a projekt lebonyolításának módját illetően, amely az idei választási évben kiéleződött.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!