Ismét tárgyalnak? Alexandru Muraru arra számít, hogy a PSD visszatér a koalícióról szóló tárgyalásokhoz
Fotó: Alexandru Muraru/Facebook
Pénteken folytatódhatnak a kormányalakítási egyeztetések a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ között – legalábbis erre számít Alexandru Muraru liberális képviselő.
2024. december 20., 12:502024. december 20., 12:50
2024. december 20., 13:262024. december 20., 13:26
Mint ismeretes, egy nappal korábban Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke bejelentette, hogy egyes liberális politikusok PSD-t becsmérlő kijelentései miatt visszalépnek a koalíciós tárgyalásoktól, de a parlamentben hajlandóak megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt.
Muraru szerint a PNL, a PSD és az RMDSZ vezetői pénteken folytathatják a kormányalakítási tárgyalásokat.
– mondta a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kapcsán, amely nyolcpontos ultimátum teljesítéséhez kötötte a koalícióban való részvételét.
Arra a kérdésre, hogy Klaus Iohannis elnök felhívása a tárgyalások újrafelvételére hozott-e változást, azt mondta: „Természetesen az első számú prioritás ennek a koalíciónak a megalakítása, és voltak tárgyalások, voltak megbeszélések. Nem tudom megmondani, hogy ez a megbeszélés számított-e. A kollégáimtól és Bolojan úrtól nincs ilyen információm, azt tudom megmondani, hogy miről tárgyaltunk. Tegnap volt egy találkozónk, ahol gazdasági kérdésekről beszéltünk, ezeknek a tárgyalásoknak a lehetséges menetrendjéről, és arról, hogy sürgősen fel kell esküdnie a kormánynak január 31-ig”.
Marcel Ciolacu bejelentéséről, miszerint a PSD visszalép a tárgyalásoktól, Muraru azt mondja, hogy ez váratlanul érte.
„Marcel Ciolacu bejelentése teljesen váratlan volt. Úgy tudom, hogy sem a tárgyalócsoportokban lévő kollégák nem tudtak erről a bejelentésről, sem a vidéki politikusok, mármint a szociáldemokrata kollégák, polgármesterek, szervezetek elnökei, és
– mondta Muraru.
„Szeretném elmondani, hogy a Nemzeti Liberális Párt volt az egyensúlyt jelentő tényező ezeken a tárgyalásokon. Mi nem léptünk vissza, és nem is támasztottunk feltételeket. Tény, hogy eddig nem volt szó a minisztériumokról vagy a pozíciókról, csak a kormányprogramról” – tette hozzá.
Mint arról beszámoltunk, kiszivárgott hírek szerint egy csütörtöki találkozót követően, amely Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke és Marcel Ciolacu között zajlott, utóbbi halandónak mutatkozhat a tárgyalások folytatására.
Még lehet esély arra, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) folytassa a kormányalakítási tárgyalásokat, miután Marcel Ciolacu pártelnök csütörtökön bejelentette: a párt visszalép, de ellenzékből hajlandó megszavazni a jobboldali kisebbségi kormányt.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
szóljon hozzá!