Fotó: Mediafax
2012. április 27., 09:372012. április 27., 09:37
Az ellenzék azért nyújtott be a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítványt, mert a kabinet néhány héttel ezelőtt rendeletben hozta létre a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar karait, miután az egyetem magyarellenes vezetése nem volt hajlandó az intézmény chartájába foglalni az új oktatási törvény vonatkozó cikkelyét, amely a multikulturális egyetemek közé sorolja a MOGYE-t. A döntéssel hosszas vita végére kívánt pontot tenni a kormány, de az ellenzék kezdeményezése nyomán most akár a bukását is okozhatja.
Az indítványban – hogy ne vonja magára annak ódiumát, hogy kizárólag magyarellenesség indokolja a kormánybuktató szándékot – a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és a Konzervatív Pártból (PC) álló Szociálliberális Unió (USL) ellenzéki pártszövetség a közpénzek kormánypárti polgármestereknek való leosztását, a kormány privatizációit és a nyugdíjakat sújtó illetékeket is felróják a kabinetnek.
Az indítvány elfogadása elvileg nem lehetetlen, az utóbbi hetekben ugyanis valóságos exodus indult a kormány fő erejét adó Demokrata-Liberális Pártból (PDL) az ellenzéki alakulatok felé. Ennek nyomán múlt csütörtökön az ellenzék többségbe került a felsőházban, majd azóta ez a többség az újabb átállások nyomán stabilizálódott, sőt Petru Filip szenátusi alelnök PSD-hez való csatlakozását követően a házbizottságban is kialakult. A kormányoldal csütörtökön kisebb nyereséget könyvelhetett el: Radu F. Alexandru PDL-szenátor, akit az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elnökévé választottak, és ezért le kellett volna mondania felsőházi mandátumáról, közölte, hogy inkább szenátor marad.
Az alsóházban még megvan a kormányoldal többsége, de ez csupán néhány mandátumos. Hogy pontosan mennyi, azt a dezertálások miatt egyik fél sem tudja biztosan – Marian Avram ex PDL-s honatya szerdai, a PSD-be való belépése nyomán az Agerpres hírügynökség számításai szerint hivatalosan az ellenzék 223 vokssal rendelkezik – 154-gyel az alsóházban és 69-cel a szenátusban, miközben az indítvány sikeréhez, azaz a kormány bukásához 231 szavazat szükséges –, az összes, 460 honatya fele plusz egy fő.
A kormányoldalnak elvileg 147 voksa van a képviselőházban, a szenátusban pedig 63. A PNL illetékesei azonban a független honatyák – Mircia Giurgiu, Daniel Morega, Ioan Munteanu, Gheorghe Zoicaş – szavazataira is számítanak, sőt a PDL-s Iosif Drăgulescu és a szintén kormánypárti UNPR frakciójában ülő Corneliu Grosu támogatását is remélik. Giurgiu csütörtökön jelezte is, hogy megszavazza az indítványt. Dan Radu Ruşanu PNL-alelnök szerint az USL-nek már csak négy szavazatra van szüksége a kormánybuktatáshoz.
Victor Ponta, a PSD elnöke csak 225 biztos voksról beszélt csütörtökön délután, igaz, magabiztosan kijelentette: harminc másodperccel a kormány bukását követően az USL bemutatja az új kormánynévsort és -programot. Ion Iliescu volt államfő, a PSD tiszteletbeli elnöke azonban óvná Pontát a kormányfői tisztség elfogadásától: szerinte független kormányra van szükség, amely csupán előkészíti az előre hozott választásokat.
A PDL – bár vezetői magabiztosan nyilatkoztak arról, hogy szerintük az indítvány biztosan elbukik – szerdán délután vésztanácskozást tartott, amelyen azt mérlegelték, milyen forgatókönyvek lehetségesek. Egyes források szerint egyáltalán nem tartják kizártnak, hogy sikeres lehet a kormánybuktató szándék – erre az esetre azt tartanák jónak, ha az amúgy a PDL-t eddig tűzön-vízen át kormányon tartó Traian Băsescu államfő Victor Pontát kérné fel kormányalakításra, hogy immár ne ellenzékből, a partvonalról bekiabálva, hanem a kormány élén bizonyítsa be: az USL alkalmasabb az ország vezetésére.
Elena Udrea, a PDL alelnöke már hétfőn este fölvetette a PDL ellenzékbe vonulásának a lehetőségét, és Crin Antonescu, a PNL elnöke is ezt a megoldást tartaná üdvösnek. A novemberi választásokig tartó ellenzéki kormányzás alternatívája amúgy az előre hozott választások kiírása lehetne.
A PDL berkeiből többféle információ is kiszivárgott azzal kapcsolatban, hogyan járjanak el a szavazás során. Egyes hírek szerint honatyáik szabad mandátumot kaptak, más információk szerint a pártvezetés szeretné távol tartani őket a parlamenttől, nehogy „átszavazzanak”.
A legutóbbi hírek szerint azonban úgy járnak el a bizalmi szavazáson, ahogy eddig: jelen lesznek az ülésen, hogy biztosítsák a határozatképességet, de szavazni nem fognak. Előzetes bejelentése szerint a PDL koalíciós partnere, az RMDSZ is így jár el. Kelemen Hunor szövetségi elnök csütörtökön közölte: a szövetség honatyáinak mintegy hatvan százaléka lesz jelen az indítvány vitáján, de „tesznek róla, hogy mindenki lássa: nem szavaznak a kormány ellen”. Úgy vélte, ha nem lesznek árulások, az indítvány megbukik.
A népszerűségi listákon észrevehetetlen UNPR sem szívesen buktatná meg saját kormányát, a kormányt kívülről támogató alsóházi nemzeti kisebbségi frakció tagjainak voksa azonban nem egyértelmű, a frakció nem foglalt állást arról, hogy támogatja-e a kormányt a golyókkal történő titkos, urnás szavazáson.
Bár Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő jelölt nem mondta ki egyértelműen, hogy elfogadná a miniszterelnöki tisztséget, arra engedett következtetni, hogy nem utasítaná el a felkérést.
A romániai államelnök-választás első fordulója előtt a Krónika volt az egyetlen romániai magyar lap, amely interjút készített Nicușor Dannal.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.