Szlovákia támogatja Románia felvételét a schengeni övezetbe
Fotó: MTI
Szlovákia támogatja Románia felvételét a schengeni övezetbe, és azon az állásponton van, hogy a schengeni határokat délebbre kell tolni az Európai Unió védelme érdekében – hangoztatta Peter Pellegrini szlovák kormányfő kedden Bukarestben.
2018. szeptember 11., 16:512018. szeptember 11., 16:51
2018. szeptember 11., 16:522018. szeptember 11., 16:52
Úgy vélekedett: ha egy tagország technikai szempontból felkészült arra, hogy tagja legyen a belső határellenőrzés nélküli övezetnek, akkor elfogadhatatlan politikai okokra hivatkozva halogatni annak felvételét, mert Európának fontos, hogy a schengeni határ minél délebbre kerüljön.
Pellegrini a Romániában élő szlovák kisebbség helyzetéről is elégedetten nyilatkozott.
Közös sajtóértekezletükön vendéglátója, Viorica Dăncilă román miniszterelnök rámutatott: mind Szlovákia, mind Románia számára fontos a kohéziós politika, erre pedig Bukarest kiemelt hangsúlyt helyez majd a 2021-2027-es uniós költségvetés előkészítése során, amikor a jövő év első felében átveszi az Európai Unió soros elnökségét.
Dăncilă beszámolt róla: a szaktárcák vezetői munkavédelmi megállapodást írtak alá kedden, amely a Szlovákiában dolgozó román vendégmunkásokat segíti, egy másik, az oktatási tárcák között aláírt megállapodás pedig a több mint húsz-húsz egymással kapcsolatban álló szlovák és román egyetem közti együttműködést fejleszti.
Pellegrinit Klaus Johannis román államfő is fogadta Bukarestben, aki a megbeszélés utáni sajtóértekezleten – kérdésre válaszolva – rámutatott: Románia „ténylegesen és hatékonyan” harcol a korrupció ellen.
A román államfő kifejtette: erősödik az unióban az euró-szkeptikusok hangja, küszöbön áll a Brexit, ilyen körülmények között roppant fontos lesz az unió jövője szempontjából a jövő évi nagyszebeni (a Brexit utáni első) uniós csúcstalálkozó. Johannis elmondta: a szlovák miniszterelnökkel az európai projekt megerősítéséről egyeztetettek, és ezt a román elnökség idején is folytatni fogják.
Az uniós elnökség átvételére készülő Bukarestben egyébként diplomáciai nagyüzem kezdődött: kedden a lengyel és török külügyminiszter, szerdán a holland miniszterelnök is Romániában tárgyal, jövő hét elején pedig Bukarestben szervezik meg az – Adriai-, a Balti- és a Fekete-tenger között fekvő tizenkét uniós országot tömörítő – úgynevezett Három Tenger Kezdeményezés államfői értekezletét.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!