Fotó: Barabás Ákos
Lesújtó kritikát mond a tavaly októberben, közel háromévi kormányzás után ellenzékbe taszított Szociáldemokrata Pártról (PSD) a párt országos tanácsát ideiglenesen vezető Ionuț Vulpescu által készített jelentés.
2020. február 14., 12:032020. február 14., 12:03
A dokumentum többek között leszögezi: a 2016-os választási győzelem és 2019 vége között a pártot kevésbé ihletett stratégiai irányultság, nem igazán megalapozott taktikai döntések és a globális politikai kontextus megértésének hiánya jellemezte.
A jelentés rámutat: a 2016-os parlamenti választás és a tavalyi államfőválasztás között a PSD közel 1,2 millió szavazót veszített. Ez a csökkenés ráadásul annak ellenére is folytatódik, hogy kormányzása idején nőtt az életszínvonal. Ezt a szerző annak tudja be, hogy
Felrója azt is, hogy továbbra is a kommunizmussal hozzák őket összefüggésbe, mivel a párton belül nem működött a demokrácia, a bírálókat félreállították, a döntéseket fent hozták meg. Arra is rámutat, hogy a népesség életkori szerkezetének átalakulása miatt a párt továbbra is hátrányos helyzetben lesz, ha csak az idősebb polgárokat próbálja megszólítani.
A jelentés azt is ostorozza, hogy a párbeszéd helyett a PSD saját szocialista európai pártcsaládjának tagpártjaival is konfliktusba került, mint ahogy azt is, hogy a kormánytagok – miniszterek és államtitkárok – kinevezésekor is a klientúraépítés és a nepotizmus volt a fő szempont, ami a kormányzás minőségére is kihatott. Az igazságügyi törvények módosítását is felrója, leszögezve:
Rámutat: a 2017/13-as sürgősségi kormányrendelet, amely csökkentette volna a hivatali visszaélés büntetését, és legalább 200 000 lej összegű károkozáshoz kötötte volna annak bűncselekményként való besorolását – elfogadása mindenkit meglepett, hiszen a kormányprogramban sem esett szó róla.
A jelentés szerint az egyeztetés hiányáért és a rendelet kierőszakolásáért Liviu Dragnea akkori pártelnök a felelős, aki önkényesen döntött, döntését pedig szervilisen hajtották végre. Rámutat: ez a lépés a kormányt is és a pártot is olyan helyzetbe hozta, amelyben képtelen volt a védekezésre. Ennek nyomán a rendelet visszavonása elkerülhetetlen volt, a PSD pedig elismerte a vereségét, amely egy kis csoport hibája miatt következett be, amely azt hitte, dróton rángathatja az egész kormányt, és ezen keresztül az országot is. Bírálja a jelentés a 2018. augusztus 10-i szétvert kormányellenes tüntetés kezelését is.
azt, hogy a tisztségekre az alkalmas jelölteket nevezzék ki, gazdaságpolitikájában pedig a munkahelyteremtés, a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatása, a sebezhető rétegek jövedelmének növelése, a közszolgáltatások minőségének növelése kapjon fő hangsúlyt.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!