Összesen 481 példányt tesz vadászhatóvá a medveállomány szabályozásáról szóló, a képviselőházban megszavazott törvény

•  Fotó: Erdély Bálint Előd

Fotó: Erdély Bálint Előd

Elfogadta a bukaresti képviselőház hétfői rendkívüli ülésszakán a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvénytervezetet, amely összesen 481 nagyvad kilövését teszi lehetővé ebben az évben és jövőre egyaránt. A megszavazott előterjesztés legnagyobb újdonsága, hogy a medve nyolc év elteltével ismét vadászhatóvá válik az országban.

Krónika

2024. július 15., 16:572024. július 15., 16:57

2024. július 15., 18:312024. július 15., 18:31

A jogszabályjavaslat 214 támogató és hét ellenszavazatot kapott, 23 képviselő tartózkodott, egy pedig nem szavazott. A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károk megelőzése érdekében. A beavatkozási kvóta olyan esetekre érvényes, amikor az emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítására nincs más mód.

Az ülés elején a honatyák egy perces néma csenddel adóztak annak a 19 éves lánynak az emléke előtt, akit a múlt héten halálosan megsebzett a medve a Bucsecs-hegységben.

Az alsóház összevont mezőgazdasági és közigazgatósági bizottsága módosításokkal hagyta jóvá a plénumi vitát megelőzően a hazai medveállomány kezeléséről szóló előterjesztést. A szenátusban tavaly novemberben már elfogadott jogszabályjavaslat a 2006/407-es számú vadászati törvényt egészíti ki, illetve a veszélyes medvék elleni fellépést szabályozó 2021/81-es számú sürgősségi kormányrendeletet módosítja. Hatályba lépéséhez Klaus Iohannis államfő aláírására van még szükség.

A szakbizottság által elfogadott egyik módosítás erre az évre 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő. A 426 egyedre szóló megelőzési és 55 egyedre vonatkozó beavatkozási kvótákat 2025-ben is alkalmazni kell, 2026-tól pedig miniszteri rendeletben kell új kvótákat megszabni. A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a törvényjavaslat a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma. A szakemberek 426 példány kilövését javasolták megelőzési célból, és emellett további nagyvadak kilövését vis maior helyzetekben.

Az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) törvényhozói több módosító javaslatot is benyújtottak a tervezethez, de ezek egyikét sem hagyták jóvá a szakbizottságok.

Cristian Brian USR-s képviselő azt hangoztatta, hogy a jelenleg érvényben levő törvény szerint ebben az évben 80 veszélyes medve kilövésére lett volna lehetőség, de nem merítették ki ezt a kvótát, mert az illetékesek „nem tették a dolgukat”. Az ellenzéki politikus szerint inkább olyan törvénytervezetet kellett volna elfogadni, amely az eljárás egyszerűsítésével megteremti a lehetőséget a polgármesterek számára a veszélyes medvék elleni azonnali fellépésre, a környezetvédelmi minisztériumot pedig tájékoztató kampányok szervezésére és megelőző intézkedések elrendelésére kötelezi.

A hétfőn vitára bocsátott előterjesztés egyébként 99 százalékban megegyezik a Tánczos Barna által környezetvédelmi miniszterként előkészített rendelettel, amely 2023-ban megjelenhetett volna a Hivatalos Közlönyben, miután az RMDSZ kormányzati szerepvállalását felfüggesztették. A miniszteri rendeletnek azonban a Román Akadémia „keresztbe tett”, mivel a tárcavezető távozása után a tudós testület negatívan véleményezte, így a jogszabályt visszavonta a kormány.

korábban írtuk

Medveveszély miatt küldte a legtöbb figyelmeztetést a katasztrófavédelem az elmúlt hétvégén
Medveveszély miatt küldte a legtöbb figyelmeztetést a katasztrófavédelem az elmúlt hétvégén

Az elmúlt hétvégén összesen 32 figyelmeztetést bocsátottak ki a lakosságnak a RO-ALERT rendszeren keresztül, a legtöbb esetben medvék jelenlétére figyelmeztettek – tájékoztatott hétfőn az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU).

Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter a szavazást követően úgy fogalmazott: a törvény elfogadása sajnos nem hozza vissza az áldozatokat, nem orvosolja azokat a károkat, amelyeket a medvék okoztak az országban az utóbbi években, de világos üzenet, hogy a kormánytöbbség is belátta: a medvekérdést komolyan kell venni, és az emberi élet védelme kell legyen az első. „Ehhez aktív populációszabályozásra van szükség, ez az, amit az RMDSZ már évek óta szorgalmaz” – szögezte le a törvénytervezet kidolgozója.

Hozzátette, az RMDSZ által kidolgozott összetett intézkedéscsomag képes kezelni a medveproblémát Romániában, és az alkalmazását akkor is folytatni kell, amikor nincs fokozott közfigyelem.

A szenátor szerint a vadászat visszavezetése mellett folytatni kell az azonnali beavatkozásokat és biztosítani kell ehhez a finanszírozást az önkormányzatoknak, folytatni kell a villanypásztorok támogatására kiírt programot, a lakossági tájékoztatást, és tanulmányokkal kell mérni az intézkedések hatékonyságát. „Hosszú távon csak így lehet kezelni a medvepopulációt, csökkenteni a medve-ember konfliktusokat, és megelőzni az újabb tragédiát” – állapította meg a szenátor.

A törvénytervezet a kilövésre engedélyezett egyedszám elosztásáról is rendelkezik: elsősorban ott avatkoznak be, ahol a legnagyobb problémák vannak. A medvevadászat visszavezetése egyúttal azt jelenti, hogy a kilőhető nagyvadat a vadászegyesület értékesítheti. „A vadászegyesületeknek azt tudom javasolni, hogy a törvénytelen és nem hivatalos értékesítéssel mindenki hagyjon fel. Törvényesen lepapírozva, leszámlázva kell átlátható módon elvégezni a medvevadászatot is, így nem érheti semmilyen vád az egyesületet” – nyilatkozta a Krónikának Tánczos Barna a parlamenti szavazást megelőzően.

Az RMDSZ Hargita megyei politikusa szerint a törvény visszavezeti a vadásztársaságok által történő állományszabályozást, mert így érdekeltté teszik a vadásztársaságot az élőhely- és populációvédelemben, valamint a vadállomány monitorozása terén, hogy mindenki megtalálja a számításait. A törvénytervezet előírja továbbá, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomon követésére.

Mint ismert, a rendkívüli ülésszakot azután hívták össze, hogy múlt kedden elragadott és halálra marcangolt a medve egy 19 éves jászvásári (Iaşi) nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici túraösvényen. Az állatot később kilőttek, mert agresszívvé vált, nem hagyta el a területet, ahol a holttestet megtalálták, és többször is rátámadt a holttestet lehozni próbáló mentőcsapatokra.

korábban írtuk

Vadászat szabályozná a medvepopuláció létszámát, ha elfogadja a parlament az RMDSZ törvénytervezetét
Vadászat szabályozná a medvepopuláció létszámát, ha elfogadja a parlament az RMDSZ törvénytervezetét

A 2016-ban a Cioloș-kormány által megszüntetett medvevadászat ismételt engedélyezésével újra a vadászegyesületekre bíznák a medvepopulációk szabályozását. Az RMDSZ törvénytervezetét döntéshozó kamaraként rendkívüli ülésén hétfőn tárgyalja a képviselőház.

korábban írtuk

Több mint százszor támadt medve háziállatra, kétszer emberre idén Hargita megyében, egy tucat nagyvadat kilőttek
Több mint százszor támadt medve háziállatra, kétszer emberre idén Hargita megyében, egy tucat nagyvadat kilőttek

Év eleje óta 123 vadtámadást jelentettek a Hargita megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél (APM), az estek túlnyomó többségében medve támadt a háziállatokra vagy emberekre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. február 03., hétfő

Korlátozná az állami vállalatok igazgatótanácsi tagjainak javadalmazását Ciolacu

Marcel Ciolacu hétfőn a Facebook-oldalán közölte, hogy nem fogja jóváhagyni azoknak az állami cégeknek vagy önálló ügyvitelű vállalatoknak a költségvetését, amelyek növelnék a vezetői juttatásokat, a különféle prémiumokat és nyugdíjazási bónuszokat.

Korlátozná az állami vállalatok igazgatótanácsi tagjainak javadalmazását Ciolacu
2025. február 03., hétfő

Nordis-ügy: őrizetbe vették az ingatlanpanama fő gyanúsítottjait

Őrizetbe került Laura Vicol férje, Vladimir Ciorbă üzletember is, aki az ingatlanfejlesztő vállalatcsoport többségi tulajdonosa – tudta meg ügyészségi forrásokból az Agerpres.

Nordis-ügy: őrizetbe vették az ingatlanpanama fő gyanúsítottjait
2025. február 03., hétfő

Korrupciós ügyek miatt hatósági felügyelet alatt marad Sinaia polgármestere

Elutasította hétfőn a bukaresti törvényszék Vlad Oprea sinaiai polgármesternek a hatósági felügyelet alá helyezése elleni fellebbezését.

Korrupciós ügyek miatt hatósági felügyelet alatt marad Sinaia polgármestere
2025. február 03., hétfő

Sorra hagyják faképnél Diana Șoșoacát a szenátorai és képviselői

Kilépett két szenátor a Diana Șoșoacă vezette SOS Románia Párt felsőházi frakciójából, valamint szintén faképnél hagyta a frakciót, és a továbbiakban függetlenként tevékenykedik a parlamentben az ellenzéki alakulat négy képviselője.

Sorra hagyják faképnél Diana Șoșoacát a szenátorai és képviselői
2025. február 03., hétfő

Ciolacu a Nordis-ügyről: „működik az igazságszolgáltatás”

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn azt nyilatkozta, hogy több mint két éve nem beszélt a Nordis-ügyben érintett Vladimir Ciorbával és Laura Vicollal.

Ciolacu a Nordis-ügyről: „működik az igazságszolgáltatás”
2025. február 03., hétfő

A CFR csak akkor indítja el újra a felfüggesztett járatokat, ha lesznek utasok

A román állami vasúttársaság (CFR) vezetője a több mint 200 felfüggesztett vonatjárattal kapcsolatban úgy nyilatkozott, csak akkor indítják újra a szerelvényeket, ha lesz biztosíték arra, hogy azok nem üresen közlekednek majd.

A CFR csak akkor indítja el újra a felfüggesztett járatokat, ha lesznek utasok
2025. február 03., hétfő

„Nemcsak tragédia, hanem botrány”: a dák műkincsek ellopásáról beszélt Klaus Iohannis

Klaus Iohannis államfő szerint a dák műkincsek ellopása „nemcsak tragédia, hanem botrány”.

„Nemcsak tragédia, hanem botrány”: a dák műkincsek ellopásáról beszélt Klaus Iohannis
2025. február 03., hétfő

Victor Ponta tanácsadói tisztségébe került az elnökjelöltség belebegtetése

Marcel Ciolacu miniszterelnök rendeletére felmentették hétfőn Victor Pontát a miniszterelnök tiszteletbeli tanácsadói tisztségéből – erősítették meg az Agerpres hírügynökségnek kormányzati források.

Victor Ponta tanácsadói tisztségébe került az elnökjelöltség belebegtetése
2025. február 03., hétfő

Iohannis még nem akar távozni az elnöki tisztségből

Nem hajlandó távozni hivatalából Klaus Iohannis államfő, akinek ugyan tavaly december 21-én lejárt a mandátuma, azonban az elnökválasztás érvénytelenítése miatt az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy az új államfő megválasztásáig betöltheti hivatalát.

Iohannis még nem akar távozni az elnöki tisztségből
2025. február 03., hétfő

Nordis-botrány: több százmilliós ingatlancsalás ügyében tartanak házkutatásokat, erdélyi megye is érintett

Több tucatnyi helyszínen tartott házkutatást hétfőn a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) egy nagyszabású nemzetközi pénzmosási ügy felgöngyölítése érdekében a Nordis ingatlanfejlesztő által elkövetett csalások ügyében.

Nordis-botrány: több százmilliós ingatlancsalás ügyében tartanak házkutatásokat, erdélyi megye is érintett