Fotó: Erdély Bálint Előd
Elfogadta a bukaresti képviselőház hétfői rendkívüli ülésszakán a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvénytervezetet, amely összesen 481 nagyvad kilövését teszi lehetővé ebben az évben és jövőre egyaránt. A megszavazott előterjesztés legnagyobb újdonsága, hogy a medve nyolc év elteltével ismét vadászhatóvá válik az országban.
2024. július 15., 16:572024. július 15., 16:57
2024. július 15., 18:312024. július 15., 18:31
A jogszabályjavaslat 214 támogató és hét ellenszavazatot kapott, 23 képviselő tartózkodott, egy pedig nem szavazott. A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károk megelőzése érdekében. A beavatkozási kvóta olyan esetekre érvényes, amikor az emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítására nincs más mód.
Az alsóház összevont mezőgazdasági és közigazgatósági bizottsága módosításokkal hagyta jóvá a plénumi vitát megelőzően a hazai medveállomány kezeléséről szóló előterjesztést. A szenátusban tavaly novemberben már elfogadott jogszabályjavaslat a 2006/407-es számú vadászati törvényt egészíti ki, illetve a veszélyes medvék elleni fellépést szabályozó 2021/81-es számú sürgősségi kormányrendeletet módosítja. Hatályba lépéséhez Klaus Iohannis államfő aláírására van még szükség.
A szakbizottság által elfogadott egyik módosítás erre az évre 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő. A 426 egyedre szóló megelőzési és 55 egyedre vonatkozó beavatkozási kvótákat 2025-ben is alkalmazni kell, 2026-tól pedig miniszteri rendeletben kell új kvótákat megszabni. A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a törvényjavaslat a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma. A szakemberek 426 példány kilövését javasolták megelőzési célból, és emellett további nagyvadak kilövését vis maior helyzetekben.
Cristian Brian USR-s képviselő azt hangoztatta, hogy a jelenleg érvényben levő törvény szerint ebben az évben 80 veszélyes medve kilövésére lett volna lehetőség, de nem merítették ki ezt a kvótát, mert az illetékesek „nem tették a dolgukat”. Az ellenzéki politikus szerint inkább olyan törvénytervezetet kellett volna elfogadni, amely az eljárás egyszerűsítésével megteremti a lehetőséget a polgármesterek számára a veszélyes medvék elleni azonnali fellépésre, a környezetvédelmi minisztériumot pedig tájékoztató kampányok szervezésére és megelőző intézkedések elrendelésére kötelezi.
A hétfőn vitára bocsátott előterjesztés egyébként 99 százalékban megegyezik a Tánczos Barna által környezetvédelmi miniszterként előkészített rendelettel, amely 2023-ban megjelenhetett volna a Hivatalos Közlönyben, miután az RMDSZ kormányzati szerepvállalását felfüggesztették. A miniszteri rendeletnek azonban a Román Akadémia „keresztbe tett”, mivel a tárcavezető távozása után a tudós testület negatívan véleményezte, így a jogszabályt visszavonta a kormány.
Az elmúlt hétvégén összesen 32 figyelmeztetést bocsátottak ki a lakosságnak a RO-ALERT rendszeren keresztül, a legtöbb esetben medvék jelenlétére figyelmeztettek – tájékoztatott hétfőn az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU).
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter a szavazást követően úgy fogalmazott: a törvény elfogadása sajnos nem hozza vissza az áldozatokat, nem orvosolja azokat a károkat, amelyeket a medvék okoztak az országban az utóbbi években, de világos üzenet, hogy a kormánytöbbség is belátta: a medvekérdést komolyan kell venni, és az emberi élet védelme kell legyen az első. „Ehhez aktív populációszabályozásra van szükség, ez az, amit az RMDSZ már évek óta szorgalmaz” – szögezte le a törvénytervezet kidolgozója.
A szenátor szerint a vadászat visszavezetése mellett folytatni kell az azonnali beavatkozásokat és biztosítani kell ehhez a finanszírozást az önkormányzatoknak, folytatni kell a villanypásztorok támogatására kiírt programot, a lakossági tájékoztatást, és tanulmányokkal kell mérni az intézkedések hatékonyságát. „Hosszú távon csak így lehet kezelni a medvepopulációt, csökkenteni a medve-ember konfliktusokat, és megelőzni az újabb tragédiát” – állapította meg a szenátor.
A törvénytervezet a kilövésre engedélyezett egyedszám elosztásáról is rendelkezik: elsősorban ott avatkoznak be, ahol a legnagyobb problémák vannak. A medvevadászat visszavezetése egyúttal azt jelenti, hogy a kilőhető nagyvadat a vadászegyesület értékesítheti. „A vadászegyesületeknek azt tudom javasolni, hogy a törvénytelen és nem hivatalos értékesítéssel mindenki hagyjon fel. Törvényesen lepapírozva, leszámlázva kell átlátható módon elvégezni a medvevadászatot is, így nem érheti semmilyen vád az egyesületet” – nyilatkozta a Krónikának Tánczos Barna a parlamenti szavazást megelőzően.
Az RMDSZ Hargita megyei politikusa szerint a törvény visszavezeti a vadásztársaságok által történő állományszabályozást, mert így érdekeltté teszik a vadásztársaságot az élőhely- és populációvédelemben, valamint a vadállomány monitorozása terén, hogy mindenki megtalálja a számításait. A törvénytervezet előírja továbbá, hogy a vadásztársulatoknak kilövéskor genetikai mintát kell venniük, az adott pontszámot meghaladó kapitális hímmedvék, valamint a bocsos anyamedvék nem lőhetők ki, és szigorú jelentéstevési kötelezettséget vezet be a kilövések pontos nyomon követésére.
Mint ismert, a rendkívüli ülésszakot azután hívták össze, hogy múlt kedden elragadott és halálra marcangolt a medve egy 19 éves jászvásári (Iaşi) nőt a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici túraösvényen. Az állatot később kilőttek, mert agresszívvé vált, nem hagyta el a területet, ahol a holttestet megtalálták, és többször is rátámadt a holttestet lehozni próbáló mentőcsapatokra.
A 2016-ban a Cioloș-kormány által megszüntetett medvevadászat ismételt engedélyezésével újra a vadászegyesületekre bíznák a medvepopulációk szabályozását. Az RMDSZ törvénytervezetét döntéshozó kamaraként rendkívüli ülésén hétfőn tárgyalja a képviselőház.
Év eleje óta 123 vadtámadást jelentettek a Hargita megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél (APM), az estek túlnyomó többségében medve támadt a háziállatokra vagy emberekre.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!