Fotó: Árvai Károly/MTI
Közép-Kelet-Európa áll a legrosszabbul orvosokkal európai uniós összevetésben: miközben Ausztriában 524 és Németországban 431 orvos jut minden 100 000 lakosra, addig Lengyelországban alig 238, Romániában 304, Magyarországon pedig 338.
2020. október 20., 11:502020. október 20., 11:50
2020. október 20., 11:532020. október 20., 11:53
A koronavírus-világjárvány második hulláma tombol Európa-szerte, és a közép-kelet-európai térség lakosai között egyre többen vannak, akik az alulfinanszírozottság és az elvándorlás miatt kialakult orvoshiány súlyos következményeitől tartanak – irányította rá a figyelmet a helyzetre a Financial Times brit gazdasági és pénzügyi napilap.
A kormánynak szándékában áll minden orvost alkalmazni, akinek sikerül a rezidensvizsgája – jelentette ki vasárnap este Ludovic Orban miniszterelnök a B1 televízió műsorában.
A Zf.ro román gazdasági hírportál által idézett cikk felidézi, hogy Milan Kubek, a csehországi orvoskamara vezetője nemrég azzal a felhívással fordult a külföldön dolgozó cseh orvosokhoz, hogy térjenek haza, és segítsenek olyan körülmények között, hogy gyorsul a koronavírus-járvány terjedése. Ráadásul a kormányzati számítások szerint a jelenlegi tempóban egyetlen hónap alatt a mostani 5500-ról 40 000-re nőhet a megfertőzött egészségügyi alkalmazottak aránya.
Fotó: Komka Péter/MTI
A brit napilap idézi ugyanakkor Zuzana Caputova szlovák elnököt is, aki arról beszélt, hogy országában tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a rendelkezésre álló orvosok közül nagyon sokan ahhoz a korosztályhoz tartoznak, akikre nézve fokozott kockázatot jelent a koronavírus.
Távgyógyászattal is megoldhatják a koronavírus-fertőzöttek felügyeletét a háziorvosok, ezért pedig megfizetik őket – áll egy sürgősségi kormányrendelet tervezetében. Érintettek szerint kompromisszumos megoldás született.
Összehasonlításképpen: Ausztriában 524, Németországban pedig 431 orvos jut minden 100 000 lakosra.
Átszervezéssel próbálják megoldani az egyre súlyosbodó járványhelyzetet Bihar megyében. A több új eset miatt újabb egészségügyi intézmények válnak Covid-kórházzá, de orvosokat is alkalmaznának.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!