Fotó: Ludovic Orban/Facebook
Természetellenesnek és szégyenteljesnek nevezte a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Szociáldemokrata Párttal (PSD) való koalícióra lépését Ludovic Orban.
2021. november 22., 11:252021. november 22., 11:25
A volt liberális pártelnök az alakulat országos politikai bürójának hétfő reggeli ülése előtt elmondta, az új vezetőség csak „végrehajtja a Cotroceni-palotából érkező parancsokat”, még a párt alapszabályát sem ismeri. Meglátása szerint a pártelnöki tisztségből is csúfot űztek, hiszen az alakulat elnökét kizárták a koalíciós egyeztetésekből, noha neki kellett volna irányítánia a tárgyalásokat.
– idézte Orbant az Agerpres.
Nicolae Ciucă miniszterelnöki jelölése kapcsán az ex pártelnök rámutatott, Ciucă mindössze egy éve tagja a pártnak, ugyanakkor meglátása szerint egy liberális értékeket valló alakulat nem támogathat olyan jelöltet, aki „egész életében vagy parancsokat osztogatott, vagy parancsokat hajtott végre”.
Orban a miniszterelnökök rotációját is bírálta. Azt mondta, ennek egyik nagy hátulütője, hogy a jelenlegi egyezség alapján 2024-ben, amikor európai parlamenti, államfő-, helyhatósági és parlamenti választásokat is tartanak Romániában, éppen a PSD-jé lesz a kormányfői tisztség.
Sikerült megállapodniuk a nagykoalícióra készülő pártoknak vasárnap a rotációs kormány működésének feltételeiről, ennek nyomán közös – várhatóan liberális – miniszterelnök-jelöltet terjesztenek az államfő elé a hétfői cotroceni-i konzultáción.
A volt pártelnök szerint azért nem volt hajlandóság a PNL-ben a korábbi koalíciós partner Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) való tárgyalásra, mert „Iohannis ezt az irányvonalat szabta meg: a PSD-vel kell kormányt alakítani”.
A PNL országos politikai bürójának ülésén a PSD-vel és az RMDSZ-szel folytatott koalíciós egyeztetések eredményeit ismerteti a tárgyalóküldöttség. Ezután kerül sor a Cotroceni-palotában a formális kormányalakítási tárgyalásokra, amelyek után az államfő várhatóan bejelenti, hogy kit bíz meg kormányalakítással.
A Klaus Iohannis államfővel folytatandó hétfői kormányalakítási tárgyalások után dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége miniszterjelöltjeinek személyéről.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!