Fotó: Facebook/SRI
Miután a legfőbb ügyészség jelezte, hogy nincs akadálya a SRI-vel kötött titkos megállapodás nyilvánosságra hozatalának, és a SRI-nek sincs kifogása ellene, hamarosan feloldhatják a titkosítását.
2018. március 28., 17:362018. március 28., 17:36
Elvileg nincs többé akadálya annak, hogy a nyilvánosság elé kerüljön a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a legfőbb ügyészség között lértejött titkos megállapodás, miután a legfőbb ügyészség közölte: ennek részéről nincs törvényes akadálya, a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bzottság elnöke szerint pedig a hírszerzés is áldását adta a titkosítás feloldására.
A legfőbb ügyészség kedden este közölte, hogy teljesültek a törvényes feltételek a SRI-vel 2009-ben kötött megállapodás titkosításának feloldására. Hozzátették, várják a SRI véleményét, hogy szerintük feloldható-e a megállapodás titkosítása.
– közölte az ügyészség.
A nap folyamán korábban ülésezett a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság, amelynek elnöke, Claudiu Manda az ülést követően azt mondta, a hírszerző szolgálat sem látja akadályát annak, hogy nyilvánosságra hozzák a paktumot.
„Tájékoztattam a bizottságot, hogy tárgyaltam a SRI igazgatójával. Elemezte a helyzetet, és arra a következtetésre jutott, hogy a megállapodás minden cikkelyének titkosítása feloldható és nyilvánosságra hozható. Tehát ami a szolgálatot illeti, egyetlen olyan elem sincs, amibe ne egyeztek volna bele” – nyilatkozta Manda.
A bizottság elnöke hozzátette, hogy a megállapodás a legfőbb ügyészség és a hírszerző szolgálat között jött létre, így az ügyészségnek is bele kell egyeznie, hogy feloldják a dokumentumok titkosítását. Miután nem sokkal később az ügyészség is közölte, hogy ez megtörtént, várhatóan hamarosan feloldhatják a megállapodás titkosítsát.
Mint arról beszámoltunk,
A miniszterelnöki hivatal a közérdekre hivatkozva kérte a megállapodások nyilvánosságra hozatalát. Az indoklás szerint tilos bármilyen információt törvénytelenség vagy adminisztrációs hiba elkendőzése céljából államtitokká minősíteni.
Ezt megelőzően az elnöki hivatal közleményben cáfolta azokat a sajtóban keringő információkat, amelyek szerint a – Klaus Johannis államfő által elnökölt – Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) határozatai alapján kötött a SRI titkos megállapodásokat különböző intézményekkel, köztük a korrupcióellenes ügyészséggel (DNA). A miniszterelnök bejelentése nyomán Tudorel Toader igazságügy-miniszter hivatalosan is felszólította a legfőbb ügyészséget a megállapodások titkosításának feloldására. B. L.
A CSM is tisztázná a brüsszeli érdeklődés okait
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói osztálya arról döntött kedden, hogy levélben kérik fel az Európai Bizottságot: tisztázzák, miért érdeklődtek a korrupciós ügyekben indított bűnvádi eljárásokról. A CSM közleménye értelmében a bírói osztály azt követően döntött így, hogy a napokban megjelent a sajtóban egy 2012. október 10-i keltezésű, az Európai Bizottságnak tulajdonított dokumentum, amelyben az akkor folyamatban lévő bűnvádi eljárásokról érdeklődtek.
Az idézett forrás szerint a bírói osztály az igazságügyi minisztériumhoz is intézett egy kérést, hogy tájékoztassák, milyen dokumentumokat küldtek az EB kérésére, beleértve az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (CVM) kiértékelésében részt vevő bíróságokkal kapcsolatban is.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!