Fotó: Facebook/SRI
Miután a legfőbb ügyészség jelezte, hogy nincs akadálya a SRI-vel kötött titkos megállapodás nyilvánosságra hozatalának, és a SRI-nek sincs kifogása ellene, hamarosan feloldhatják a titkosítását.
2018. március 28., 17:362018. március 28., 17:36
Elvileg nincs többé akadálya annak, hogy a nyilvánosság elé kerüljön a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a legfőbb ügyészség között lértejött titkos megállapodás, miután a legfőbb ügyészség közölte: ennek részéről nincs törvényes akadálya, a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bzottság elnöke szerint pedig a hírszerzés is áldását adta a titkosítás feloldására.
A legfőbb ügyészség kedden este közölte, hogy teljesültek a törvényes feltételek a SRI-vel 2009-ben kötött megállapodás titkosításának feloldására. Hozzátették, várják a SRI véleményét, hogy szerintük feloldható-e a megállapodás titkosítása.
– közölte az ügyészség.
A nap folyamán korábban ülésezett a SRI tevékenységét felügyelő parlamenti bizottság, amelynek elnöke, Claudiu Manda az ülést követően azt mondta, a hírszerző szolgálat sem látja akadályát annak, hogy nyilvánosságra hozzák a paktumot.
„Tájékoztattam a bizottságot, hogy tárgyaltam a SRI igazgatójával. Elemezte a helyzetet, és arra a következtetésre jutott, hogy a megállapodás minden cikkelyének titkosítása feloldható és nyilvánosságra hozható. Tehát ami a szolgálatot illeti, egyetlen olyan elem sincs, amibe ne egyeztek volna bele” – nyilatkozta Manda.
A bizottság elnöke hozzátette, hogy a megállapodás a legfőbb ügyészség és a hírszerző szolgálat között jött létre, így az ügyészségnek is bele kell egyeznie, hogy feloldják a dokumentumok titkosítását. Miután nem sokkal később az ügyészség is közölte, hogy ez megtörtént, várhatóan hamarosan feloldhatják a megállapodás titkosítsát.
Mint arról beszámoltunk,
A miniszterelnöki hivatal a közérdekre hivatkozva kérte a megállapodások nyilvánosságra hozatalát. Az indoklás szerint tilos bármilyen információt törvénytelenség vagy adminisztrációs hiba elkendőzése céljából államtitokká minősíteni.
Ezt megelőzően az elnöki hivatal közleményben cáfolta azokat a sajtóban keringő információkat, amelyek szerint a – Klaus Johannis államfő által elnökölt – Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) határozatai alapján kötött a SRI titkos megállapodásokat különböző intézményekkel, köztük a korrupcióellenes ügyészséggel (DNA). A miniszterelnök bejelentése nyomán Tudorel Toader igazságügy-miniszter hivatalosan is felszólította a legfőbb ügyészséget a megállapodások titkosításának feloldására. B. L.
A CSM is tisztázná a brüsszeli érdeklődés okait
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói osztálya arról döntött kedden, hogy levélben kérik fel az Európai Bizottságot: tisztázzák, miért érdeklődtek a korrupciós ügyekben indított bűnvádi eljárásokról. A CSM közleménye értelmében a bírói osztály azt követően döntött így, hogy a napokban megjelent a sajtóban egy 2012. október 10-i keltezésű, az Európai Bizottságnak tulajdonított dokumentum, amelyben az akkor folyamatban lévő bűnvádi eljárásokról érdeklődtek.
Az idézett forrás szerint a bírói osztály az igazságügyi minisztériumhoz is intézett egy kérést, hogy tájékoztassák, milyen dokumentumokat küldtek az EB kérésére, beleértve az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (CVM) kiértékelésében részt vevő bíróságokkal kapcsolatban is.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezte pénteken a bukaresti ítélőtábla Marta Dalida Achimet, a tisztségéből felfüggesztett ügyvédnőt, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A tanügyminisztérium 70 303 568 eurót különített el az egyetemi épületek korszerűsítésére és új bentlakások építésére az országos helyreállítási alapból finanszírozott két projekt keretében – jelentette be pénteken a szaktárca.
Vasárnap véget ér az egyhetes vakáció, hétfőn elkezdődik a 2024–2025-ös tanév második modulja.
A Román Posta megkezdte pénteken a novemberi nyugdíjak kiosztását – közölte az intézmény.
Klaus Iohannis államfő pénteken kihirdette a törvényt, amely szerint a román állam a hozzátartozók kérésére 5000 euróig terjedően köteles fedezni a külföldön elhunyt román állampolgárok hazaszállításának költségeit.
Az állami ingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) eddig áfa nélkül 13,8 millió lejt – több mint négymillió eurót – fizetett ki annak a bukaresti luxusvillának a felújítására, amelyet a gyanú szerint Klaus Iohannis államfő használhat majd.
Elutasította az illetékes román bíróság Ukrajna azon kérelmét, hogy kényszer-végrehajtás útján foglalják le a Romániában lévő orosz vagyonelemeket.
Apácának öltözve próbált pénzt kicsalni áldozataitól egy bákó megyei férfi – közölte a moldvai megye rendőr-főkapitánysága.
Vége a vénasszonyok nyarának, a hétvégén gyökeresen megváltozik az időjárás – egy sarkvidéki léghullám akár 13 fokos hőmérsékletcsökkenést is hozhat. A lehűlés a hegyekben havazást is hozhat.
Nem lesz együttműködés a választások után a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) – döntött a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén Marcel Ciolacu pártelnök javaslatára.
szóljon hozzá!