A protokollum szövege szerint az együttműködés a felek hatáskörének és kompetenciáinak keretén belül történik
Fotó: SRI.ro
Nyilvánosságra hozta kedden az Igazságügyi Felügyelet (IJ) a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) 2016-ban kötött együttműködési megállapodást.
2018. október 09., 14:292018. október 09., 14:29
Az Igazságügyi Felügyelet állítása szerint nem kért és nem küldött információkat a SRI-nek a protokollum hatályossága idején.
Az IJ emlékeztet, hogy 2018. március 28-án kérte a SRI és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács keretében működő Igazságügyi Felügyelet közötti, 2016. február 29-én aláírt együttműködési megállapodás titkosságának feloldását. A megállapodás 2017. március 8-áig volt érvényben.
– szögezi le az intézmény.
A dokumentumot 2016-ban Lucian Netejoru, az Igazságügyi Felügyelet vezetője, illetve Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) akkori első igazgatóhelyettese írta alá, a törvényességi felülvizsgálatot pedig Ghorghe Stan ügyész, az IJ alelnöke, illetve Dumitru Dumbravă, a SRI jogi igazgatóságának vezetője végezte.
A protokollum leszögezi többek közt, hogy az együttműködés a felek hatáskörének és kompetenciáinak keretén belül történik, a bírák és ügyészek esetleges fegyelmi kihágásainak előzetes felismerése, megelőzése és visszaszorítása céljából, valamint olyan cselekedetek elkerülése végett, amelyek veszélyeztetnék az igazságszolgáltatás menetét vagy a nemzetbiztonságot. A megállapodásban a SRI kötelezi magát, hogy kérésre információkat szolgáltat az Igazságügyi Felügyelet által vizsgált ügyekkel kapcsolatban, és hivatalból tájékoztatja az IJ-t minden olyan esetről, amelyben bírákkal vagy ügyészekkel kapcsolatban merül fel a fegyelmi kihágás gyanúja.
Ugyanakkor az Igazságügyi Felügyelet kötelezte magát arra a szerződésben, hogy a SRI-vel ismerteti az általa szolgáltatott információk hasznosságát, illetve, hogy milyen módon használta fel azokat.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!