Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Döntéshozó fórumként szavazott a képviselőház az RMDSZ által kidolgozott törvénytervezetről, amely a munkanélküli segély értékének növelését írja elő.
2022. szeptember 07., 17:292022. szeptember 07., 17:29
2022. szeptember 07., 17:362022. szeptember 07., 17:36
Ennek értelmében 131 lejjel növekszik a segély összege azon személyek számára, akik munkanélküli támogatásra jogosultak – számolt be a szövetség sajtóirodája.
Az eddig érvényben levő rendelkezések szerint a segély kiszámításakor a Megyei Munkaerő-elosztó Ügynökség (AJOFM) a szociális referenciamutató (ISR) 75 százalékát vette alapul, amely 394 lejt jelentett – mutatott rá az RMDSZ közleményében.
„Az általunk kidolgozott törvénykezdeményezés szerint ezentúl a szociális referenciamutató (ISR) teljes értékét, vagyis 525,5 lejt kell majd alapul venni a munkanélküli segély kiszámításakor, amely 131 lejes többletet jelent” – tájékoztatott Csép Éva-Andrea, az RMDSZ munkaügyekért felelős szakpolitikusa.
annak a munkavállalónak, aki legalább 3 évet dolgozott, az elmúlt 12 hónap bruttó átlagbérének három százaléka adódik a segélyhez, 5 munkaév után 5 százalék, 10 munkaév után 7 százalék, 20 munkaév után pedig 10 százalékkal nő a munkanélküli segély értéke.
A szakpolitikus példaként említette, hogy annak a szülőnek, akinek bruttó havi jövedelme 3 000 lej, több mint 20 év régiséggel rendelkezik és előreláthatatlan okok miatt munkahely nélkül maradt, az 525,5 lejes munkanélküli segély alapösszege kiegészül 300 lejjel, vagyis a bruttó átlagbérének 10 százalékával. Számára a juttatás értéke az eddigi 694 lej helyett havi 825 lej lesz, amelyre maximum 12 hónapig jogosult.
Csép Éva-Andrea rámutatott arra is, hogy a Munkaügyi és Szociális Védelmi Minisztérium júniusi adatai alapján
„Továbbra is szorgalmaznunk kell a munkapiacon való elhelyezkedést, de kiemelt figyelmet kell fordítanunk azokra a személyekre és szülőkre, akik akaratuk ellenére veszítették el munkájukat, aktív munkakeresésben vannak és biztosítaniuk is kell családjuk biztonságát ebben az időszakban. Az RMDSZ továbbra is kiemelt figyelmet fordít azokra az intézkedésekre, amelyek a családok támogatását szolgálják” – nyilatkozta a képviselő.
A törvénytervezet az államelnöki kihirdetés után, a Hivatalos Közlönyben való megjelenést követően lép érvénybe.
A munkaügyi minisztérium növelni fogja a 45 év feletti munkanélküliek, gyakornokok, egyedülálló munkanélküli szülők vagy tartósan munkanélküliek foglalkoztatására szánt forrásokat – nyilatkozta szerdán az Agerpres-nek Marius Budăi.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege hétfőn Lia Savoneát nevezte ki a legfelsőbb bíróság elnökévé. Kinevezéséről kilenc támogató és egy elutasító szavazattal döntött a testület.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciója a párt ideiglenes elnökét, Sorin Grindeanut javasolja a képviselőház elnöki tisztségébe.
Aláírta Nicușor Dan államfő a Bolojan-kormány tagjainak kinevezéséről szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal. Ezt követően a Bolojan-kormány tagjai hétfő este letették a hivatali esküt az államfő jelenlétében.
Az új koalíciós kormány programjában az egészségügyre vonatkozóan többek között szerepel a kórházak hatékonyságának növelése az ágyak számának több mint 20 százalékos csökkentésével 2030-ig.
Bizalmat szavazott az Ilie Bolojan alkotta koalíciós kormánynak a bukaresti parlament. A hétfő délutáni szavazáson az új kabinet 130 támogatói voksot kapott, honatya ellene szavazott.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
szóljon hozzá!