Fotó: Veres Nándor
A demográfiai változások, a digitalizáció és az egyenlőtlenségek egyre nagyobb terhet rónak a román oktatási rendszerre, miközben úgy tűnik, hogy a hivatalos adatok és a valóság igencsak eltér egymástól.
2024. december 17., 13:572024. december 17., 13:57
A romániai pedagógusok munkáját számos globális kihívás (is) nehezíti, például a demográfiai változások, a digitalizáció és az egyenlőtlenségek, és mindez alaposan rányomja a bélyegét az oktatásra – mutat rá egy friss felmérés.
Az OECD legfrissebb, Education Policy Outlook 2024 című jelentése – mely elsősorban a tag- és partnerországok oktatási politikáira összpontosít – tíz megatrendet nevez meg, amelyeket a különböző országok fontosnak tartanak. Románia ezek közül hetet ítél nagyon vagy kiemelkedően fontosnak:
Meglepő módon a nemzetközi konfliktusok és biztonság, a katasztrófamenedzsment nem érinti a romániai tanárokat – a hivatalos álláspont szerint. Például a hivatalos adatok alapján Romániában a tanárok mindössze 26 százaléka idősebb 50 évnél, ami nemzetközi viszonylatban alacsonynak számít. Ugyanakkor számos tantárgy – például a matematika és a természettudományok – esetében komoly tanárhiányt jelentenek.
Románia szembemegy azzal a nemzetközi tendenciával, amely szerint azokban az országokban, ahol csökken a diákok száma, kevesebb pedagógust alkalmaznak, és emiatt az ott dolgozó tanárok átlagéletkora emelkedik.
A trendek közül érdemes kiemelni a digitalizációt, ami továbbra is jelentős kihívás Románia számára. És bár az ország kiemelt figyelmet fordít rá, a diákok digitális készségei továbbra is gyengék, és nem mutatnak javulást.
Másfelől a jelentés szerint az országban az oktatási egyenlőtlenségek az elmúlt évtizedben jelentősen nőttek.
(különösen a matematikai eredmények terén figyelmezhető meg) – ami azt jelzi, hogy a társadalmi problémák az oktatás területén is éreztetik hatásukat.
Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette a pénteki kormányülésen, hogy a 2024-es költségvetésben minden idők eddigi legnagyobb összegét különítik el oktatásra. Arra kérte Ligia Deca tanügyminisztert, hogy dolgozzon ki teljesítménykritériumokat.
A tanulmány zárszóként rámutat, hogy az oktatási rendszernek átfogó reformokra van szüksége a tanárok vonzása, megtartása és továbbképzése érdekében.
miközben a globális trendekhez való alkalmazkodás elengedhetetlen lenne a jövő generációinak sikeréhez.
A romániai tanulók által a 2022-es PISA-felmérésen elért eredmények nagyvonalakban megegyeznek a 2018-as tesztelésen elértekkel – közölte kedden az oktatási minisztérium.
A Szociáldemokrata Párt (PSD), illetve Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke utasította el azt a forgatókönyvet, hogy Ilie Bolojan ügyvivő államfő legyen a kormánykoalíció jelöltje a májusi, megismételt elnökválasztáson.
Az EBESZ parlamenti közgyűlésének romániai küldöttségét vezető Iulian Lőrincz, illetve az USR szenátusi frakcióvezetője, Ștefan Pălărie szerdán Maria Telaliannal, az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalának igazgatójával tárgyalt.
Őrizetbe vett a Szervezettbűnözés- és Terrorelleni Ügyosztály (DIICOT) három kábítószercsempészt, akik rendhagyó módon próbálták feltűnés nélkül Bukarestbe juttatni a Spanyolországból becsempészett közel 30 kilogramm kábítószert.
Megússza a 30 millió euró kenőpénz elfogadása miatt alapfokon kapott 11 év és nyolc hónap börtönbüntetést Bukarest ötödik kerületének volt polgármestere, Marian Vanghelie.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerdán ismételten arról beszélt, hogy a kormánykoalíció jövője Crin Antonescu elnökválasztási győzelmétől függ.
Az erdészeti szakszervezetek szerdán 10 és 14 óra között a kormány székhelye előtt tüntetnek az erdészeti alkalmazottak fizetését 25 százalékkal csökkentő jogszabály ellen.
Elena Lasconi és Nicușor Dan sem hagyta szó nélkül Klaus Iohannis exelnök által magánrepülőgépekre költött összegeket, az AUR pedig közleményben kommentálta a kiadások nyilvánosságra hozását.
Bárkit szívesebben látna a válaszadók többsége Crin Antonescu helyett a hárompárti bukaresti kormánykoalíció közös államfőjelöltjeként – derül ki egy friss felmérésből.
A választási folyamat menetrendjét rögzítő kormányhatározatnak megfelelően március 20-án, csütörtökön kiderül, hogy kik indulnak a májusi államfőválasztáson.
Összesen 113 millió lejt fizetett az elnöki hivatal Klaus Iohannis idén lemondott államfő repülőútjaira – derült ki kedden este, miután az elnöki hivatal nyilvánosságra hozta a volt elnök 2015 januárja és 2025 februárja közötti repülőútjainak költségeit.
szóljon hozzá!