Fotó: Veres Nándor
A demográfiai változások, a digitalizáció és az egyenlőtlenségek egyre nagyobb terhet rónak a román oktatási rendszerre, miközben úgy tűnik, hogy a hivatalos adatok és a valóság igencsak eltér egymástól.
2024. december 17., 13:572024. december 17., 13:57
A romániai pedagógusok munkáját számos globális kihívás (is) nehezíti, például a demográfiai változások, a digitalizáció és az egyenlőtlenségek, és mindez alaposan rányomja a bélyegét az oktatásra – mutat rá egy friss felmérés.
Az OECD legfrissebb, Education Policy Outlook 2024 című jelentése – mely elsősorban a tag- és partnerországok oktatási politikáira összpontosít – tíz megatrendet nevez meg, amelyeket a különböző országok fontosnak tartanak. Románia ezek közül hetet ítél nagyon vagy kiemelkedően fontosnak:
Meglepő módon a nemzetközi konfliktusok és biztonság, a katasztrófamenedzsment nem érinti a romániai tanárokat – a hivatalos álláspont szerint. Például a hivatalos adatok alapján Romániában a tanárok mindössze 26 százaléka idősebb 50 évnél, ami nemzetközi viszonylatban alacsonynak számít. Ugyanakkor számos tantárgy – például a matematika és a természettudományok – esetében komoly tanárhiányt jelentenek.
Románia szembemegy azzal a nemzetközi tendenciával, amely szerint azokban az országokban, ahol csökken a diákok száma, kevesebb pedagógust alkalmaznak, és emiatt az ott dolgozó tanárok átlagéletkora emelkedik.
A trendek közül érdemes kiemelni a digitalizációt, ami továbbra is jelentős kihívás Románia számára. És bár az ország kiemelt figyelmet fordít rá, a diákok digitális készségei továbbra is gyengék, és nem mutatnak javulást.
Másfelől a jelentés szerint az országban az oktatási egyenlőtlenségek az elmúlt évtizedben jelentősen nőttek.
(különösen a matematikai eredmények terén figyelmezhető meg) – ami azt jelzi, hogy a társadalmi problémák az oktatás területén is éreztetik hatásukat.
Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette a pénteki kormányülésen, hogy a 2024-es költségvetésben minden idők eddigi legnagyobb összegét különítik el oktatásra. Arra kérte Ligia Deca tanügyminisztert, hogy dolgozzon ki teljesítménykritériumokat.
A tanulmány zárszóként rámutat, hogy az oktatási rendszernek átfogó reformokra van szüksége a tanárok vonzása, megtartása és továbbképzése érdekében.
miközben a globális trendekhez való alkalmazkodás elengedhetetlen lenne a jövő generációinak sikeréhez.
A romániai tanulók által a 2022-es PISA-felmérésen elért eredmények nagyvonalakban megegyeznek a 2018-as tesztelésen elértekkel – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!