Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
A romániai tanulók által a 2022-es PISA-felmérésen elért eredmények nagyvonalakban megegyeznek a 2018-as tesztelésen elértekkel – közölte kedden az oktatási minisztérium.
2023. december 06., 12:022023. december 06., 12:02
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) közzétette a Nemzetközi Tanulói Teljesítménymérés Programjának (PISA) keretében 2022 tavaszán 81 ország részvételével végzett mérés eredményeit. A teszt a 15 éves tanulók olvasási-szövegértési, matematikai és természettudományi kompetenciáit méri fel rendszeres időközönként.
A román oktatási tárca ezzel kapcsolatos közleményében hangsúlyozta, hogy
Az eredmények szerint matematikából a romániai diákok 51 százaléka ért el legalább 2-es szintnek megfelelő pontszámot, ami jelentősen elmarad az OECD 69 százalékos átlagától. A tanulók mintegy 4 százaléka teljesített magas szinten – 5-ös vagy 6-os szintet érve el –, szemben az OECD 9 százalékos átlagával – közölte az oktatási minisztérium.
Természettudományokból a romániai tanulók 56 százaléka érte el a legalább 2-es szintet – az OECD-átlag 76 százalék –, és mindössze 1 százalékuk kapta meg az 5-ös vagy 6-os szintnek megfelelő pontszámot (az OECD-átlag 7 százalék).
A PISA-jelentés értelmében a romániai tanulók 83 százaléka vallotta azt 2022-ben, hogy könnyen barátkozik az iskolában, szemben a 76 százalékos OECD-átlaggal.
26 százalékuknak pedig az, hogy találjanak valakit, aki segít nekik a házi feladat elkészítésében. Ezen a téren az OECD-átlag 34, illetve 24 százalék volt a PISA-jelentés szerint.
Az oktatási minisztérium szerint az új közoktatási törvény megteremti a keretet a PISA-eredmények hatékony felhasználásához és a tanulók kompetenciáinak javításához. A következő tesztelésre 2025-ben kerül sor, a kormány idén márciusban jóváhagyta a tervezetet Romániának a felméréshez való csatlakozásáról – közölte még a szaktárca.
Matematikából a romániai tanulók által elért 428 pont 2 ponttal kevesebb a 2018-as eredményekhez képest (az OECD-átlag 472 pont). Szövegértés terén a román eredményekben nincs változás a 2018-as eredményekhez képest, de jóval gyengébbek, mint az OECD-átlag (476 pont). Természettudományok terén szintén 428 pontot értek el a román tanulók, ami 2 ponttal magasabb, mint 2018-ban (az OECD-átlag 485).
Ligia Deca tanügyminiszter kedden kijelentette, hogy más országokkal ellentétben a romániai eredmények nem romlottak szembetűnő mértékben a világjárvány után, ami a romániai oktatási rendszer rugalmas ellenállóképességét bizonyítja,
valamint azt, hogy az intézkedéseknek, illetve a tanárok, a szülők és a diákok közös erőfeszítésének eredményeképpen sikerült visszaszorítani a pandémia negatív hatásait.
viszont például matematikából az OECD szintjén 7 százalékponttal csökkent a 2-es vagy annál magasabb pontszámot elérő diákok aránya (a 2018-as 76 százalékról 2022-ben 69 százalékra).
A PISA-felmérés eredményeinek bemutatásán ugyanakkor a tanügyminiszter hangsúlyozta, hogy mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy növeljék azoknak a tanulóknak az arányát, akik közepes és jó teljesítményt érnek el szövegértésből, matematikából és természettudományokból. Ehhez az új tanügyi törvény elfogadásával már megtették az első lépéseket – írja az Agerpres.
Az USR szerint az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy a Képzett Románia program elindítása és az ennek szellemében megalkotott tanügyi törvények elfogadása óta a romániai tanulók matematikai, szövegértési és természettudományi kompetenciái romlottak. Románia a felmérésben részt vevő 81 ország átlaga alatt van, és Európában az utolsó előtti helyen áll, csak Bulgáriát előzi meg – mutatott rá az ellenzéki párt.
Ştefan Pălărie USR-s szenátor, az oktatási bizottság tagja szerint az eredmények egyik oka, hogy nincs pénz a Meleg étel az iskolában programra és a tanulók szállítására, ami növeli a lemorzsolódás arányát, ugyanakkor a tanárok sem motiváltak az alacsony fizetés miatt, a tanulók pedig elavult tanterv szerint tanulnak.
A párt közleményében azt írta, nyilvános magyarázatot kér Ligia Deca tanügyminisztertől a kialakult helyzetre.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
szóljon hozzá!