Kolozsvár Nagyvárad felőli kijáratánál csütörtökön is megbénította a forgalmat egy időre a fuvarozók tiltakozása
Fotó: Infotrafic
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter csütörtökön egyeztetett a közúti fuvarozók fontosabb szervezeteinek képviselőivel, megegyezés azonban nem született, a tárgyalásokat jövő szerdán folytatják.
2024. január 11., 17:212024. január 11., 17:21
2024. január 11., 18:252024. január 11., 18:25
A minisztérium közleménye szerint a megbeszélések középpontjában a fuvarozók problémáinak „reális és működőképes megoldása áll majd. A közúti fuvarozók szerdán forgalomlassítással tiltakoztak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) magas ára miatt.
A tiltakozási akció ugyanakkor csütörtökön is folytatódott, Bukarestben, továbbá számos nagyvárosban, így Kolozsváron is forgalomlassító akciót folytattak a fuvarozó cégek megannyi teherautóval.
Ezzel egy időben a Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) arra figyelmeztet, hogy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ára idén márciusig a tavaly február 28-i szinten marad. A szervezet a közúti fuvarozóknak arra a követelésére reagált csütörtökön, hogy a kormány fagyassza be az RCA árát. Közleményükben emlékeztettek arra, hogy az RCA árát 2023. április 11-én a február 28-i szinten rögzítette a Nicolae Ciucă vezette kabinet. Az intézkedés eredetileg fél évre szólt, de kétszer egymás után három hónappal meghosszabbították – részletezte az UNSAR.
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
Emlékeztetettek arra is, hogy az RCA-kötvények alapján kifizetett átlagos kártérítés 2023 harmadik negyedévében mintegy 12 százalékkal nőtt 2022 azonos időszakához képest, miközben a kárigényeknek nincs felső határa. Ugyanakkor a biztosítók egyre több adót és járulékot fizetnek: az RCA-ból származó bruttó bevételük 13 százalékát 2023-ban a 2021-es 6,6 százalék helyett.
Emlékeztették a fuvarozókat arra, hogy a tehergépjárművekre vonatkozó RCA-károk gyakorisága közel háromszorosa a piaci átlagnak, és a kárkifizetések összege is jelentősen meghaladja az átlagot. Az UNSAR úgy véli, hogy a fentiek miatt az RCA-t szabályozó törvény alapos módosításra szorul, amire ígéretet is tett tavaly a kormány. „Az ideiglenes intézkedések, mint például az RCA árának befagyasztása, nem oldják meg a biztosítottak, a károsultak és a biztosítók lényegi problémáit. Az optimális megoldások megtalálása mindig a párbeszéden alapul” – olvasható a közleményben.
Románia számos városában – köztük Bukarestben és Kolozsváron – is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak a közúti fuvarozók.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!