Kolozsvár Nagyvárad felőli kijáratánál csütörtökön is megbénította a forgalmat egy időre a fuvarozók tiltakozása
Fotó: Infotrafic
Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter csütörtökön egyeztetett a közúti fuvarozók fontosabb szervezeteinek képviselőivel, megegyezés azonban nem született, a tárgyalásokat jövő szerdán folytatják.
2024. január 11., 17:212024. január 11., 17:21
2024. január 11., 18:252024. január 11., 18:25
A minisztérium közleménye szerint a megbeszélések középpontjában a fuvarozók problémáinak „reális és működőképes megoldása áll majd. A közúti fuvarozók szerdán forgalomlassítással tiltakoztak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) magas ára miatt.
A tiltakozási akció ugyanakkor csütörtökön is folytatódott, Bukarestben, továbbá számos nagyvárosban, így Kolozsváron is forgalomlassító akciót folytattak a fuvarozó cégek megannyi teherautóval.
Ezzel egy időben a Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) arra figyelmeztet, hogy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás ára idén márciusig a tavaly február 28-i szinten marad. A szervezet a közúti fuvarozóknak arra a követelésére reagált csütörtökön, hogy a kormány fagyassza be az RCA árát. Közleményükben emlékeztettek arra, hogy az RCA árát 2023. április 11-én a február 28-i szinten rögzítette a Nicolae Ciucă vezette kabinet. Az intézkedés eredetileg fél évre szólt, de kétszer egymás után három hónappal meghosszabbították – részletezte az UNSAR.
Fotó: Infotrafic/Kolozsvár
Emlékeztetettek arra is, hogy az RCA-kötvények alapján kifizetett átlagos kártérítés 2023 harmadik negyedévében mintegy 12 százalékkal nőtt 2022 azonos időszakához képest, miközben a kárigényeknek nincs felső határa. Ugyanakkor a biztosítók egyre több adót és járulékot fizetnek: az RCA-ból származó bruttó bevételük 13 százalékát 2023-ban a 2021-es 6,6 százalék helyett.
Emlékeztették a fuvarozókat arra, hogy a tehergépjárművekre vonatkozó RCA-károk gyakorisága közel háromszorosa a piaci átlagnak, és a kárkifizetések összege is jelentősen meghaladja az átlagot. Az UNSAR úgy véli, hogy a fentiek miatt az RCA-t szabályozó törvény alapos módosításra szorul, amire ígéretet is tett tavaly a kormány. „Az ideiglenes intézkedések, mint például az RCA árának befagyasztása, nem oldják meg a biztosítottak, a károsultak és a biztosítók lényegi problémáit. Az optimális megoldások megtalálása mindig a párbeszéden alapul” – olvasható a közleményben.
Románia számos városában – köztük Bukarestben és Kolozsváron – is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak a közúti fuvarozók.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!