Archív felvétel
Fotó: Képernyőfelvétel
Románia számos városában – köztük Bukarestben és Kolozsváron – is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak a közúti fuvarozók a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvények ára miatt, és több törvénymódosítást is követelnek, köztük egy dömpingellenes jogszabály elfogadását.
2024. január 10., 12:372024. január 10., 12:37
2024. január 10., 16:532024. január 10., 16:53
Az elégedetlen kamionosok főként a városok ki- és bejáratainál, a körgyűrűkön gyülekeztek, ahol kígyózó sorokban akadályozzák a közlekedést. A bejelentések szerint – főként a közeli településekről – elindulnak Bukarest irányába, ahol a körgyűrűn folytatják tiltakozó megmozdulásukat. 13 óra körül Nagyvárad körgyűrűjén is lehetett látni és hallani tiltakozó kamionosokat.
Kolozs megyében 10 órakor kezdődött a tiltakozó megmozdulás.
A fuvarozói és a gazdaszervezetek elhatárolódtak a fuvarozók szerdai spontán tiltakozó akciójától, amelyhez több gazda is csatlakozott – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Mint mondta, a tiltakozók problémáinak megoldásában nem a mezőgazdasági minisztérium az illetékes. Ennek ellenére nyitott a tárgyalásokra, és már felvette a kapcsolatot a közlekedési és a belügyminisztériummal. A tárcavezető azt üzente a tiltakozóknak, hogy várja a szervezeteik követeléseit, és a jövő héten megbeszélést tart a minisztériumban a vezetőikkel. Barbu elmondta, hogy idén nem csökkennek a gazdatámogatások, a gázolaj jövedéki adóját továbbra is fedezni fogja a mezőgazdasági minisztérium. Hozzátette, hogy jövő héten a gazdaszervezetek képviselőivel is leül tárgyalni a 2024-es mezőgazdasági évről. A tárcavezető hozzátette, az akció hátterében egy politikai párt áll, amelyik szerinte az elmúlt három évben semmit sem tett a parlamentben a hazai mezőgazdaságért és a termelőkért.
Claudiu Târziu szenátor, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) országos vezetőtanácsának elnöke szerdán bejelentette, hogy támogatja a fuvarozók és a gazdák követeléseit, és felszólította a miniszterelnököt és a kormányzati illetékeseket: „haladéktalanul” üljenek le tárgyalni a tiltakozókkal a problémáik megoldásáról. Közleményében a politikus cáfolta, hogy az AUR-nak köze lenne a fuvarozók és a gazdák spontán tiltakozó akciójához. Úgy vélekedett, hogy a Romániában zajló forgalomlassító tüntetések elfajulhatnak, ha „az utca jelzései süket fülekre találnak” az illetékes hatóságoknál.
Augustin Hagiu, a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) elnöke elmondta: követelések között szerepel egyebek mellett, hogy sürgősen 5000 lejben szabják meg a B 0 osztályba sorolt kötvények (azok biztosítása, akik nem okoztak balesetet) maximális árát. De azt is felróják, hogy a versenyszférában tevékenykedő alkalmazottakat diszkriminálják a szállásra biztosítható összegek terén.
Kérik továbbá a 1997/43-as számú, a méretekre és tömegre vonatkozó kormányrendelet módosítását, annak a 2008/1100-as európai szabályozással való összehangba hozását a határátkelőknél történő ellenőrzések, illetve az úthasználati díjak terén. Állásfoglalásuk szerint ugyanakkor egy dömpingellenes törvényre is szükség van, amely megszüntetné a verseny szabályainak ellentmondó megnyilvánulásokat a gazdaság valamennyi területén.
„Nincs semmi közünk a tiltakozáshoz” – nyilatkozta a COTAR elnöke, hangsúlyozva, hogy első körben a kormány képviselőivel történő egyeztetéssel próbálnak meg érvényt szerezni követeléseiknek.
A nagyobb gazdaszervezetek képviselői ugyanakkor az Agerpres hírügynökségnek azt nyilatkozták, nincs közük ahhoz a spontán tüntetéshez, amelyre online toborozták a résztvevőket a szervezők, de megerősítették, hogy tagjaik közül többen részt vesznek a megmozduláson.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!