Archív felvétel
Fotó: Képernyőfelvétel
Románia számos városában – köztük Bukarestben és Kolozsváron – is forgalomlassító akciókkal tiltakoznak a közúti fuvarozók a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) kötvények ára miatt, és több törvénymódosítást is követelnek, köztük egy dömpingellenes jogszabály elfogadását.
2024. január 10., 12:372024. január 10., 12:37
2024. január 10., 16:532024. január 10., 16:53
Az elégedetlen kamionosok főként a városok ki- és bejáratainál, a körgyűrűkön gyülekeztek, ahol kígyózó sorokban akadályozzák a közlekedést. A bejelentések szerint – főként a közeli településekről – elindulnak Bukarest irányába, ahol a körgyűrűn folytatják tiltakozó megmozdulásukat. 13 óra körül Nagyvárad körgyűrűjén is lehetett látni és hallani tiltakozó kamionosokat.
Kolozs megyében 10 órakor kezdődött a tiltakozó megmozdulás.
A fuvarozói és a gazdaszervezetek elhatárolódtak a fuvarozók szerdai spontán tiltakozó akciójától, amelyhez több gazda is csatlakozott – nyilatkozta az Agerpres hírügynökségnek Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Mint mondta, a tiltakozók problémáinak megoldásában nem a mezőgazdasági minisztérium az illetékes. Ennek ellenére nyitott a tárgyalásokra, és már felvette a kapcsolatot a közlekedési és a belügyminisztériummal. A tárcavezető azt üzente a tiltakozóknak, hogy várja a szervezeteik követeléseit, és a jövő héten megbeszélést tart a minisztériumban a vezetőikkel. Barbu elmondta, hogy idén nem csökkennek a gazdatámogatások, a gázolaj jövedéki adóját továbbra is fedezni fogja a mezőgazdasági minisztérium. Hozzátette, hogy jövő héten a gazdaszervezetek képviselőivel is leül tárgyalni a 2024-es mezőgazdasági évről. A tárcavezető hozzátette, az akció hátterében egy politikai párt áll, amelyik szerinte az elmúlt három évben semmit sem tett a parlamentben a hazai mezőgazdaságért és a termelőkért.
Claudiu Târziu szenátor, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) országos vezetőtanácsának elnöke szerdán bejelentette, hogy támogatja a fuvarozók és a gazdák követeléseit, és felszólította a miniszterelnököt és a kormányzati illetékeseket: „haladéktalanul” üljenek le tárgyalni a tiltakozókkal a problémáik megoldásáról. Közleményében a politikus cáfolta, hogy az AUR-nak köze lenne a fuvarozók és a gazdák spontán tiltakozó akciójához. Úgy vélekedett, hogy a Romániában zajló forgalomlassító tüntetések elfajulhatnak, ha „az utca jelzései süket fülekre találnak” az illetékes hatóságoknál.
Augustin Hagiu, a romániai közúti fuvarozók szakmai szövetségének (FORT) elnöke elmondta: követelések között szerepel egyebek mellett, hogy sürgősen 5000 lejben szabják meg a B 0 osztályba sorolt kötvények (azok biztosítása, akik nem okoztak balesetet) maximális árát. De azt is felróják, hogy a versenyszférában tevékenykedő alkalmazottakat diszkriminálják a szállásra biztosítható összegek terén.
Kérik továbbá a 1997/43-as számú, a méretekre és tömegre vonatkozó kormányrendelet módosítását, annak a 2008/1100-as európai szabályozással való összehangba hozását a határátkelőknél történő ellenőrzések, illetve az úthasználati díjak terén. Állásfoglalásuk szerint ugyanakkor egy dömpingellenes törvényre is szükség van, amely megszüntetné a verseny szabályainak ellentmondó megnyilvánulásokat a gazdaság valamennyi területén.
„Nincs semmi közünk a tiltakozáshoz” – nyilatkozta a COTAR elnöke, hangsúlyozva, hogy első körben a kormány képviselőivel történő egyeztetéssel próbálnak meg érvényt szerezni követeléseiknek.
A nagyobb gazdaszervezetek képviselői ugyanakkor az Agerpres hírügynökségnek azt nyilatkozták, nincs közük ahhoz a spontán tüntetéshez, amelyre online toborozták a résztvevőket a szervezők, de megerősítették, hogy tagjaik közül többen részt vesznek a megmozduláson.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!