Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Hetvenötezer, koronavírus-fertőzött páciens kezelését ellátó romániai egészségügyi dolgozó kap bruttó 2500 lejes havi bérkiegészítést – jelentette be hétfőn este Marcel Boloș európai uniós alapokért felelős miniszter.
2020. április 06., 23:002020. április 06., 23:00
2020. április 07., 00:302020. április 07., 00:30
A tárcavezető a bukaresti kormány ülése után elmondta, az egészségügyi dolgozók ún. kockázati támogatásához szükséges finanszírozást európai uniós alapokból különíti el a kabinet. Boloș tájékoztatása szerint a bérpótlákból nem csak az orvosok részesülnek majd, hanem a koronavírussal fertőzött páciensek ellátásában részt vevő asszisztensek, ápolók, mentőorvosok, továbbá az őket kisegítő személyzet is.
Az uniós alapokért felelős miniszter tájékoztatásából nem derül ki, hogy az érintett 75 ezer egészségügyi dolgozó mennyi ideig részesül a többletjuttatásban. A hétfői kormányülésen a Ludovic Orban vezette kabinet elfogadott egy 810 millió euró értékű intézkedéscsomagot, amelynek költségeit európai uniós támogatásokból fogja lehívni. Ebből a keretből fogják kifizetni védőfelszerekések beszerzését 350 millió euró értékben, akárcsak az egészségügyi dolgozók plusz juttatását. A 810 millió eurós pénzkeretből még a járvány idején idősek ellátásával foglalkozó szociális munkások szolgáltatását, valamint a karanténban levők testhigiéniai termékekkel való ellátást biztosítják.
Mint arról beszámoltunk, Klaus Johannis államfő a múlt héten havi 500 eurót (2400 lej) is elérő extra juttatást kért a fertőzésveszélyes környezetben dolgozó egészségügyi alkalmazottak számára a Ludovic Orban vezette kormánytól. Az államfő úgy vélekedett, hogy a koronavírus-járvánnyal első vonalban harcoló, közvetlenül érintett egészségügyi alkalmazottak prémiumalapjára az európai uniós támogatásokból kellene pénzt elkülönítenie a kabinetnek.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!