Fotó: Haáz Vince
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) 2022. május 31-én kezdi el a népszámlálás harmadik, személyes lekérdezéses szakaszát. Ebben a szakaszban személyesen keresik fel a számlálóbiztosok mindazokat, akik az előző, online szakaszban nem töltötték ki az online kérdőívet – derül ki az INS közleményből.
2022. május 30., 11:282022. május 30., 11:28
Az INS szerint az ország becsült lakosságának közel 47 százaléka töltötte ki az online kérdőívet az előző szakaszban.
Az adatokat állampolgárságtól függetlenül minden olyan személytől gyűjtik, akinek a népszámlálás referencia-időpontjában szokásos tartózkodási helye Romániában volt, és legalább 12 hónapja Romániában élt, vagy szándékozott élni. A népszámlálás referencia-időpontja 2021. december 1., és az összegyűjtött adatoknak az akkori helyzetet kell tükrözniük – idézi az Agerpres az INS tájékoztatását.
ezek közül 8,9 millió személyi kérdőív bizonyult érvényesnek, ami Románia 2021. december 1-jei becsült lakosságának 46,8%-át teszi ki. A kérdőívek 53,9 százalékát városon élők, 46,1 százalékát vidékiek töltötték ki.
A 2 milliós különbséget a lakatlan lakásokra kitöltött kérdőívek, valamint a többszörösen kitöltött személyi és lakáskérdőívek, illetve hiányos kérdőívek teszik ki. A hiányosan kitöltött kérdőívekre nem állítanak ki igazolást – áll még a közleményben.
Ebben a szakaszban személyesen keresik fel a számlálóbiztosok mindazokat, akik az előző szakaszban nem szolgáltattak magukról adatokat, és táblagép segítségével töltik ki az online kérdőívet. Országos szinten 20 ezer számlálóbiztos vesz részt az akcióban.
A számlálóbiztosok a nép- és lakásszámlálás központi bizottsága által a megfelelő közigazgatási-területi egységen keresztül kiállított azonosító kártya alapján könnyen azonosíthatóak lesznek. Az igazolvány mintája ezen a linken tekinthető meg – tájékoztat még az INS.
A hatóságok felhívják a figyelmet, hogy a népszámláláson való részvétel kötelező, az adatok szolgáltatását megtagadó személyek 1000 és 3000 lej közötti bírságot kockáztatnak, és 1500 és 5000 lej közötti bírságot helyeznek kilátásba azoknak, akik megakadályozzák a számlálóbiztosok bejutását a tömbházakba vagy lakóparkokba.
A jelenlegi az első, teljes egészében digitális formában szervezett népszámlálás Romániában.
Romániában ez a 13. népszámlálás, az 1989-es forradalom óta pedig a negyedik.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!