Kevesen választják a szakiskolát. Bár egyre nehezebben találunk asztalost vagy villanyszerelőt, nem számítanak vonzó szakmának a diákok körében
Fotó: Facebook/Kolozsvári Református Kollégium szakiskolája
Megfelelő és időben elkezdett pályaorientációval lehetne változtatni azon a tényen, hogy továbbra sem vonzó alternatíva a diákok számára a szakoktatás – jelentette ki a Krónika kérdésére Kallós Zoltán. Az oktatási minisztérium államtitkárát azt követően kerestük meg, hogy kiderült, a hároméves szakmunkásképzőkben meghirdetett helyek csak kevesebb mint fele telt be az első elosztási forduló után. A vállalkozók ugyanakkor azt tapasztalják, hogy a szakiskolák többségében nem tudják megszerezni a diákok a szükséges szaktudást. Közben egyre több területen alakul ki szakemberhiány.
2022. július 19., 08:062022. július 19., 08:06
Miközben országos jelenség, hogy minden szakterületen egyre kevesebb a jó mesterember, a szakoktatás iránt továbbra sem mutatkozik érdeklődés: tíz nyolcadik osztályt végzett gyerekből csak egy iratkozott szakiskolába. Az oktatási minisztérium adatai szerint a hároméves szakmunkásképzőkben meghirdetett helyek kevesebb mint fele telt be az első elosztási forduló után. Országos szinten 41 052 hely szerepelt a jóváhagyott beiskolázási tervben, ezekre eddig 18 338 diák jelentkezett, tehát a helyek több mint fele még betöltetlen.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint a 2020–2021-es tanévben a diákok mindössze 7,6 százaléka járt szakiskolába, a romániai szakmunkásképző-hálózat 83 tanintézetből állt. Az oktatási formán belül a legnépszerűbb a szállítási profil volt, ez tette ki a 21,3 százalékot. A közélelmezési szakon a diákok 17,9 százaléka végzett, gépjárműgyártás szakon 13,2 százalék, kisipari és szolgáltatási ágazatok terén 7,7 százalék, mezőgazdaságba 7,6 százalék szerzett szakmunkás-képesítést.
Az új oktatási törvény tervezetében az szerepel, hogy a szakiskolákat átalakítanák műszaki szakközépiskolákká. Oktatási szakértők szerint ez a változat kiszámítható tanulási pályát kínál, a diák, ha akarja, megszerzi az érettségi oklevelet, és folytathatja a tanulmányait, ami megnyugtató perspektíva a kilencedik osztályba iratkozó gyerekeknek és a szüleiknek is.
A szakoktatás problémájára folyamatosan keresik a megoldást – mutatott rá megkeresésünkre Kallós Zoltán. Az oktatásügyi államtitkár abban bízik, hogy az új tanügyi törvényben már sokkal korábbi szakaszban bevezetik a pályaorientációt. „Már az általános iskola elején el kell kezdeni ezt a folyamatot, a nyolcadik osztályban már késő ezeket a kérdéseket boncolgatni” – fogalmazta meg Kallós Zoltán, aki szerint a diákokkal és a szülőkkel egyaránt beszélni kell, hiszen amikor a gyerek eldönti, hova jelentkezik kilencedik osztályba, az esetek többségében szülői ráhatásra vagy legalább szülői beleegyezéssel történik.
amit esetleg nem tud befejezni, nem érettségizik le, és végül a pályakezdés során kevés hasznát veszi az iskolában eltöltött éveknek. Az államtitkár felidézte, hogy az elméleti vagy műszaki középiskolai osztályokba beiratkozott diákok közel fele nem jutott el oda idén, hogy érettségizzen. Az oktatási szakpolitikus arra is kitért, hogy a szakiskolákban a meghirdetett helyek kevesebb mint fele telt be, közben a számítógépes leosztásra jelentkezett diákok 5,5 százalékát nem osztották be sehová, mert nem jelölt olyan opciót, amire elég lett volna a vizsgajegye.
Hiányszakma. Nagy szükség lenne kőművesekre is
Fotó: Gecse Noémi
A szakoktatásban üresen maradnak a helyek, közben sokan „felháborodnak”, hogy a középiskolákban nincs annyi hely, ahány gyerek oda szeretne bekerülni. Kallós Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak olyan diákok, akik magasabb felvételi átlaggal is szakiskolába jelentkeznek, ők azok, akik pontosan tudják, mit akarnak, miközben sokan 2-es vagy 3-as vizsgajeggyel is beiratkoznak elméleti középiskolába, és esetükben fennáll a veszély, hogy nem tudnak leérettségizni. A szakiskolába jelentkezők is, ha utólag úgy döntenek, esti tagozaton ők is elvégezhetik a tizenegyedik-tizenkettedik osztályt, és megszerezhetik az érettségi oklevelet, mutatott rá a szakember.
– fogalmazta meg eközben a Krónika megkeresésére Kádár Rezső, a Pro Wood faipari klaszter ügyvezetője, aki tagja a társadalmi partnerséget fejlesztő regionális bizottságnak (CLDPS). A vállalkozó szerint a gyerekeknek esélyük sincs a jelenlegi rendszerben, hogy elsajátítsák a szakmát, és a hároméves képzés után úgy tudjanak munkát vállalni, hogy rendelkeznek használható szaktudással.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!