Monica Anisie
Fotó: G4Media.ro
Nem ért egyet az oktatási minisztérium élére jelölt Monica Anisie azzal a nemrég született rendelettel, amely szerint csak szakiskolában folytathatják tanulmányaikat az 5-ös átlag alatt teljesítő nyolcadikosok.
2019. október 30., 17:472019. október 30., 17:47
2019. október 30., 17:502019. október 30., 17:50
A bukaresti Tudor Vianu Gimnázium pedagógusát – aki Traian Băsescu mandátuma idején államelnöki tanácsadóként, a Dacian Cioloș vezette kormányban pedig oktatási államtitkárként tevékenykedett – szerdán hallgatták meg a parlament két házának szakbizottságai. A kormányalakítással megbízott Ludovic Orban által oktatási miniszternek javasolt 46 éves szakember többek között elmondta: nem ért egyet a rossz tanulmányi eredményt elért nyolcadikos tanulók szakiskolába küldésével.
„Ellenzem ezt az intézkedést, és (miniszteri kinevezése esetén – szerk. megj.) vissza fogok térni az eredeti szabályozásra. Nem hiszem, hogy létezik az oktatási minisztériumban olyan tanulmány, amely indokolná ezt a lépést. Nem büntethetjük a gyerekeket, másrészt demagógok sem lehetünk, és nem mondhatjuk azt, hogy minőségi duális képzést akarunk, közben odavisszük ezeket a diákokat, és büntetőszázaddá alakítjuk számukra a szakképzést” – jelentette ki a parlamenti meghallgatáson Monica Anisie.
Mint ismeretes, szeptember 5-én jelent meg a Hivatalos Közlönyben a 2019/4948-as számú minisztériumi rendelet, melynek érelmében a 2020–2021-es tanévtől kezdődően csak azok a diákok kerülhetnek líceumi (elméleti, hivatásos profilú, technikai) osztályba, akiknek a bejutási átlaga eléri az 5-öst, a többiek pedig kizárólag szakiskolában folytathatják tanulmányaikat.
A rendelettel kapcsolatos vélemények megoszlanak, egyesek szerint lehetett számítani egy ilyen változtatásra, és azon diákok számára, akik elméleti osztályban szeretnének tanulni, nem kellene gondot okozzon az 5-ös átlag elérése. Mások ellenben attól tartanak, hogy emiatt – főleg szórványtelepüléseken – magyar osztályok indulása kerülhet veszélybe. Illetve a szakoktatás fejlesztésére és kiterjesztésére sem megfelelő megoldás ez az intézkedés, ugyanis nem az a cél, hogy a „gyengébb tanulók” kerüljenek szakiskolába, hanem azok, aki valóban érdeklődnek egy-egy szakma iránt.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!