Fotó: gov.ro
A román miniszterelnök autonómiaellenes nyilatkozatának hanganyaga alapján nem egyértelmű, hogy kiket fenyegetett meg akasztással Mihai Tudose a székely vagy a magyar zászló felvonása miatt.
2018. január 11., 22:082018. január 11., 22:08
2018. január 11., 22:552018. január 11., 22:55
Számos magyar és román sajtóorgánum csütörtökön úgy értelmezte Mihai Tudose kormányfőnek a Realitatea hírtelevízió számára telefonon adott nyilatkozatát, miszerint a román miniszterelnök akasztással fenyegette a Székelyföld lakóit. Mint ismert, a kormányfő szerda este jelentkezett be a műsorban, és elítélte a három erdélyi magyar politikai alakulat hétfőn aláírt autonómianyilatkozatát.
Több portál egyebek mellett azt a kijelentést is Tudosénak tulajdonította, miszerint „ha a székely zászlót felvonják az ottani intézményekre, akkor ők is ott fognak lógni a zászló mellett”. Csakhogy a hangfelvétel azt bizonyítja, a román miniszterelnök sokkal inkább a helyi illetékeseket (hatóságokat, rendőröket) figyelmeztette, nehogy közintézményre felkerüljön – egy feltehetőleg magyar vagy székely – lobogó.
A miniszterelnök valószínűleg arra utalhatott kijelentésével, hogy tavaly novemberben Sepsiszentgyörgyön a Magyar Polgári Párt (MPP) megpróbálta felvonni a címeres magyar zászlót egy rendezvényen, de a helyi hatóságok és a rendvédelmi szervek felszólítására elállt a tervétől.
A székelyek felakasztásával való fenyegetőzésként értelmezte a kormányfő tévesen idézett szavait többek között Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke, aki a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos nyilatkozatának visszavonására és bocsánatkérésre szólította Tudosét.
„Primitív, középkort idéző nyilatkozatával a miniszterelnök mélységesen megsértette és leplezetlenül megfenyegete a székelyföldi magyar közösséget. Jelezheti, hogy nem ért egyet egy nyilatkozattal vagy egy politikai projekttel, de nem küldheti akasztófára azokat, akik nem értenek egyet vele. A miniszterelnök vagy nem tájékozott, vagy semmit nem értett meg az RMDSZ arra vonatkozó javaslatából, hogy kezdődjön őszinte párbeszéd a románokkal az autonómiáról. Kérjük, hogy azonnal vonja vissza nyilatkozatát és nyilvánosan kérjen bocsánatot!” – írta Porcsalmi Twitter és Facebook-oldalán.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke szerint Mihai Tudose kormányfő a középkort idéző üzenetet fogalmazott meg szerdán este a Realitatea hírtelevízióban.
Csatlakozva Porcsalmi közleményéhez, Borboly Csaba az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa elnökeként tiltakozott a miniszterelnöknek „a székely zászló elleni, egy miniszterelnökhöz méltatlan, szokatlanul durva hangnemű kirohanása ellen”. A Hargita megyei tanácselnök szerint egy ország miniszterelnöke az ország valamennyi állampolgára iránt felelősséggel tartozik, és nem engedheti meg magának, hogy beálljon a „közösség elleni uszítók kórusába”. „Mihai Tudosénak kormányfőként fel kellene lépnie az ilyen megnyilatkozások ellen, nem pedig tovább keltenie a hangulatot” – közölte Borboly.
A politikus emlékezteti a miniszterelnök arra, hogy Románia alkotmányának 6. cikke kimondja: az állam elismeri és biztosítja a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogát az etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásuk megőrzéséhez, fejlesztéséhez és kifejezéséhez. „Márpedig a székely zászló identitásunk kifejezésének egyik fő eleme, amelyről nem mondunk le. Arra is emlékeztetném a miniszterelnök urat, hogy Románia címerében – amelyet magyar ember tervezett Keöpeczi Sebestyén József személyében – megtalálhatók a székely szimbólumok” – állapította meg Borboly.
Elítéli a román miniszterelnök „akasztással való fenyegetését”, és bocsánatkérésre szólít fel a Székelyföldi Önkormányzati Tanács is, több ezer székelyföldi választott tisztségviselő – megyeitanács-elnökök, polgármesterek, megyei és helyi tanácsosok – nevében. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtök esti közleményében a „magyar közöséggel szembeni vérlázító provokációnak” tartja Tudose miniszterelnök nyilatkozatát, amelyet úgy idéz: „akik kiteszik a székely zászlót, mellette fognak lógni.”
Elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak tartja Mihai Tudose román miniszterelnök állítólagos akasztásra vonatkozó nyilatkozatát a Fidesz.
Felháborodásának adott hangot a Lehet Más a Politika (LMP) a román miniszterelnök kijelentései miatt, és a párt szerint Mihai Tudose nemcsak az erdélyi magyarságot támadta, hanem a teljes magyarságot és az alapvető európai értékeket. Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az LMP álláspontja szerint 2018-ban megengedhetetlen egy ilyen nyilatkozat. Felszólították a külgazdasági és külügyminisztert, hogy szóbeli jegyzék formájában azonnal tiltakozzon Románia budapesti nagyköveténél, és vegyen igénybe minden diplomáciai eszközt azért, hogy a román miniszterelnök haladéktalanul bocsánatot kérjen.
Véget ér a téli vakáció, szerdától folytatódik a tanítás az iskolákban.
A kormánykoalíció pártjaihoz intézett, a helyzet tisztázását célzó kérésével hozzájárul ahhoz, hogy a román politika visszatérjen a realitások talajára – így kommentálta Crin Antonescu, a koalíció közös államfőjelöltje, hogy „felfüggesztette”&
Beüzemelték az e-SIGUR közúti ellenőrző- és bírásgolórendszer első elemeit.
A Romsilva tulajdonában levő erdőkben 2024 első három negyedévében összesen 7,3 millió lejre rúgtak a falopásból származó károk. Gyakran az erdészek bizonyultak cinkosnak a falopásban.
Elhamarkodottan döntött a kormánykoalíció, amikor Crin Antonescut tette meg közös államfőjelöltté – vélekedik Vasile Dîncu szociáldemokrata párti (PSD) európai parlamenti képviselő, volt védelmi miniszter.
Még a héten tárgyalni fog Marcel Ciolacu miniszterelnök Crin Antonescuval, hogy tisztázzák az utóbbi államfőjelöltségével kapcsolatos vitás kérdéseket.
Călin Georgescu élvezi a legnagyobb támogatottságot a potenciális államfőjelöltek közül – jelentette be Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere egy felmérésre hivatkozva.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre, tavaszias időjárásra kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői közül egyelőre Ilie Bolojan, a PNL, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke reagált Crin Antonescunak az államfőjelöltségét felfüggesztő bejelentésére.
Vasárnap éjszakától kedd reggelig az ország hegyvidékein érvényes elsőfokú (sárga) figyelmeztetést adott ki heves szélfúvásra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
2 hozzászólás