Fotó: Jakab Mónika
Visszautasította a taláros testület a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) a polgármesterek és megyei önkormányzati elnökök fizetésemelését lehetővé tevő, szeptember végén elfogadott törvény ellen emelt alkotmányossági kifogásait – értesült egybehangzóan a Digi 24 hírtelevízió és a Hotnews.ro portál.
2023. február 28., 14:532023. február 28., 14:53
2023. február 28., 19:182023. február 28., 19:18
A döntésről szóló sajtóértesüléseket délután megerősítette az alkotmánybíróság elnöke. Marian Enache elmondta, az alkotmánybíróság nagy többséggel elutasította a 2022/115-ös számú sürgősségi kormányrendelet ellen benyújtott beadványt, így a jogszabályt jóváhagyó törvény az államfőhöz kerül, aki kihirdetheti, vagy visszaküldheti a parlamentnek újbóli megfontolásra.
A döntés azt jelenti, hogy akár 2000 lejjel is nőhet a polgármesterek, alpolgármesterek, megyei önkormányzati elnökök és alelnökök havi járandósága, és
A kormánykoalíció által támogatott jogszabályjavaslatot 2022. szeptember 27-én fogadta el a parlament.
A törvénytervezethez benyújtott módosító indítvány szerint például Bukarest főpolgármestere a jelenleginél bruttó 2200 lejjel keresne többet. A nagy megyei jogú városok elöljárói bruttó 1650 lejjel kapnának többet, amivel bruttó fizetésük elérné akár a 17 250 lejt is. Községi szinten a polgármesterek havi bruttó fizetése 11 500 lejre (+1000 lej) nőhet.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) tavaly októberben támadta meg az alkotmánybíróságon a polgármesterek és a megyei tanácselnökök bérét legtöbb 2000 lejjel növelő jogszabályt. Az USR többek között azt kifogásolta, hogy a törvény nem jelöli meg azokat a költségvetési forrásokat, amelyből fedezni lehet az önkormányzati vezetők béremelését. A párt emlékeztetett arra, hogy egy korábbi alkotmánybírósági döntés értelmében a költségvetési kiadások csak a finanszírozási forrás megnevezésével növelhetők.
Nem fogja megemelni saját maga és alpolgármesterei fizetését, mert „ez egy olyan időszak, amikor óvatosabban kell bánni a közpénzekkel” – jelentette be szerdán Arad polgármestere.
A bukaresti kormánykoalíció úgy döntött, mégsem emeli a parlamenti képviselők és szenátorok fizetését a helyi választottak és önkormányzati alkalmazottak bérével egyetemben – erősítették meg politikai források.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!