Képünk illusztráció
Fotó: Román védelmi minisztérium
A román hadsereg radar felügyeleti rendszere csütörtökön 17 óra körül egy kisebb légi célpontot jelzett a Fekete-tengeren, a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu településtől mintegy 150 kilométerre keletre – tájékoztatott csütörtök este a védelmi minisztérium.
2024. október 18., 14:152024. október 18., 14:15
a Mihail Kogălniceanu és a Borcea légi támaszpontról a román légtér megfigyelésére. A radar 19 óra körül jelezte a román szárazföldi határ átlépését Eforie Nord térségében, majd a célpont Topraisar település irányába haladt – írta az Agerpres által idézett közleményében a tárca.
A minisztérium szerint a légi radarrendszer folyamatosan követték a célpont nyomvonalát, amely legfeljebb 14 kilométer mélyen hatolt be az ország területére.
A megfigyelőrendszer 19.20 körül vesztette el a radarjelet Amzaceától keletre, a vadászgépek 20.15 körül tértek vissza a bázisokra - áll még a közleményben.
A védelmi minisztérium leszögezte: az eddigi adatok szerint nem történt becsapódás Románia területén. A védelmi erők péntek reggel átvizsgálják a területet. A minisztérium valós időben tájékoztatta a szövetséges struktúrákat erről a helyzetről, és folyamatos kapcsolatban áll velük – közölte még a tárca.
A kormányfő a România Tv műsorában közölte: egyeztetett a védelmi miniszterrel, illetve a művelet parancsokával és a katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetőjével, Raed Arafattal is többször beszélt. Rámutatott, az ilyen helyzetekben alkalmazott eljárásnak megvan a pontos menete, a miniszterelnököt csak tájékoztatják az eseményekről.
„Nem állt fenn semmiféle veszély, de ez az eljárás ilyen helyzetekben, meg kellett tenni a bejelentést Konstanca környékén” – idézte Ciolacu televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Arra a kérdésre, hogy létezik-e vagy sem törvény a román légtérbe behatoló drónok lelövésére, Ciolacu azt válaszolta, követni lehet a drón útvonalát, és ha civil vagy katonai célpont felé közelít, lelövik.
Bulgária 2025. május 1-től drágítja a matricákat, így azok, akik Bulgáriába vagy Görögországba tartanak autóval, többet fognak útdíjként fizetni.
Victor Ponta független román államfőjelölt visszalépését kéri Marcel Ciolacu kormányfő és több politikustársa a volt miniszterelnök egy, a 2014-es árvíz idején hozott döntése miatt.
A romániai polgárok csaknem 90 százaléka úgy véli, hogy az ország nemzeti érdeke, hogy az EU és a NATO tagja maradjon, de féltik az EU-tól a szuverenitást – derül ki egy friss felmérésből.
Idén februárban is negatív volt a természetes szaporulat Romániában: a népesség 10 559 fővel csökkent – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan ügyvivő államfő úgy véli, hogy a bíráknak és ügyészeknek nem kellene 47-50 éves korukban nyugdíjba vonulniuk, amikor szakmai életük csúcsán vannak.
Victor Ponta volt szociáldemokrata párti miniszterelnök elismerte: 11 évvel ezelőtt a hatóságok feje fölött átnyúlva utasítást adott romániai területek elárasztására, hogy megmentse az árvíztől Belgrádot.
„Abszolút helyes” Nicușor Dan bukaresti polgármester, független államelnök-jelölt szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetőségének azon döntése, hogy őt támogatja a kampányban.
Crin Antonescu szerdán kijelentette, hogy amennyiben elnök lesz, élni fog a kegyelmi joggal, hogy a kisebb bűncselekményeket elkövetők elhagyhassák a börtönt.
A Románi által végrehajtott humanitárius küldetés keretében a román légierő egy repülőgépe szerda este leszállt az otopeni-i 90-es számú légibázison a Gázai övezetből hozott 18 palesztin pácienssel és ezeknek összesen 29 családtagjával a fedélzetén.
Szükséges a titkosszolgálatok reformja – szögezte le Ilie Bolojan ügyvivő román államfő.
szóljon hozzá!