Képünk illusztráció
Fotó: Román védelmi minisztérium
A román hadsereg radar felügyeleti rendszere csütörtökön 17 óra körül egy kisebb légi célpontot jelzett a Fekete-tengeren, a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu településtől mintegy 150 kilométerre keletre – tájékoztatott csütörtök este a védelmi minisztérium.
2024. október 18., 14:152024. október 18., 14:15
a Mihail Kogălniceanu és a Borcea légi támaszpontról a román légtér megfigyelésére. A radar 19 óra körül jelezte a román szárazföldi határ átlépését Eforie Nord térségében, majd a célpont Topraisar település irányába haladt – írta az Agerpres által idézett közleményében a tárca.
A minisztérium szerint a légi radarrendszer folyamatosan követték a célpont nyomvonalát, amely legfeljebb 14 kilométer mélyen hatolt be az ország területére.
A megfigyelőrendszer 19.20 körül vesztette el a radarjelet Amzaceától keletre, a vadászgépek 20.15 körül tértek vissza a bázisokra - áll még a közleményben.
A védelmi minisztérium leszögezte: az eddigi adatok szerint nem történt becsapódás Románia területén. A védelmi erők péntek reggel átvizsgálják a területet. A minisztérium valós időben tájékoztatta a szövetséges struktúrákat erről a helyzetről, és folyamatos kapcsolatban áll velük – közölte még a tárca.
A kormányfő a România Tv műsorában közölte: egyeztetett a védelmi miniszterrel, illetve a művelet parancsokával és a katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetőjével, Raed Arafattal is többször beszélt. Rámutatott, az ilyen helyzetekben alkalmazott eljárásnak megvan a pontos menete, a miniszterelnököt csak tájékoztatják az eseményekről.
„Nem állt fenn semmiféle veszély, de ez az eljárás ilyen helyzetekben, meg kellett tenni a bejelentést Konstanca környékén” – idézte Ciolacu televíziós nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Arra a kérdésre, hogy létezik-e vagy sem törvény a román légtérbe behatoló drónok lelövésére, Ciolacu azt válaszolta, követni lehet a drón útvonalát, és ha civil vagy katonai célpont felé közelít, lelövik.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
Elutasította csütörtökön az alkotmánybíróság az államfő által a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen benyújtott alkotmányossági panaszt.
A romániaiak több mint háromnegyede vallásosnak vallja magát – derül ki az INSCOP Research egy friss közvélemény-kutatásából.
Tizennégy megyére narancssárga, több másik megyére sárga riasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a várható zivatarok miatt.
szóljon hozzá!