Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
A kormány pénteki ülésén nagyvállalatoknak, kis- és középvállalkozásoknak, valamint önkormányzatoknak szóló európai uniós támogatásokat hagyott jóvá sürgősségi kormányrendeletében. A kiírásokat az Európai Projektek és Beruházások Minisztériuma koordinálja – derül ki az RMDSZ pénteki közleményéből.
2022. július 15., 13:492022. július 15., 13:49
A jogszabály három területre terjed ki: energetikai hatékonyság; kutatás, fejlesztés és innováció, az intelligens parkok szabályozásával; élelmiszeriparban és építőanyagiparban tevékenykedő, nem veszteséges kkv-k támogatása.
Az energetikai területen az intézkedések az építőanyag- és közműár-emelkedés okozta helyzetre reagálnak és két típusú kedvezményezettnek – magáncégeknek és önkormányzatoknak – szólnak, céljuk a helyi hatóságok energiafüggetlenségének növelése megújuló forrásokból (geotermikus, napenergia, szélenergia és más hasonló jellegű); az energiaforrások diverzifikálása a piacon a helyi hatóságok által termelt, megújuló forrásokból előállított energia révén; az energiafogyasztás csökkentése.
A tájékoztatás kitér továbbá arra, hogy a Nagy Infrastruktúra Operatív Programon (POIM) keresztül erre a célra elkülönített keretösszeg 350 000 000 euró, amelyhez hozzáadódik az állami költségvetésből biztosított társfinanszírozás 61 764 000 euró értékben.
A finanszírozott beruházások típusai:
– Energiahatékonysággal kapcsolatos intézkedések, valamint az épületek és melléképületek energiafogyasztásának csökkentésére irányuló beruházások;
– Megújuló forrásokból (a biomassza kivételével) saját fogyasztásra történő energia beszerzéséhez szükséges speciális berendezésekbe/gépekbe történő beruházások;
– Az energiafogyasztás és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését célzó beruházások az energiafogyasztás korszerűsítését, nyomon követését és racionalizálását célzó rendszereken keresztül.
A jogszabály meghatározza azokat a feltételeket, amelyeket a kedvezményezetteknek teljesíteniük kell, valamint az elszámolható költségeket az egyes beruházások esetében.
A Nagy Infrastruktúra Operatív Programon (POIM) keresztül erre a célra elkülönített keretösszeg 350 000 000 euró, amelyhez hozzáadódik az állami költségvetésből biztosított társfinanszírozás 61 764 000 euró összegben a MIPE költségvetésén keresztül – részletezi a közlemény.
A helyi önkormányzatok minimum 500 000 euró, maximum 5 000 000 euró támogatást kaphatnak saját használatra történő energiatermelésre.
A finanszírozott beruházások típusai:
– a megújuló energiaforrásokból előállító létesítményekkel kapcsolatos kiadások;
– új/meglévő termelőkapacitások megvalósításával/beszerzésével/korszerűsítésével kapcsolatos kiadások megújuló energiaforrásból történő energia beszerzéséhez;
– megújuló forrásokból történő kapcsolt energiatermelésben hő- és villamosenergia-nyerésre szolgáló kapacitások megvalósításával/beszerzésével/korszerűsítésével kapcsolatos kiadások, beleértve az energiaelosztó hálózatokat is;
A sürgősségi rendelet szabályozza az intelligens parkok finanszírozását is, amely hozzájárulnak a vállalkozások innovációjához, a kutatási és innovációs szervezetekkel való együttműködés fokozásához, a technológiatranszfer biztosításához, új technológiák bevezetéséhez – mutat rá az RMDSZ közleménye.
A parkok alapítói a park fejlesztési terve alapján helyi alapokból, állami költségvetésből és európai forrásból pályázhatnak támogatásra.
A leghátrányosabb helyzetű kategóriákba tartozó édesanyák és újszülöttek 2000 lej értékű támogatásban részesülnek. A segélyt az anyák a gyermek születését követő első 3 hónapban, elektronikus támogatási utalványon keresztül kapják. A következő kategóriák részesülnek ebben a támogatásban:
– átmenetileg kritikus élethelyzetbe került anyák, illetve családon belüli erőszak áldozatai, eltartott személyek és/vagy különösen veszélyeztetett helyzetben lévő anyák;
– azok az anyák, akik nem rendelkeznek személyazonossági okmányokkal és nem férhetnek hozzá állampolgári jogokhoz;
– kiskorú anyák;
– az ukrajnai fegyveres konfliktus területéről elmenekült édesanyák.
– emeli ki a tájékoztatás.
Azon személyek névsorát, akik részesülnek ezekben a segélyben, a helyi közigazgatási hatóságok állítják össze. A prefektusi intézmények megyénként központosítják a listákat, és eljuttatják a Belügyminisztériumhoz. Ezt követően a Belügyminisztérium a program végrehajtásáért felelős szakszervezeten keresztül továbbítja a MIPE-nek, amely az újszülöttek elektronikus támogatására vonatkozó szociális utalványok odaítélésének országos szintű koordinátora.
179 millió eurós támogatást kapnak a 4.1.1.bis kiírás keretében az élelmiszeriparban és építőanyagiparban tevékenykedő, nem veszteséges mikro-, kis- és középvállalatok. Az erről szóló sürgősségi kormányrendeletet pénteki ülésén fogadta el a kormány, a sürgősségi kormányrendelet értelmében lehetőség van a felülszerződésre, így a kkv-k támogatásának összértéke akár a 400 millió eurót is elérheti.
„Ezeket a támogatásokat azoknak a legkésőbb 2020 decemberéig létrehozott kkv-knak nyújtjuk, amelyek nem minősülnek nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak. Bár rájuk is hatással voltak a Covid-19 világjárvány okozta következmények, de mégis talpon maradtak, és jól teljesítettek. Fontos, hogy támogassuk azokat a vállalatokat is, amelyek bizonyítottak, mert remélhetőleg ők a jövőben is újabb munkahelyeket fognak majd teremteni” – mondta Hegedüs Csilla, az Európai Projektek és Beruházások Minisztériumának RMDSZ-es államtitkára.
A 4.1.1.bis kiírás keretében két kategóriában történik a támogatások kiutalása:
Élelmiszeriparban tevékenykedő kkv-k támogatása 89 535 149 euró értékben
Építőanyagiparban tevékenykedő kkv-k támogatása 89 535 149 euró értékben
Mindkét esetben lehetőség van a felülszerződésre. Ezért kategóriánként a támogatások összértéke a 200 millió eurót is elérheti.
Elszámolható költségek: termelőterek felújítása/korszerűsítése, technológiai és funkcionális berendezések, digitalizálás, számítástechnikai eszközök, irodai berendezések beszerzése, a termelési, szállítási és forgalmazási tevékenységhez szükséges szállítóeszközök beszerzése, energiamegtakarítással kapcsolatos kiadások, valamint olyan rendszerek beszerzése, amelyek megújuló/alternatív energiaforrásokat használnak – fejti ki a tájékoztatás.
Az erről szóló pályázati kiírás augusztusban jelenik meg, a pályázatokat szeptemberben lehet majd leadni. Az elszámolás végső határideje 2023. december.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16. és november 1. között 571 110 agrártermelőnek utalta át a gazdákat megillető mezőgazdasági támogatások előlegét.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték és eltiltották szakmájának gyakorlásától Nelu Tătaru volt egészségügyi minisztert, aki korrupciós ügyben érintett.
Bűnszervezet létrehozása, fegyvertartásra vonatkozó jogszabályok megsértése, minősített csempészés és kábítószer-kereskedelem gyanúja miatt 131 házkutatást tartott hétfőn a DIICOT és a rendőrség.
A román kormány 2025-re a bruttó hazai termék (GDP) 3 százalékára kívánja növelni a védelmi költségvetést – derült ki hétfői sajtóértesülésekből.
Az elmúlt nap során 13 embert mentettek meg a Salvamont csapatai, kettőt közülük kórházba szállítottak – közölte hétfőn a hegyimentő-szolgálat.
Tulcea megye északi részén ismét légiriadót adtak ki, miután vasárnap este drónok csoportjait észlelték, amelyek az ukrán légtér felé tartottak a román légtér közelében.
Bírálta vasárnap a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a román igazságszolgáltatás működését, és felrótta a kábítószer-kereskedelem visszaszorítását célzó hatékony intézkedések hiányát.
Új, kétszer három sávos autópálya építését tervezik Bukarest és Giurgiu között, amely a várakozások szerint jelentősen javítja majd a közlekedést a térségben.
Egy 19 éves fiatalember meggyilkolásával gyanúsítanak egy 17 éves Máramaros megyei fiút.
Egy ember életét vesztette szombaton egy robbanásban, amely az A7-es autópálya munkatelepén történt, a Prahova megyei Dumbrava település térségében.
szóljon hozzá!