Fotó: Lakatos Péter/MTI
Jelentősen nőtt azon romániai polgárok aránya az elmúlt tíz évben, akik szimpátiával tekintenek Magyarországra – derül ki egy friss felmérésből.
2023. november 15., 19:122023. november 15., 19:12
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített, szerdán ismertetett kutatásban arra kérdeztek rá, hogy a megnevezett országok közül melyek iránt éreznek szimpátiát a válaszadók.
Ez nem is csoda, hiszen azon két országról van szó, amelyben a hivatalos statisztikák szerint is a legtöbb román állampolgár él, mindkettőben közel egymillió. A harmadik helyen szintén egy, a romániai vendégmunkások által kedvelt célpont áll: Németország, amely iránt a megkérdezettek 77,6 százaléka érez inkább szimpátiát.
A következő helyen holtversenyben osztozik Franciaország és Nagy-Britannia: mindkettő iránt a válaszadók 75,4 százaléka érez szimpátiát. Csakhogy míg Franciaország esetében nőtt, Nagy-Britannia esetében ha minimális mértékben is, de valamelyest csökkent a szimpátia.
Fotó: INSCOP
A „testvérországnak” tekintett Moldovai Köztársaság csupán a nagy nyugat-európai országok után következik, bár a többség ebben az esetben is pozitív érzelmeket táplál: a válaszadók 69,2 százaléka inkább kedveli Moldovát, mint nem, ami növekedés a tíz évvel ezelőtti 65 százalékhoz képest.
amelyet a megkérdezettek 67,5 százaléka szemlél inkább szimpátiával – ami azt jelenti, hogy csökkent az ázsiója a tíz évvel ezelőtti 70,3 százalékhoz képest. A Klaus Iohannis államfő és a bukaresti kormány nyilatkozatai szerint Románia által az Oroszország elleni háborúban jóformán feltétel nélkül támogatott Ukrajnára ugyanakkor már csupán a romániaiak kevesebb mint fele tekinti szimpátiával.
A válaszadók 43,3 százaléka mondta azt, hogy inkább pozitív érzelmeket táplál iránta – igaz, ez enyhe növekedés a tíz évvel ezelőtti 41,8-hoz képest.
Ezzel ugyanakkor természetesen még a sor végén kullog Kínához és Oroszországhoz hasonlóan – előbbihez 36,3, utóbbihoz csupán 18,3 százalék viszonyul pozitívan – igaz, Magyarországhoz képest legalább mindkét ország esetében jelentős csökkenésről beszélhetünk a tíz évvel ezelőtti számokhoz képest.
A felmérés október 23. és november 2. között készül 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!