Fotó: Lakatos Péter/MTI
Jelentősen nőtt azon romániai polgárok aránya az elmúlt tíz évben, akik szimpátiával tekintenek Magyarországra – derül ki egy friss felmérésből.
2023. november 15., 19:122023. november 15., 19:12
Az INSCOP közvélemény-kutató által a News.ro megrendelésére készített, szerdán ismertetett kutatásban arra kérdeztek rá, hogy a megnevezett országok közül melyek iránt éreznek szimpátiát a válaszadók.
Ez nem is csoda, hiszen azon két országról van szó, amelyben a hivatalos statisztikák szerint is a legtöbb román állampolgár él, mindkettőben közel egymillió. A harmadik helyen szintén egy, a romániai vendégmunkások által kedvelt célpont áll: Németország, amely iránt a megkérdezettek 77,6 százaléka érez inkább szimpátiát.
A következő helyen holtversenyben osztozik Franciaország és Nagy-Britannia: mindkettő iránt a válaszadók 75,4 százaléka érez szimpátiát. Csakhogy míg Franciaország esetében nőtt, Nagy-Britannia esetében ha minimális mértékben is, de valamelyest csökkent a szimpátia.
Fotó: INSCOP
A „testvérországnak” tekintett Moldovai Köztársaság csupán a nagy nyugat-európai országok után következik, bár a többség ebben az esetben is pozitív érzelmeket táplál: a válaszadók 69,2 százaléka inkább kedveli Moldovát, mint nem, ami növekedés a tíz évvel ezelőtti 65 százalékhoz képest.
amelyet a megkérdezettek 67,5 százaléka szemlél inkább szimpátiával – ami azt jelenti, hogy csökkent az ázsiója a tíz évvel ezelőtti 70,3 százalékhoz képest. A Klaus Iohannis államfő és a bukaresti kormány nyilatkozatai szerint Románia által az Oroszország elleni háborúban jóformán feltétel nélkül támogatott Ukrajnára ugyanakkor már csupán a romániaiak kevesebb mint fele tekinti szimpátiával.
A válaszadók 43,3 százaléka mondta azt, hogy inkább pozitív érzelmeket táplál iránta – igaz, ez enyhe növekedés a tíz évvel ezelőtti 41,8-hoz képest.
Ezzel ugyanakkor természetesen még a sor végén kullog Kínához és Oroszországhoz hasonlóan – előbbihez 36,3, utóbbihoz csupán 18,3 százalék viszonyul pozitívan – igaz, Magyarországhoz képest legalább mindkét ország esetében jelentős csökkenésről beszélhetünk a tíz évvel ezelőtti számokhoz képest.
A felmérés október 23. és november 2. között készül 1100 fős reprezentatív mintán, a hibahatár 3 százalék.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
szóljon hozzá!