Fotó: Kovászna Megyei Környezetőrség
Románia ökoszisztémáira nagy nyomás nehezedik a természetben elhajigált nagy mennyiségű hulladék miatt, a hatóságoknak sürgősen foglalkozniuk kell a problémával – jelentette ki szombaton Klaus Iohannis államelnök.
2021. június 05., 18:112021. június 05., 18:11
2021. június 05., 18:132021. június 05., 18:13
„Nagyon szép országunk van, azonban sajnos nagyon sok helyet elönt a szemét. Műanyag hulladékokat, pillepalackokat találunk a parkokban, az út menti sáncokban, építkezésből visszamaradt hulladékokat a mezőn, bútorhulladékokat az utak mentén. A hatóságoknak létre kell hozniuk szelektív hulladéklerakó központokat, ahol az emberek egyszerű módon megválhatnak különböző jellegű hulladékaiktól, a lakosságnak pedig meg kell értenie, mennyire fontos megtenni ezt az erőfeszítést, hogy a szemetet a megfelelő helyen adják le” – mutat rá az államfő a környezetvédelmi világnap alkalmából kiadott üzenetében.
– teszi hozzá az Agerpres szerint Iohannis.
Klaus Iohannis hangúlyozza még, hogy Románia számára fontos kérdés az ökoszisztémák megőrzése, és meggyőződése, hogy az ország csatlakozni fog az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) az ökoszisztémák restaurálására irányuló kezdeményezéséhez, amelyet az idén indítanának el.
„Az ökoszisztémák alapvető szolgáltatásokat nyújtanak az emberi élet számára, és kritikus szerepet játszanak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a biológiai sokféleség védelmében. Azonban túl sokáig kizsákmányoltuk őket, és hozzájárultunk a pusztulásukhoz. Világszerte riasztó ütemben tűnnek el az erdők, korallzátonyok, növény-, rovar- és állatfajok. E veszteségek egy része visszafordíthatatlan. Ha ezt most nem állítjuk meg, sokkal szegényebb bolygót hagyunk a jövő generációira” – figyelmeztet Iohannis.
Azonnali intézkedésekre van szükség mind országos, mind nemzetközi szinten, de egyéni szinten is.
– nyomatékosít az elnök.
A vállalatoknak is környezettudatos üzleti modelleket kell átvenniük, a gazdáknak és termelőknek pedig fenntarthatóbb termelési eszközöket kell alkalmazniuk. A kormánynak be kell ruháznia az ökoszisztémák védelmébe és restaurálásába, az iskoláknak pedig környezettudatos generációkat kell felnevelniük - írja még üzenetében az államfő.
Rámutat ugyanakkor, hogy „bár az idő kerekét nem tudjuk visszaforgatni, hogy a pusztítást meg nem történtté tegyük, már ma változtathatunk viselkedésünkön, hogy az ökoszisztémákat restaurálni tudjuk”.
„Védjük a természetet, vigyük a hulladékokat a gyűjtőpontokba; ahányszor csak tehetjük, utazzunk környezettudatosan, tegyük zöldebbé a várost, ahol élünk! Mi lehetünk az a generáció, amely védi és restaurálja az ökológiai rendszereket!” – zárja üzenetét Iohannis.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!