Fotó: Kovászna Megyei Környezetőrség
Románia ökoszisztémáira nagy nyomás nehezedik a természetben elhajigált nagy mennyiségű hulladék miatt, a hatóságoknak sürgősen foglalkozniuk kell a problémával – jelentette ki szombaton Klaus Iohannis államelnök.
2021. június 05., 18:112021. június 05., 18:11
2021. június 05., 18:132021. június 05., 18:13
„Nagyon szép országunk van, azonban sajnos nagyon sok helyet elönt a szemét. Műanyag hulladékokat, pillepalackokat találunk a parkokban, az út menti sáncokban, építkezésből visszamaradt hulladékokat a mezőn, bútorhulladékokat az utak mentén. A hatóságoknak létre kell hozniuk szelektív hulladéklerakó központokat, ahol az emberek egyszerű módon megválhatnak különböző jellegű hulladékaiktól, a lakosságnak pedig meg kell értenie, mennyire fontos megtenni ezt az erőfeszítést, hogy a szemetet a megfelelő helyen adják le” – mutat rá az államfő a környezetvédelmi világnap alkalmából kiadott üzenetében.
– teszi hozzá az Agerpres szerint Iohannis.
Klaus Iohannis hangúlyozza még, hogy Románia számára fontos kérdés az ökoszisztémák megőrzése, és meggyőződése, hogy az ország csatlakozni fog az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) az ökoszisztémák restaurálására irányuló kezdeményezéséhez, amelyet az idén indítanának el.
„Az ökoszisztémák alapvető szolgáltatásokat nyújtanak az emberi élet számára, és kritikus szerepet játszanak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben és a biológiai sokféleség védelmében. Azonban túl sokáig kizsákmányoltuk őket, és hozzájárultunk a pusztulásukhoz. Világszerte riasztó ütemben tűnnek el az erdők, korallzátonyok, növény-, rovar- és állatfajok. E veszteségek egy része visszafordíthatatlan. Ha ezt most nem állítjuk meg, sokkal szegényebb bolygót hagyunk a jövő generációira” – figyelmeztet Iohannis.
Azonnali intézkedésekre van szükség mind országos, mind nemzetközi szinten, de egyéni szinten is.
– nyomatékosít az elnök.
A vállalatoknak is környezettudatos üzleti modelleket kell átvenniük, a gazdáknak és termelőknek pedig fenntarthatóbb termelési eszközöket kell alkalmazniuk. A kormánynak be kell ruháznia az ökoszisztémák védelmébe és restaurálásába, az iskoláknak pedig környezettudatos generációkat kell felnevelniük - írja még üzenetében az államfő.
Rámutat ugyanakkor, hogy „bár az idő kerekét nem tudjuk visszaforgatni, hogy a pusztítást meg nem történtté tegyük, már ma változtathatunk viselkedésünkön, hogy az ökoszisztémákat restaurálni tudjuk”.
„Védjük a természetet, vigyük a hulladékokat a gyűjtőpontokba; ahányszor csak tehetjük, utazzunk környezettudatosan, tegyük zöldebbé a várost, ahol élünk! Mi lehetünk az a generáció, amely védi és restaurálja az ökológiai rendszereket!” – zárja üzenetét Iohannis.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
szóljon hozzá!