Fotó: FSLI
Tizennyolc év után robbantottak ki hétfőtől ismét általános sztrájkot a magasabb béreket követelő tanügyi szakszervezetek, miután vasárnap délután kudarcba fulladtak a kormánnyal folytatott tárgyalások.
2023. május 22., 08:002023. május 22., 08:00
2023. május 22., 08:122023. május 22., 08:12
A sztrájkban mintegy 150 000 pedagógus és a kisegítő személyzet 40 ezer tagja vesz részt.
Romániában ez a harmadik nagyszabású pedagógussztrájk az elmúlt 30 évben, a korábbiak öt, illetve három hétig tartottak.
Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI) elnöke leszögezte: a sztrájk addig tart, amíg a kormány teljesíti a követeléseiket.
Marius Nistor, a Spiru Haret szakszervezeti szövetség elnöke vasárnap este a konkrét követeléseket is ismertette.
Mint a B1 hírtelevíziónak nyilatkozva elmondta, azt akarják, hogy a pedagógusok fizetése elérje az átlagbért, a régóta pályán levő tanároké pedig még nagyobb legyen.
„Amikor az oktatási minisztériumban megvitattuk a bértáblát, ebből a viszonyítási alapból indultunk ki: a diplomás pályakezdők fizetésének meg kell egyeznie a bruttó átlagbérrel. Mit jelent ez nettó számokban egy pályakezdő számára? Azt, hogy
– válaszolta Marius Nistor arra a kérdésre, hogy milyen fizetéseket szeretnének a tanárok.
Elmondása szerint a pedagógusok kategorikusan elutasították azt az ötletet, hogy a tanárok bizonyos kategóriái számára pótlékokat biztosítsanak, amelyet a vasárnapi tárgyalásokon a kormány képviselői terjesztettek elő.
„Volt egy ilyen javaslat a kormány részéről, bizonyos pótlékokat adnának a kezdő tanároknak és azoknak a kollégáinknak, akik hátrányos helyzetű környezetben dolgoznak, azaz elszigetelt, bizonyos problémákkal küzdő területeken. Ne vegye sértésnek, de a területen dolgozó kollégáink reakciója nagyon egyértelmű volt:
Nem fogadjuk el, hogy így bánjanak velünk. A kollégáink többségének ez az álláspontja” – tette hozzá Marius Nistor.
A szakszervezetek azt javasolják a szülőknek, hogy a sztrájk idején ne küldjék iskolába a gyerekeket.
Nem született megállapodás a bukaresti kormány, valamint az oktatási szakszervezetek képviselőinek vasárnap délutáni egyeztetésén, ennek nyomán hétfőn megkezdődik az oktatási alkalmazottak munkabeszüntetése.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!