Fotó: Gov.ro
Nem született megállapodás a bukaresti kormány, valamint az oktatási szakszervezetek képviselőinek vasárnap délutáni egyeztetésén, ennek nyomán hétfőn megkezdődik az oktatási alkalmazottak munkabeszüntetése.
2023. május 21., 17:332023. május 21., 17:33
2023. május 21., 19:112023. május 21., 19:11
A Victoria-palotából távozó szakszervezeti vezetők közölték, hogy a tárgyalás során a kormány két részletben folyósítandó bérkiegészítő bónuszt ajánlott a pályakezdő pedagógusoknak, továbbá 7-8 százalékos béremelést a kisegítő személyzetnek. Bár a román sajtó értesülésekre hivatkozva azt közölte, hogy az évi bónusz értéke 2000 lej lenne, konkrét összeg a kormány közleményében nem szerepel. Ez az ajánlat azonban a szakszervezetek szerint nem elegendő, így hétfőn reggel elkezdődik a héten beharangozott általános sztrájk a romániai oktatási intézményekben.
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség elnöke a tárgyalásokat követően úgy vélekedett, hogy a pedagógusoknak „hihető megoldást” kell kapniuk a kormányzat részéről. Szerinte a sztrájk mindaddig fog tartani, amíg a szakszervezetek nem kapnak a kormánytól olyan megoldást, amely nagyon világos kilátásokat kínál. Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke szerint a kormány ajánlata a bértörvényben foglaltak szerinti bérkövetelések megoldására irányul, „semmi többre”.
A szakszervezetek vezetői a vasárnapi egyeztetésen
Fotó: Gov.ro
„A 8-as mellékletet gyakorlatba ültetik, pontosabban a tanárok megkapják a 153-as törvényben előírt fizetést, hogy elérjék a maximális bérszintet. Ez 7-8 százalékos fizetésemelést jelent” – mondta Hăncescu. Leszögezte azonban, hogy az intézkedés gyakorlatba ültetésének időpontja a kormánytól függ.
A Nicolae Ciucă vezette kabinet megerősítette, hogy ösztönző bérpótlékra tett javaslatot a kezdő, valamint a hátrányos helyzetű övezetekben oktató címzetes (tituláris) pedagógusok esetében. A kormány ugyanakkor fenntartja a tanügyi kisegítő személyzet béremelésére vonatkozó korábbi ígéreteit. „A kormány elkötelezett amellett, hogy az oktatás továbbra is első számú prioritás maradjon a kormányprogram célkitűzései között és a bértörvényben szereplő egyenlőtlenségek felszámolásakor” – olvasható a közleményben. A kormány hozzátette, folytatja a párbeszédet az oktatási szakszervezetek képviselőivel a jogszabálycsomag véglegesítése érdekében.
Az egyeztetés elején Nicolae Ciucă miniszterelnök arról beszélt, hogy a kormány és a kormánykoalíció számára prioritást jelent az oktatás. A bukaresti kabinet vasárnap közzétett egy videót a miniszterelnöknek az oktatási szakszervezetekkel folytatott tárgyalások kezdetén tett nyilatkozatával. Nicolae Ciucán kívül Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke (a koalíciós megállapodás értelmében a kormányfői tisztség várományosa), Ligia Deca oktatási miniszter, Lucian Bode belügyminiszter, Marius Budăi munkaügyi miniszter és Adrian Câciu pénzügyminiszter is jelen volt az egyeztetésen.
Ciucă azt mondta, hogy az oktatás a „kormányprogram két legfontosabb prioritásának” egyike. Arról is beszélt, hogy a tanügyi szakszervezetek által bejelentett általános sztrájk „plusz nyomást” jelent a vizsgák előtt álló diákok számára. „A prioritás az oktatás, ez továbbra is élen áll a koalíciós vállalások között. Gondoskodtunk arról, hogy az oktatási törvénytervezeteket a legalaposabb vitának vessük alá. Mert a gyermekek jövőjéről, a szülők nyugalmáról van szó, és arról, hogy mit tervezünk az országunk számára” – hangoztatta a liberális kormányfő.
Ciucă úgy vélte ugyanakkor, hogy a szakszervezetekkel való találkozó azt jelzi, megoldásokat lehet találni. „Nem hagyhatjuk a gyerekeket a vizsgák előtt és a tanév vége előtt cserben, mert nem tudunk megoldást találni az Önök által felvetett problémákra” – tette hozzá a miniszterelnök.
A jövő hétre beharangozott általános sztrájkban részt vevő tanügyi alkalmazottak számát kérte a bukaresti tanügyminisztérium pénteken a megyei tanfelügyelőségektől. Hétfőtől zűrzavar várható a romániai tanintézetekben a munkabeszüntetés miatt.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
Az Andrew és Tristan Tate testvérpárt a DIICOT székhelyére várják kedden, ahol az üggyel foglalkozó ügyész közölni fogja velük, hogy meghosszabbítják esetükben a bűnügyi felügyeletet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek ügyészségi források.
Az nem kérdéses, hogy George Simion megnyeri a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése miatt idén májusra kiírt új megmérettetés első fordulóját, a második helyért viszont kiélezett verseny zajlik – derül ki a felmérésekből.
A valóban rászoruló háztartások támogatást kapnak július elseje után az áramszámlák kifizetésében – ígérte az energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!