Schengeni remények. Cătălin Predoiu román belügyminiszter folyamatosan egyeztet a magyar EU-elnökséggel
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Cătălin Predoiu belügyminiszter kedden meggyőződését fejezte ki, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács október 10-i ülésén Románia pozitív jelzéseket fog kapni az ország év végéig megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásáról. Az ország idén márciusban részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg.
2024. október 08., 16:232024. október 08., 16:23
2024. október 08., 16:582024. október 08., 16:58
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az ülés napirendjén nem szerepel Romániának a schengeni térségbe való felvétele, de megvitatják az övezet tagállamainak jelenlegi helyzetét. Predoiu közlése szerint Bukarest diplomáciai lépéseket tett azért, hogy a Tanácstól határozott támogató jelzéseket kapjon az év végéig esedékes pozitív döntésről.
A román miniszter október 2. és 5. között Bécsben, Prágában és Münchenben is számos megbeszélésen vett részt Románia 2024-ben megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásának elősegítéséért.
Predoiu: Románia készen áll Schengenre
Beszámolója szerint tárgyalt a belügyi biztosi poszt várományosával, az osztrák Magnus Brunnerrel is. „Ezeken a találkozókon hangsúlyoztuk Románia eredményeit a nemzeti és uniós határok védelmében, az illegális migráció elleni küzdelemben, valamint a schengeni rendszerek és jogszabályok kifogástalan alkalmazásában” – nyilatkozta Predoiu.
Hozzátette: a körútja során a helyszíni realitásokon alapuló logikus érvekkel bebizonyította, hogy 2024-ben kell dönteni Románia szárazföldi közlekedésben történő schengeni csatlakozásáról, miközben az ország továbbra is erősíteni fogja határai biztonságát, és alkalmazni fogja az összes schengeni eljárást, beleértve a határellenőrzést is, amikor a helyzet megköveteli.
„Közvetlen kommunikáció” folyik a román és az osztrák hatóságok között Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos hétfőn Strasbourgban, az Európai Parlamentnek a belső határellenőrzések visszaállításáról szóló plenáris vitája keretében elmondta, az uniós tagállamok belügyminisztereinek csütörtöki tanácskozásán az Európai Bizottság azt fogja szorgalmazni, hogy ebben az évben szüntessék meg az ellenőrzést a román és a bolgár szárazföldi határokon is. Johansson szerint a tagállamoknak olyan alternatív határvédelmi intézkedéseket kell előnyben részesíteniük, mint a közös járőrözés, a nyomozás, a közös rendőrőrsök. „Ha pedig határellenőrzésekre kerül sor, akkor ezeknek a lehető legkisebb hatással kell lenniük a határokon átnyúló forgalomra, és figyelembe kell venniük a határ menti régiókban élő összes embert” – hívta fel a figyelmet a belügyekért felelős uniós biztos.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság a múlt héten megerősítette ama álláspontját, miszerint Románia és Bulgária felkészült a teljes körű schengeni csatlakozásra. A szabad mozgást biztosító, belső határok nélküli schengeni térség az EU 27 tagállamának zömét magában foglalja. Ez év márciusának végén részlegesen Románia is csatlakozott az övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg. A szárazföldi határok tekintetében egy későbbi időpontban születik döntés.
A kormány mindent megtesz azért, hogy Románia még idén, a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt csatlakozhasson a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!