A fiatal, mindössze 43 éves bukaresti Victor Ponta gyors karriert futott be, ami talán annak is betudható, hogy felesége nem más, mint Daciana Sârbu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik nagyhatalmú, veterán politikusának, Ilie Sârbunak a lánya.
2015. november 04., 19:342015. november 04., 19:34
Ponta 1995-ben végzett a Bukaresti Egyetem jogi karán, 1998-ig ügyészként tevékenykedett a bukaresti 1. kerületi bíróság ügyészségén. 1998 és 2001 között a legfőbb ügyészség korrupcióellenes osztályán dolgozott, 2000 és 2001 között a pénzmosás elleni osztályt vezette.
A politikába vitatott eredetiségű doktori értekezésének – amelynek plágium voltát hivatalosan nem ismerte el, de bejelentette: lemond doktori címéről – témavezetője, Adrian Năstase miniszterelnök, a PSD akkori elnöke hívására kóstolt bele 2001-ben, amikor kinevezték a visszaélések felderítésével megbízott kormányzati ellenőrző testület élére. Ezt a tisztséget 2004-ig töltötte be, ekkor az uniós csatlakozással kapcsolatos tárca nélküli miniszterré léptették elő. A 2008-ban megalakult PDL–PSD nagykoalícióban a parlamenti kapcsolatokért felelős tárca nélküli miniszteri tisztséget kapta meg, ezt 2009-ig töltötte be.
A PSD-be 2001-ben lépett be, 2002-ben a párt ifjúsági szervezetének élére került, 2006-ban pedig a PSD alelnökévé választották. 2010-ben, azt követően, hogy az addigi pártelnök, Mircea Geoană elvesztette az államfőválasztást, nem kis meglepetésre a PSD elnökévé választották. 2011-ben a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) együtt létrehozta a Traian Băsescu államfő és a PDL elleni Szociálliberális Uniót (USL), amelynek társelnökeként 2012 áprilisában bizalmatlansági indítvány révén megbuktatta az Ungureanu kormányt. Az ok az volt, hogy a kabinet rendeletben intézkedett a MOGYE magyar főtanszékeinek létrehozásáról.
A kormánybuktatás nyomán az államfő miniszterelnökké nevezte ki. A decemberi parlamenti választáson az USL kétharmados győzelmet aratott. A koalíciós feszültségek miatt azonban a tervezett reformok elakadtak, majd a PNL 2014 elején kilépett a kormányból. A helyére az RMDSZ-t vették be, bár ez a kormány PSD-s politikusait nem akadályozta a magyarellenes kijelentésekben és lépésekben.
A PSD végül hosszas halogatás után őt jelölte államfőnek, de a tavalyi elnökválasztást elvesztette Klaus Johannisszal szemben. És ez csak az első lépés volt a csapások sorozatában: idén júniusban az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) eljárást indított ellene pénzmosásban, adócsalásban és okirat-hamisításban való bűnrészesség miatt, ami miatt távozott a PSD éléről, nemrég pedig vádat is emeltek ellene. Vagyonbevallása szerint három lakással és egy házzal, két autóval, valamint 56 ezer euróval rendelkezik.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!