A fiatal, mindössze 43 éves bukaresti Victor Ponta gyors karriert futott be, ami talán annak is betudható, hogy felesége nem más, mint Daciana Sârbu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) egyik nagyhatalmú, veterán politikusának, Ilie Sârbunak a lánya.
2015. november 04., 19:342015. november 04., 19:34
Ponta 1995-ben végzett a Bukaresti Egyetem jogi karán, 1998-ig ügyészként tevékenykedett a bukaresti 1. kerületi bíróság ügyészségén. 1998 és 2001 között a legfőbb ügyészség korrupcióellenes osztályán dolgozott, 2000 és 2001 között a pénzmosás elleni osztályt vezette.
A politikába vitatott eredetiségű doktori értekezésének – amelynek plágium voltát hivatalosan nem ismerte el, de bejelentette: lemond doktori címéről – témavezetője, Adrian Năstase miniszterelnök, a PSD akkori elnöke hívására kóstolt bele 2001-ben, amikor kinevezték a visszaélések felderítésével megbízott kormányzati ellenőrző testület élére. Ezt a tisztséget 2004-ig töltötte be, ekkor az uniós csatlakozással kapcsolatos tárca nélküli miniszterré léptették elő. A 2008-ban megalakult PDL–PSD nagykoalícióban a parlamenti kapcsolatokért felelős tárca nélküli miniszteri tisztséget kapta meg, ezt 2009-ig töltötte be.
A PSD-be 2001-ben lépett be, 2002-ben a párt ifjúsági szervezetének élére került, 2006-ban pedig a PSD alelnökévé választották. 2010-ben, azt követően, hogy az addigi pártelnök, Mircea Geoană elvesztette az államfőválasztást, nem kis meglepetésre a PSD elnökévé választották. 2011-ben a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) együtt létrehozta a Traian Băsescu államfő és a PDL elleni Szociálliberális Uniót (USL), amelynek társelnökeként 2012 áprilisában bizalmatlansági indítvány révén megbuktatta az Ungureanu kormányt. Az ok az volt, hogy a kabinet rendeletben intézkedett a MOGYE magyar főtanszékeinek létrehozásáról.
A kormánybuktatás nyomán az államfő miniszterelnökké nevezte ki. A decemberi parlamenti választáson az USL kétharmados győzelmet aratott. A koalíciós feszültségek miatt azonban a tervezett reformok elakadtak, majd a PNL 2014 elején kilépett a kormányból. A helyére az RMDSZ-t vették be, bár ez a kormány PSD-s politikusait nem akadályozta a magyarellenes kijelentésekben és lépésekben.
A PSD végül hosszas halogatás után őt jelölte államfőnek, de a tavalyi elnökválasztást elvesztette Klaus Johannisszal szemben. És ez csak az első lépés volt a csapások sorozatában: idén júniusban az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) eljárást indított ellene pénzmosásban, adócsalásban és okirat-hamisításban való bűnrészesség miatt, ami miatt távozott a PSD éléről, nemrég pedig vádat is emeltek ellene. Vagyonbevallása szerint három lakással és egy házzal, két autóval, valamint 56 ezer euróval rendelkezik.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!