Fotó: Veres Nándor
Az energiafogyasztókat támogatja ugyan április elsejétől az állam, de jövőre maguknak kellene gondoskodniuk a számláik csökkentéséről energiahatékony megoldásokkal – jelentette ki egy csütörtöki bukaresti konferencián Nagy-Bege Zoltán.
2022. március 17., 13:202022. március 17., 13:20
2022. március 17., 13:252022. március 17., 13:25
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke kifejtette: az állami intézményeknek tudatosítaniuk kellene a háztartási és az ipari fogyasztókban az energiatakarékosság fontosságát.
„El nem tudják képzelni, hogy milyen nagy most a pazarlás. Sokat bírálták azt a korábbi kijelentésemet, miszerint túl olcsó volt az energia ahhoz, hogy bizonyos fogyasztói kategóriákat foglalkoztassa a takarékosság. Lám, eljutottunk odáig, hogy kevesebb mint egy év alatt a két-háromszorosára nőttek az árak, és lehetséges, hogy ennek következtében más értelmet nyer az energiahatékonyság” – jelentette ki Nagy-Bege Zoltán.
Ugyanakkor a kereslet csökkenése az árak mérséklődéséhez is vezethet.
Nagy-Bege Zoltán
Fotó: Simion Mechno/Agerpres
Az április elsejétől hatályba lépő intézkedésekről elmondta, néhány részletkérdés még tisztázásra vár, de a kormány várhatóan még ezen a héten elfogadja az energiaárak csökkentéséről és növekedésük kompenzálásáról szóló jogszabályt.
– szögezte le Nagy-Bege Zoltán.
Emlékeztetett arra, hogy Románia 2030-ig 6,9 GW-ra növelné a megújulóenergia-termelési kapacitását, ami szerinte átgondolt jogszabályokkal akár 10-12 GW-ra növelhető – közölte az Agerpres hírügynökség.
„Azt hiszem, elérkezett az ideje, hogy a költségvetésből ösztönözzük ezeket a beruházásokat. Az a helyzet állt elő, amikor választanunk kell: halat adunk az embereknek, vagy megtanítjuk őket halászni. Rövid távon, április elsejétől halat kell adnunk nekik, hogy legyen mit enniük, de 2023-ban talán már ideje lenne megtanulniuk horgászni” – fogalmazott az ANRE alelnöke.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
3 hozzászólás