Ligia Deca a munkabeszüntetés abbahagyására szólította a pedagógusokat
Fotó: Gov.ro
Ligia Deca oktatási miniszter szerint amennyiben a tanügyi sztrájk folytatódik, nem lehet elkerülni az érettségi és az országos képességfelmérő vizsga átütemezését vagy a tanév meghosszabbítását. Úgy véli, a kormány rendkívüli ülésén elfogadott rendelettel eleget tettek a tanárok követeléseinek.
2023. június 01., 18:042023. június 01., 18:04
2023. június 01., 18:222023. június 01., 18:22
Csütörtöki sajtónyilatkozatában a tárcavezető úgy vélekedett, a tanügyminisztérium mindent megtett annak érdekében, hogy valamennyi oktatási folyamatot be lehessen fejezni vagy át lehessen ütemezni anélkül, hogy az országos vizsgaidőpontok – a nyolcadik osztályosok képességfelmérője és az érettségi vizsga – módosulnának, de főként anélkül, hogy a tanévet meg kelljen hosszabbítani.
„Nem hiszem, hogy bármelyikünk is ezt akarná. Meggyőződésem, hogy meg lehet találni a kellő bölcsességet és a megoldást, hogy minden gyermek időben letehesse a vizsgáit és folytathassa tanulmányait” – válaszolta a tárcavezető az újságírók azon kérdésére, hogy mi történik, ha a tanügyi sztrájk folytatódik.
Arra a felvetésre, hogy az eredeti tanévszerkezet szerint kedden kezdődik a nyolcadik osztályosok feliratkozása az országos képességfelmérő vizsgára, a miniszter elmondta, felmérik a rendelkezésre álló humánerőforrást, és ha szükséges, meghosszabbítják az iratkozás időszakát, ahogyan azt az érettségi esetében is tették. Emlékeztetett, az eredeti ütemterv szerint június 6-9-én zajlana a nyolcadikosok feliratkozása a vizsgákra.
A tanügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az ötnapos minivakáció után a tanulók és a tanárok is visszatérnek az iskolába. Felidézte, hogy a két hete tartó tanügyi sztrájk során naponta kommunikáltak a tanárok képviselőivel, és noha „még sok a tennivaló”, a csütörtökön elfogadott kormányrendelettel eleget tudnak tenni a tanárok nyilvánosan hangoztatott követeléseinek. Emlékeztetett, a pedagógusok és kisegítő tanszemélyzet alapbére bruttó 1000 lejjel, a kisegítő személyzeté 400 lejjel nő azonnali hatállyal.
A tanügyminiszter szerint a kormányrendelet ugyanakkor ismételten garantálja, hogy az új bértörvény értelmében a kezdő tanárok bruttó fizetése az országos átlagbérrel egyenlő lesz. Deca hozzátette, a munkaügyi miniszter megkezdi a tárgyalásokat az új bértábla kidolgozására. Azt is elmondta, hogy a tanügyi alkalmazottak béremelése 2,16 milliárd lejjel terheli meg az állami költségvetést. A fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. Az első szakaszban, jövő év január elsejétől az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak.
Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek a sztrájk folytatását helyezték kilátásba, Deca azt felelte, a kormány a múlt heti és a jelenlegi kormányrendelettel eleget tesz a tanárok követeléseinek, amelyeket „csaknem végig hangoztattak a tárgyalások során”, és itt az ideje, hogy a gyerekek érdekeit helyezzék előtérbe. Megemlítette, hogy a szakszervezeti képviselőkkel folytatott megbeszéléseken a sztrájk befejezését kérte.
„A válasz az volt, hogy ők ugyanazt akarják, és tájékoztatják a szakszervezeti tagokat a rendelet előírásairól. Azt mondták, reményeik szerint keddtől visszatérnek a tanításhoz” – mondta Deca. Leszögezte: véleménye szerint a kormány sürgősségi rendeletének a sztrájk felfüggesztését kellene eredményeznie.
Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, és a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!