Ligia Deca a munkabeszüntetés abbahagyására szólította a pedagógusokat
Fotó: Gov.ro
Ligia Deca oktatási miniszter szerint amennyiben a tanügyi sztrájk folytatódik, nem lehet elkerülni az érettségi és az országos képességfelmérő vizsga átütemezését vagy a tanév meghosszabbítását. Úgy véli, a kormány rendkívüli ülésén elfogadott rendelettel eleget tettek a tanárok követeléseinek.
2023. június 01., 18:042023. június 01., 18:04
2023. június 01., 18:222023. június 01., 18:22
Csütörtöki sajtónyilatkozatában a tárcavezető úgy vélekedett, a tanügyminisztérium mindent megtett annak érdekében, hogy valamennyi oktatási folyamatot be lehessen fejezni vagy át lehessen ütemezni anélkül, hogy az országos vizsgaidőpontok – a nyolcadik osztályosok képességfelmérője és az érettségi vizsga – módosulnának, de főként anélkül, hogy a tanévet meg kelljen hosszabbítani.
„Nem hiszem, hogy bármelyikünk is ezt akarná. Meggyőződésem, hogy meg lehet találni a kellő bölcsességet és a megoldást, hogy minden gyermek időben letehesse a vizsgáit és folytathassa tanulmányait” – válaszolta a tárcavezető az újságírók azon kérdésére, hogy mi történik, ha a tanügyi sztrájk folytatódik.
Arra a felvetésre, hogy az eredeti tanévszerkezet szerint kedden kezdődik a nyolcadik osztályosok feliratkozása az országos képességfelmérő vizsgára, a miniszter elmondta, felmérik a rendelkezésre álló humánerőforrást, és ha szükséges, meghosszabbítják az iratkozás időszakát, ahogyan azt az érettségi esetében is tették. Emlékeztetett, az eredeti ütemterv szerint június 6-9-én zajlana a nyolcadikosok feliratkozása a vizsgákra.
A tanügyminiszter reményét fejezte ki, hogy az ötnapos minivakáció után a tanulók és a tanárok is visszatérnek az iskolába. Felidézte, hogy a két hete tartó tanügyi sztrájk során naponta kommunikáltak a tanárok képviselőivel, és noha „még sok a tennivaló”, a csütörtökön elfogadott kormányrendelettel eleget tudnak tenni a tanárok nyilvánosan hangoztatott követeléseinek. Emlékeztetett, a pedagógusok és kisegítő tanszemélyzet alapbére bruttó 1000 lejjel, a kisegítő személyzeté 400 lejjel nő azonnali hatállyal.
A tanügyminiszter szerint a kormányrendelet ugyanakkor ismételten garantálja, hogy az új bértörvény értelmében a kezdő tanárok bruttó fizetése az országos átlagbérrel egyenlő lesz. Deca hozzátette, a munkaügyi miniszter megkezdi a tárgyalásokat az új bértábla kidolgozására. Azt is elmondta, hogy a tanügyi alkalmazottak béremelése 2,16 milliárd lejjel terheli meg az állami költségvetést. A fizetéseket több szakaszban emelik az új bértörvényben előírt összegig, a jogszabály hatályba lépésétől számított legtöbb három éven belül. Az első szakaszban, jövő év január elsejétől az előirányzott teljes béremelés 40 százalékát kapják meg a tanügyi alkalmazottak.
Arra a felvetésre, hogy a szakszervezetek a sztrájk folytatását helyezték kilátásba, Deca azt felelte, a kormány a múlt heti és a jelenlegi kormányrendelettel eleget tesz a tanárok követeléseinek, amelyeket „csaknem végig hangoztattak a tárgyalások során”, és itt az ideje, hogy a gyerekek érdekeit helyezzék előtérbe. Megemlítette, hogy a szakszervezeti képviselőkkel folytatott megbeszéléseken a sztrájk befejezését kérte.
„A válasz az volt, hogy ők ugyanazt akarják, és tájékoztatják a szakszervezeti tagokat a rendelet előírásairól. Azt mondták, reményeik szerint keddtől visszatérnek a tanításhoz” – mondta Deca. Leszögezte: véleménye szerint a kormány sürgősségi rendeletének a sztrájk felfüggesztését kellene eredményeznie.
Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, és a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!