Fotó: FSLI/Facebook
Az oktatási szakszervezetek csütörtökön elutasították a kormány ajánlatát a tiltakozások befejezésére vonatkozóan, és a tanügyben folytatódik a sztrájk – jelentették be csütörtökön a szakszervezeti vezetők a kormánnyal folytatott konzultációk után.
2023. június 01., 16:242023. június 01., 16:24
2023. június 01., 16:322023. június 01., 16:32
A megbízatás, amelyet kaptunk, az volt, hogy utasítsuk el az ajánlatot. Az emberek szuverének. Az emberek vállalták az általános sztrájkot, az emberek döntenek, így várjuk a jövő hetet, hogy mi lesz a következő lépés. Remélhetőleg, helyreáll a normalitás, de minden attól függ, hogy az általunk képviselt emberek hogyan döntenek. Ez rajtuk múlik. Ezt írja a munkaköri leírásomban – jelentette ki Simion Hăncescu, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetségének (FSLI) elnöke, hangsúlyozva, hogy kötött mandátuma van.
a béremelés részletekben történne, magyarázta a szakszervezeti elnök, és emlékeztetett arra, hogy az orvosok megkapták a kért teljes béremelést, amikor az egészségügyet kiemelt fontosságú ágazattá nyilvánították 2018-ban. A tanügyi alkalmazottak ugyanezt akarják.
,,Az emberek azt mondták, nem elfogadható, hogy a bértábla gyakorlatba ültetését 3 évre tolják ki; sokkal gyorsabban meg kell valósítani. Ne feledjék, hogy mi azt mondtuk egy adott időpontban, hogy az emberek 25 százalékos fizetésemelést akarnak. Az ezer lejes emeléssel ez nem jön ki. A dolgok nagyon egyszerűek. Értékeljük, hogy a rendeletet elfogadták, de a kormány által javasolt időhorizontot, a 3 évet nem fogadjuk el” – mutatott rá Hăncescu.
,,A kormány azzal érvel, hogy a kiadta a rendeletet, és ennél többre jelenleg nincs lehetőség. A rendeletet elfogadták, és a munkaügyi minisztériumban tárgyalásokat fognak folytatni a bértábláról, mert tisztáznunk kell a kisegítő tanszemélyzettel és a kisegítő személyzettel kapcsolatos dolgokat is” – magyarázta. Leszögezte ugyanakkor, hogy egyelőre nem vesznek számításba másfajta tiltakozó akciókat.
Marius Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője is hangsúlyozta,
az ő megbízatásuk ennek kiharcolására terjed ki. ,,Másra nem terjed ki a megbízatásunk, keddtől kollégáink folytatni fogják a tiltakozó akciót; kizárólag ők dönthetnek ebben az ügyben” – mondta Nistor.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a kormány képviselőivel lezajlott csütörtöki találkozón semmi újdonságot nem közöltek velük. ,,Azért hívtak minket, hogy tudassák velünk, hogy ezt a sürgősségi rendelettervezetet elfogadták, és azt az oktatási intézményekben dolgozó kollégák tudomására kell hozni. Ők már ismerik annak tartalmát, tudják, hogy miről van szó” – mondta Marius Nistor.
A kormány csütörtökön elfogadta a sürgősségi rendeletet, amely bruttó 1000 lejjel növeli meg a tanárok, és 400 lejjel a tanügyben dolgozó kisegítő személyzet fizetését. Marius Budăi munkaügyi miniszter a csütörtöki kormányülés végén bejelentette, 'a szakszervezetek követeléseinek figyelembe vételével' elfogadták a sürgősségi kormányrendeletet, amely értelmében bruttó 1000 lejjel nő a pedagógusok és a kisegítő tanszemélyzet, 400 lejjel a kisegítő személyzet fizetése.
A tanügyi dolgozók béremelése 2,168 milliárd lejes költséget jelent az államnak, írja az Agerpres.
Hiába fogadta el a kormány csütörtöki ülésén a pedagógusok bruttó bérének 1000 lejjel történő emeléséről szóló sürgősségi rendeletet, a béremelésért múlt hétfő óta sztrájkoló pedagógus-szakszervezetek többet akarnak, így a sztrájk folytatódik.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!