Fotó: Wikipédia
A legdrágább eddigi fegyverbeszerzésnek ígérkezik Románia azon terve, hogy 5. generációs amerikai F-35-ös vadászrepülőgépeket vásároljon.
2024. február 21., 20:432024. február 21., 20:43
Az F-35 Lightning II típusú gépek beszerzése a becslések szerint 6,5 milliárd dollárba kerül (áfa nélkül), ami messze felülmúlja a Patriot rakétavédelmi rendszerek 4 milliárd dolláros beszerzését. Mindez annak tudható be, hogy
ha a német légierő-Luftwaffe példáját vesszük alapul – írja a businessinsider.de, amit az Adevărul idézett.
Konkrétan a Luftwaffe 35 darab F-35 Lightning II-t fog vásárolni, amelyek a Rajna-Pfalzban található Büchel légitámaszpontra érkeznek majd, hogy leváltsák a régi Panavia Tornadókat. A Luftwaffe 525 millió eurót tervezett költeni arra, hogy a támaszpontot az új repülőgépekhez igazítsa. Ez magában foglalja új szimulátorok, küldetéstervező állomások, valamint repülés előtti és utáni eligazítótermek építését. Később kiderült, hogy a költségbecslés téves volt, és a költségek 670 millió euróval magasabbak. Természetesen a Luftwaffe végső költségei magasabbak, mint amennyit a román légierőnek kell majd fizetnie, hiszen
Az építkezés rendkívül magas költségei az Egyesült Államok által megkövetelt magas szintű biztonsági előírásoknak tudható be a német lap szerint.
Emiatt nem lehet pontos összeget mondani annak a támaszpontnak a költségeiről, ahol a Román Légierő 32 F-35 Lightning II típusú repülőgépe fog üzemelni – ez mindössze három géppel kevesebb, mint a Luftwaffe-hoz érkező kontingens –, de az átadás után 6-700 millió euró körüli összegre becsülhető.
Egy egyhajtóműves, többfeladatú, lopakodó (radarral nem látható), egyhajtóműves vadászgépről van szó, amelyet légifölény kialakítására és támadó feladatokra terveztek. Képességei közé tartozik a légi felderítés, a stratégiai bombázás, a katonai megfigyelés és az elektronikus hadviselés. A repülőgép három változatban készül, az F-35A (hagyományos fel- és leszállás), az F-35B (rövid felszállás és függőleges leszállás) és az F-35C (repülőgép-hordozóra történő fel- és leszálláshoz kialakított).
Fegyverrendszerek tekintetében az F-35A egy GAU-12/U 25 milliméteres, 180 lövedékkel ellátott, belsejébe szerelt ágyúval, AIM-9 SIDEWINDER, AIM-120 AMRAAM és AIM-132 ASRAAM levegő-levegő rakétákkal, valamint levegő-föld fegyverekkel rendelkezik, azaz Joint Direct Attack Munition (JDAM), Joint Standoff Weapon (JSOW), Small Diameter Bombs (SDB), Brimstone páncéltörő rakéták, Cluster Munitions (WCMD) és AGM 88 HARM (High Speed Anti-Radiation Missile) rendszerei vannak.
Ehhez azt is hozzá kell venni, hogy az F-35-ös üzemeltetése is meglehetősen drága. Míg egy órányi repülés az F-16 Fighting Falconnal 26 927 dollárba kerül, egy hasonló időtartamú bevetés az F-35 Lightning II-vel 41 986 dollárt emészt fel a. Ezzel párhuzamosan egy repült óra a MIG-21 LanceR-rel mindössze 6500 dollárba került – ezeket a gépeket azonban a légierő már leselejtezte.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!