Fotó: Wikipédia
A legdrágább eddigi fegyverbeszerzésnek ígérkezik Románia azon terve, hogy 5. generációs amerikai F-35-ös vadászrepülőgépeket vásároljon.
2024. február 21., 20:432024. február 21., 20:43
Az F-35 Lightning II típusú gépek beszerzése a becslések szerint 6,5 milliárd dollárba kerül (áfa nélkül), ami messze felülmúlja a Patriot rakétavédelmi rendszerek 4 milliárd dolláros beszerzését. Mindez annak tudható be, hogy
ha a német légierő-Luftwaffe példáját vesszük alapul – írja a businessinsider.de, amit az Adevărul idézett.
Konkrétan a Luftwaffe 35 darab F-35 Lightning II-t fog vásárolni, amelyek a Rajna-Pfalzban található Büchel légitámaszpontra érkeznek majd, hogy leváltsák a régi Panavia Tornadókat. A Luftwaffe 525 millió eurót tervezett költeni arra, hogy a támaszpontot az új repülőgépekhez igazítsa. Ez magában foglalja új szimulátorok, küldetéstervező állomások, valamint repülés előtti és utáni eligazítótermek építését. Később kiderült, hogy a költségbecslés téves volt, és a költségek 670 millió euróval magasabbak. Természetesen a Luftwaffe végső költségei magasabbak, mint amennyit a román légierőnek kell majd fizetnie, hiszen
Az építkezés rendkívül magas költségei az Egyesült Államok által megkövetelt magas szintű biztonsági előírásoknak tudható be a német lap szerint.
Emiatt nem lehet pontos összeget mondani annak a támaszpontnak a költségeiről, ahol a Román Légierő 32 F-35 Lightning II típusú repülőgépe fog üzemelni – ez mindössze három géppel kevesebb, mint a Luftwaffe-hoz érkező kontingens –, de az átadás után 6-700 millió euró körüli összegre becsülhető.
Egy egyhajtóműves, többfeladatú, lopakodó (radarral nem látható), egyhajtóműves vadászgépről van szó, amelyet légifölény kialakítására és támadó feladatokra terveztek. Képességei közé tartozik a légi felderítés, a stratégiai bombázás, a katonai megfigyelés és az elektronikus hadviselés. A repülőgép három változatban készül, az F-35A (hagyományos fel- és leszállás), az F-35B (rövid felszállás és függőleges leszállás) és az F-35C (repülőgép-hordozóra történő fel- és leszálláshoz kialakított).
Fegyverrendszerek tekintetében az F-35A egy GAU-12/U 25 milliméteres, 180 lövedékkel ellátott, belsejébe szerelt ágyúval, AIM-9 SIDEWINDER, AIM-120 AMRAAM és AIM-132 ASRAAM levegő-levegő rakétákkal, valamint levegő-föld fegyverekkel rendelkezik, azaz Joint Direct Attack Munition (JDAM), Joint Standoff Weapon (JSOW), Small Diameter Bombs (SDB), Brimstone páncéltörő rakéták, Cluster Munitions (WCMD) és AGM 88 HARM (High Speed Anti-Radiation Missile) rendszerei vannak.
Ehhez azt is hozzá kell venni, hogy az F-35-ös üzemeltetése is meglehetősen drága. Míg egy órányi repülés az F-16 Fighting Falconnal 26 927 dollárba kerül, egy hasonló időtartamú bevetés az F-35 Lightning II-vel 41 986 dollárt emészt fel a. Ezzel párhuzamosan egy repült óra a MIG-21 LanceR-rel mindössze 6500 dollárba került – ezeket a gépeket azonban a légierő már leselejtezte.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!