Fotó: Wikipédia
A legdrágább eddigi fegyverbeszerzésnek ígérkezik Románia azon terve, hogy 5. generációs amerikai F-35-ös vadászrepülőgépeket vásároljon.
2024. február 21., 20:432024. február 21., 20:43
Az F-35 Lightning II típusú gépek beszerzése a becslések szerint 6,5 milliárd dollárba kerül (áfa nélkül), ami messze felülmúlja a Patriot rakétavédelmi rendszerek 4 milliárd dolláros beszerzését. Mindez annak tudható be, hogy
ha a német légierő-Luftwaffe példáját vesszük alapul – írja a businessinsider.de, amit az Adevărul idézett.
Konkrétan a Luftwaffe 35 darab F-35 Lightning II-t fog vásárolni, amelyek a Rajna-Pfalzban található Büchel légitámaszpontra érkeznek majd, hogy leváltsák a régi Panavia Tornadókat. A Luftwaffe 525 millió eurót tervezett költeni arra, hogy a támaszpontot az új repülőgépekhez igazítsa. Ez magában foglalja új szimulátorok, küldetéstervező állomások, valamint repülés előtti és utáni eligazítótermek építését. Később kiderült, hogy a költségbecslés téves volt, és a költségek 670 millió euróval magasabbak. Természetesen a Luftwaffe végső költségei magasabbak, mint amennyit a román légierőnek kell majd fizetnie, hiszen
Az építkezés rendkívül magas költségei az Egyesült Államok által megkövetelt magas szintű biztonsági előírásoknak tudható be a német lap szerint.
Emiatt nem lehet pontos összeget mondani annak a támaszpontnak a költségeiről, ahol a Román Légierő 32 F-35 Lightning II típusú repülőgépe fog üzemelni – ez mindössze három géppel kevesebb, mint a Luftwaffe-hoz érkező kontingens –, de az átadás után 6-700 millió euró körüli összegre becsülhető.
Egy egyhajtóműves, többfeladatú, lopakodó (radarral nem látható), egyhajtóműves vadászgépről van szó, amelyet légifölény kialakítására és támadó feladatokra terveztek. Képességei közé tartozik a légi felderítés, a stratégiai bombázás, a katonai megfigyelés és az elektronikus hadviselés. A repülőgép három változatban készül, az F-35A (hagyományos fel- és leszállás), az F-35B (rövid felszállás és függőleges leszállás) és az F-35C (repülőgép-hordozóra történő fel- és leszálláshoz kialakított).
Fegyverrendszerek tekintetében az F-35A egy GAU-12/U 25 milliméteres, 180 lövedékkel ellátott, belsejébe szerelt ágyúval, AIM-9 SIDEWINDER, AIM-120 AMRAAM és AIM-132 ASRAAM levegő-levegő rakétákkal, valamint levegő-föld fegyverekkel rendelkezik, azaz Joint Direct Attack Munition (JDAM), Joint Standoff Weapon (JSOW), Small Diameter Bombs (SDB), Brimstone páncéltörő rakéták, Cluster Munitions (WCMD) és AGM 88 HARM (High Speed Anti-Radiation Missile) rendszerei vannak.
Ehhez azt is hozzá kell venni, hogy az F-35-ös üzemeltetése is meglehetősen drága. Míg egy órányi repülés az F-16 Fighting Falconnal 26 927 dollárba kerül, egy hasonló időtartamú bevetés az F-35 Lightning II-vel 41 986 dollárt emészt fel a. Ezzel párhuzamosan egy repült óra a MIG-21 LanceR-rel mindössze 6500 dollárba került – ezeket a gépeket azonban a légierő már leselejtezte.
Románia felnőtt lakosságának több mint harmada részben, vagy teljes mértékben funkcionálisan analfabéta, a matematikai alapkészségek terén pedig a 40 százalékot közelíti az elégtelen kompetenciákkal rendelkezők aránya egy felmérés szerint.
Folytatódik az úgynevezett Jupiter művelet, amelynek keretében szerdán országszerte 391 házkutatást tartanak a rendőrök és az ügyészek.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Újabb, az interneten terjedő, Románia fegyveres konfliktusban való részvételéről szóló álhírekre figyelmeztet a bukaresti belügyi tárca.
Kilenc jelölt száll versenybe a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért, köztük a párt ügyivő elnöke, Dominic Fritz és Violeta Alexandru szenátor.
Öt ember megsérült kedden Dâmbovița megyében, az A1-es autópályán történt balesetben, amelyben három teherautó és öt személyautó volt érintett.
Emberkereskedő hálózatot számoltak fel a román és a svájci hatóságok, a bűnözői csoport 17 előállított tagja fiatal, kiszolgáltatott nőket toborzott Romániában, majd szexmunkára kényszerítette őket Svájcban – közölte az Eurojust kedden.
Különösen meleg időre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) nyolc déli és délnyugati megyére.
A Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) többen szavaznának, ha most vasárnap lenne a parlamenti választás, mint a Szociáldemokrata Párta )PSD) és a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) együttvéve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Nicușor Dan államfő kedd reggel kijelentette, hogy Romániában problémát jelent a nagy értékű adócsalás, és az intézményeknek – beleértve a hírszerzést is – foglalkozniuk kell ezzel.
szóljon hozzá!